Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 27 Oktober 2026
Sök
Search for:
9 timmar - Sak

Grit vill bli standardmodellen för försäkringsvärdering i Norden

Bild från bolagets hemsida

• Grit Valuation har som ambition att etablera en ny standard för hur nordiska företag och industrier säkerställer att deras försäkringsvärden faktiskt motsvarar de värden deras försäkringsvillkor kräver.

”Jag hoppas och tror att vår modell ska etablera sig på den nordiska försäkringsmarknaden och bli en standardmodell”, säger Andreas Albihn som är en av grundarna av värderingsföretaget Grit Valuation.

Det är inte alltid enkelt att värdera försäkrade tillgångar på ett korrekt sätt – vilket kan skapa stora problem när det inträffar en skada.

Därför kan det finnas ett starkt behov av fristående värderingsexperter.

Förra året lanserades det svenska värderingsföretaget Grit Valuation. Bakom bolaget står Andreas Albihn och Emil Johansson som båda har arbetat under många år i försäkringsbranschen. Andreas Albihn har bland annat grundat mäklarbolaget Conexio och arbetat som affärsutvecklare vid FM Global medan Emil Johansson har varit verksam vid bolag som Folksam, Skandia, Moderna och Trygg-Hansa. Sedan ett par år driver de också tillsammans ett dotterbolag inom Söderberg & Partners, men satsningen på Grit Valuation sker helt vid sidan av detta.

Målgruppen för satsningen är försäkringstagare, försäkringsbolag och mäklare på den nordiska och baltiska marknaden.

• Andreas Albihn

– Vi vänder oss till alla parter som behöver stöd och hjälp med både värderingar av försäkringsmässiga tillgångar och/eller hantering och rapportering av försäkringsvärden. Detta är enligt vår bedömning en tjänst som verkligen saknats heltäckande i många, många år och inte minst som försäkringsbolagen nu ställer allt högre krav på. Vårt mål med Grit Valuation är att fylla denna lucka som har funnits länge på försäkringsmarknaden. Vi har hittills fått fantastisk respons av både försäkringstagare, försäkringsbolag och mäklare, säger Andreas Albihn.

Grit Valuation samarbetar sedan starten med den anrika brittiska firman John Foord, som beskrivs som en globalt ledande aktör inom försäkringsvärdering sedan 1828.

Vad skulle ni säga är den viktigaste poängen med att ha en så korrekt värdering som möjligt?

• Emil Johansson

– Det är oerhört viktigt att man som kund inte är underförsäkrad ifall det inträffar en stor skada – då riskerar det att leda till betydande nedsättning av försäkrings-ersättningen och i värsta fall omfattande tvister som en följd. Det är möjligt att man har en korrekt värdering av fastigheter när försäkringen tecknas, men det blir med stor sannolikhet fel efter några år om man bara räknar upp alla värden med index – vilket kan bli ett jättestort problem efterhand. Vi hoppas att vår värderingsmodell allt efterhand ska bli lika självklar som att man exempelvis anlitar riskingenjörer, säger Emil Johansson.

– Alla har att vinna på korrekta värderingar! Jag hoppas och tror att vår modell ska etablera sig på den nordiska försäkringsmarknaden och bli en standardmodell, som kan skapa en förutsägbarhet där man kan avgöra om du är underförsäkrad eller inte – innan en skada har inträffat, säger Andreas Albihn.

Hur har det gått hittills att etablera konceptet på marknaden?

– Vi har fått en flygande start inom offentliga sektorn – det är en verksamhet där man är mycket mån om korrekta underlag. Dessutom har vi redan nu märkt en efterfrågan utanför landets gränser, och har gjort värderingar både i Norge och Finland, säger Andreas Albihn.

– Även intresset från försäkringsbolagen är otroligt stort, liksom från företag med egna captives. De är ju bland annat tvungna att bekräfta korrekta värden vid köp av återförsäkring, säger Emil Johansson.

Ett av de försäkringsbolag som har uppmärksammat vikten av korrekta försäkringsvärden är If. Nyligen fanns Grit med på Ifs Egendomskonferens 2026 och presenterade sin verksamhet och vikten av, och möjligheterna med, korrekt rapporterade försäkringsvärden.

