Länsförsäkringar: Så prioriterar föräldrar när pengarna tar slut

• ”Undersökningen visar tydligt hur barn påverkas av föräldrarnas ekonomiska situation”, säger Stefan Westerberg.
44 procent av föräldrarna i Sverige har dragit ned på utgifterna för sina barn det senaste året, visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.
Undersökningen genomfördes av Verian — tidigare Kantar Public — på uppdrag av Länsförsäkringar under januari och februari, via Sifopanelen med svar från 1 000 individer 18—79 år med ett eller flera hemmaboende barn under 18 år.
Av undersökningen framgår — kanske inte helt överraskande — att barn till ensamstående föräldrar och låginkomsttagare är mest utsatta. Bland dessa grupper anger 63 procent respektive 67 procent att de tvingats dra ned på utgifter kopplat till barnen det senaste året.
— Det är tydligt att många föräldrar känner av de ekonomiska påfrestningarna och gör förändringar för att balansera familjens budget. Det kan därför vara värt att prata med barnen så att de förstår motiven till neddragningarna och för att stämma av så att förändringarna inte går ut över barnens välmående, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.
Det här är de kostnader som har påverkats mest bland föräldrar som dragit ned på kostnaderna:
- Restaurangbesök och fika: 22 procent av föräldrarna har minskat utgifterna för restaurangbesök och fika med familjen.
- Resor: 17 procent av föräldrarna har minskat sina utgifter för familjeresor.
- Andra nöjesaktiviteter: 17 procent har minskat utgifterna för nöjesaktiviteter som biobesök och lekland.
- Kläder, skor och accessoarer: 13 procent av föräldrarna har minskat sina utgifter inom detta område. Detta kan innebära att barnen får färre nya kläder och skor än tidigare.
- Presenter till jul och födelsedag: 8 procent av föräldrarna har dragit ned på utgifterna för presenter till speciella tillfällen som jul och födelsedagar.