Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 21 September 2026
Sök
Search for:

Bottenkänning för förnybar energi?

• ”Även om det har varit en utmanande tid för förnybar energi, är energiomställningen ett investeringstema på flera decennier, och vi har precis börjat!”, säger Nader Hakimi Fard.

Investerare i förnybar energi har sedan toppen i januari 2021 fått se sektorn rasa nästan 60 procent*. Vad ligger bakom raset och är botten nådd? Storebrands förvaltare inom sektorn delar med sig av sin analys.

Investeringar innebär en risk.

Med dagens högt uppställda klimatmål skulle man kunna tro att marknaden för förnybar energi går som tåget. Nader Hakimi Fard, förvaltare av fonden Storebrand Renewable Energy, förklarar varför tåget snarare ser ut att ha backat.

– En stor del av nedgången kan förklaras av inflation och högre ränta. Komponentpriser steg till följd av inflationen och den högre räntan har också gjort finansieringskostnaden högre, det vill säga lånen har blivit dyrare, både för projektutvecklare och slutkunder. I kombination med långsamt stöd från politiskt håll blev det kort sagt för mycket för en kapitalintensiv sektor, säger Nader.

Klimatmål och geopolitisk kapplöpning i den andra vågskålen

Samtidigt som inflation och högre räntor hämmar utvecklingen för förnybar energi har vi i den andra vågskålen världens ledare som under klimattoppmötet i Dubai förra året enades om att tredubbla den globala kapaciteten inom förnybar energi fram till 2030.

– För att uppnå detta och det långsiktiga målet om netto noll-utsläpp till 2050 är snabba policystöd avgörande för att lösa utmaningar som nätanslutningar och tillståndsprocesser för att få lov att bygga exempelvis vindkraft. Med policystöd i kombination med stora subventionspaket som USA:s Inflation Reduction Act (IRA) och incitament från länder i EU kan omställningen ta fart, säger Nader.

Han menar också att övergången drivs av geopolitik och säkerhet, där energi är centralt som maktfaktor.

– Energisäkerhet har blivit allt viktigare efter Rysslands invasion av Ukraina. Vi ser också att de amerikanska och europeiska subventionspaketen är ett sätt att minska beroendet av Kina, som under lång tid strategiskt byggt upp och kontrollerar stora delar av värdekedjor inom förnybar energi.

Positiva signaler

Värderingen på sektorn, mätt i S&P Global Clean Energy Index, är ner kraftigt sedan nivåerna kring pandemin. För närvarande handlas den ungefär i linje med världsmarknaden, men fortfarande väsentligt under värderingen av globala tillväxtaktier. Nader delar med sig av en mikro-observation under mitten av mars som han menar visar på en positiv signal och en potentiell början på vändning.

– Då lanserade ett konsortium under ledning av private equity-firman KKR ett uppköpserbjudande på bolaget Encavis AG, ett innehav i fonden Storebrand Renewable Energy, till en betydande premie.

Encavis AG har som sina branschkollegor brottats med inflationsrelaterade utmaningar och stigande investeringskostnader. Budet fungerar, enligt Nader, som ett tecken på de högre värden som kan finnas inom sektorn som ännu inte återspeglas i aktiekursen.

– Även om det har varit en utmanande tid för förnybar energi, är energiomställningen ett investeringstema på flera decennier, och vi har precis börjat! Vi menar inte att värderingen ska tillbaka till tidigare toppnivåer som vi såg kring år 2021, men i ett läge där inflation och räntor ser ut att stabiliseras och policystödet för sektorn har ökat tycker vi att risken kommit ner. När vi blickar framåt förblir vi optimistiska, avslutar Nader.

*) Mätt i S&P Global Clean Energy Index (USD) per den 2021-01-08 – 2024-03-31.

Fonden finns tillgänglig på exempelvis Avanza, Nordnet, Fondmarknaden.se, spp.se, Nordea, Handelsbanken, Fondo och Savr.

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida utveckling. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta beloppet. En fond med riskklass 5–7 kan på grund av sin sammansättning och fondbolagets förvaltningsmetoder minska och öka kraftigt i värde. Här hittar du faktablad och informationsbroschyrer. Alla våra fonder förvaltas enligt en hållbarhetsstrategi som bygger på metoderna Välja in, Välja bort och Påverka. För mer information se https://www.storebrand.se/storebrand/hallbarhet/

117

Så ska ”AMF Genom Livet” stärka AMF:s tjänstepensionserbjudande

3 timmar Läs mer
”65 % av svenskarna vet inte vad som krävs för att nå pensionsmål”
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners
2026-09-21
cover image
Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025
2026-09-21
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
KÖP PREMIUM
När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga
Läs mer

Sparbankerna, Skandia och LF i topp på bankernas kundnöjdhet

4 timmar Läs mer
22
svenska stulna fordon återbördades i september till Sverige från Polen rapporterar Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Så ska ”AMF Genom Livet” stärka AMF:s tjänstepensionserbjudande
  • 4 timmar
    ”65 % av svenskarna vet inte vad som krävs för att nå pensionsmål”
  • 4 timmar
    Sparbankerna, Skandia och LF i topp på bankernas kundnöjdhet
  • 6 timmar
    Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
  • 23 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
6 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 3 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 timmar
    Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
  • 6 dagar
    Säkra lanserar sin nya varumärkesidentitet under hösten
  • 7 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
Premium
Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
23 timmar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
3 dagar Läs mer
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
3 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
3 dagar Läs mer
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
3 dagar Läs mer
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025

Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025.
2026-09-21

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!