Daniel Martin-Vivaldi, Head of Property Underwriting Sweden, kommenterar satsningen på Grit Valuation så här:

– På If har vi under lång tid arbetat aktivt tillsammans med våra kunder för att öka förståelsen för vikten av korrekta försäkringsvärden. Vi ser fortfarande betydande avvikelser mellan rapporterade värden och de värden som framkommer vid professionella återanskaffningsvärderingar, vilket bland annat innebär en reell risk för underförsäkring. Mot den bakgrunden är vi positiva till att Grit Valuation har etablerat sig på den nordiska marknaden och bidrar till ett ökat fokus på korrekta försäkringsvärden.

– If har granskat den värderingsmetodik som Grit Valuation använder och bedömt att metodiken och värderingsgrunderna överensstämmer med de riktlinjer som följer av våra egendomsförsäkringsvillkor för rapportering av försäkringsvärden. Värden som fastställs enligt den granskade metodiken utgör därmed en lämplig grund för rapportering till If, med förbehåll för villkoren och omfattningen i det enskilda försäkringsavtalet. För försäkrade bolag som utför en värderingsprocess enligt denna metodik skapas inte bara ett mer tillförlitligt underlag för försäkringen, vi ser även goda möjligheter att anpassa försäkringsvillkoren genom att till exempel inte applicera underförsäkringsklausuler.

196
27 oktober, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Grit vill bli standardmodellen för försäkringsvärdering i Norden

9 timmar Läs mer
”Sveriges pensionssystem tillhör fortfarande världens starkaste”
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svenska Fribrevsbolagets rapport för tredje kvartalet 2026
2026-10-27
cover image
Marshs analys av olika länders pensionssystem
2026-10-27
cover image
Konsumentverkets skrivelse till If om ångerfunktionen
2026-10-27
KÖP PREMIUM
9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
5 timmar Läs mer

När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?

Läs mer
96 %
av kvinnor 18-34 år vet inte hur deras tjänstepension är placerad, uppger SH Pension. 
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 9 timmar
    Grit vill bli standardmodellen för försäkringsvärdering i Norden
  • 9 timmar
    ”Sveriges pensionssystem tillhör fortfarande världens starkaste”
  • 10 timmar
    Så ska Konsumentverket granska ångerfunktionen på hemsidor
  • 10 timmar
    LF Västernorrland: Vi varslar inte – vi nyrekryterar för tillväxt!
Premium
Så ska Konsumentverket granska ångerfunktionen på hemsidor
10 timmar Läs mer
"Pensionsgruppen är inget demokratiskt underskott. Det är ett minoritetsskydd."
Rutger Brattström på Timbro argumenterar i SvD mot PRO:s tanke på att avskaffa Pensionsgruppen
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Ljög om datum för bilolycka – döms för bedrägeri mot Folksam
  • 10 dagar
    Så kan nedskärningarna i LFAB pressa andra aktörer i branschen
  • 5 dagar
    Alecta: 40 procents reduktion av ITP2-premierna under nästa år
  • 1 dag
    KoV anmärker på Söderbergs marknadsföring via Kivra
  • 8 dagar
    Mirek Swartz om det stora varslet på Länsförsäkringar AB
LF Västernorrland: Vi varslar inte – vi nyrekryterar för tillväxt!
10 timmar Läs mer
Christian Fladeland har utsetts till ny CEO i Heimstaden Bostad
13 timmar Läs mer
Premium
Tre åtalas för miljonbedrägerier mot fem skadeförsäkringsbolag
1 dag Läs mer
Affärsvärlden: Dokument saknas om riskerna i Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
Premieinkomsten i LF Fondliv ökade med 17 % till 26 miljarder kr
1 dag Läs mer
Folksams avkastning i topp bland tradförsäkringsbolagen i ITP
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svenska Fribrevsbolagets rapport för tredje kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget har publicerat sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-27

Marshs analys av olika länders pensionssystem

Marsh har publicerat sin årliga analys av pensionssystem i olika länder: "Marsh CFA Institute Global Pension Index 2026".

2026-10-27

Konsumentverkets skrivelse till If om ångerfunktionen

Konsumentverkets efterfrågar i en skrivelse till If information om bolagets ångerfunktion.
2026-10-27

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26

Information om LF Fondlivs garantiförvaltning Q3 2026

Länsförsäkringar Fondliv publierade den 26 oktover information om sin garantiförvaltning årets tre första kvartal.
2026-10-26

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!