Försäkringsbranschen ansluter sig till huvudavtalet den 1 april

• Huvudavtalet mellan PTK och Svenskt Näringsliv trädde i kraft den 1 oktober 2022. Från den 1 april nästa år omfattas även anställda i försäkringsbranschen.
Nu har Sveriges Ingenjörer, Akavia och Forena tillsammans med FAO – efter flera års diskussioner – kommit överens om att försäkringsbranschen ansluter sig till Huvudavtalet om trygghet, omställning och anställningsskydd. Det innebär också ett nytt pensionsavtal för personer som i dag omfattas av FTP1.
Överenskommelsen innebär att från den 1 april 2027 får anställda i försäkringsbranschen tillgång till omställnings- och kompetensstöd genom TRR Trygghetsrådet. Även reglerna för uppsägningstid justeras.

• Camilla Frankelius
– Det här är ett stort och viktigt steg för försäkringsbranschen som ger våra medlemmar samma starka möjligheter till trygghet och omställning som på stora delar av den övriga arbetsmarknaden. De får med detta förutsättningar att utvecklas och ställa om genom hela arbetslivet, säger Sveriges Ingenjörers förhandlingschef Camilla Frankelius i en kommentar.
Kravet på byte av pensionsplan till ITP har varit en del av förutsättningarna för att försäkringsbranschen ska kunna omfattas av huvudavtalet. Det innebär att i samband med förändringen byter de som har premiebestämd pension enligt FTP1 pensionsplan till ITP1. De som har FTP2 behåller den så länge de stannar hos den arbetsgivare de har när avtalet börjar gälla den 1 april 2027.
Forenas ordförande Anders Johansson säger så här i en kommentar till Sak & Liv:

• Anders Johansson
– Det har tagit lång tid att få detta på plats, men nu har vi alla avtal. Vi har arbetat länge med dessa förhandlingar, och har hela tiden varit enade med arbetsgivarna i Försäkringsbranschen om att det är hit vi vill nå. Dock så såg vi från början inte alla konsekvenser som det skulle innebära för oss, så många små och stora frågor har behövt hanteras. Ett föränderligt arbetsliv gäller även i vår bransch, och nu kommer det att finnas bättre möjligheter för omställning och utbildning även för arbetstagare inom försäkringsbranschen, och det är naturligtvis även en förutsättning för företagens fortsatta utveckling. Nu är det viktigt att vi kan få detta på plats även med Fremia.
Tommy Rastas, vice VD och förhandlingschef på FAO, kommenterar avtalet så här:
– Kompetensförsörjning och omställningsförmåga är viktiga frågor på framtidens arbetsmarknad och avgörande för företagens konkurrenskraft. Förflyttningen innebär att försäkringsbranschens företag och anställda står väl rustade inför framtiden.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av huvudavtalet mellan PTK och Svenskt Näringsliv.