Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 22 Juni 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 4 månader - Allmänt

LF Kronoberg – bäst kundservice både inom bank och försäkring

• Länsförsäkringar Kronoberg toppar listan över företagen med Sveriges bästa kundservice, både inom bank och försäkring.

Länsförsäkringar Kronoberg tar hem segern i inte mindre än två kategorier — bank och försäkring — i undersökningen Brilliant Awards Customer Experience från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future som offentliggjordes på onsdagen.

Kartläggningen av företagens kundservicen bygger på över 2,3 miljoner svar från kundundersökningar som har genomförts under 2024.

I kategorin Bank toppar Länsförsäkringar Kronoberg listan, före Nordax och Ziklo Bank. I kategorin Försäkring ligger Länsförsäkringar Kronoberg i topp före Akademikerförsäkring och Länsförsäkringar Blekinge.

Länsförsäkringar Kronoberg låg i topp i kategorin Försäkring även förra året, men har inte tidigare toppat listan över kundservice i kategorin Bank.

• Beatrice Kämpe Nikolausson

— Som ett lokalt och kundägt bolag sätter vi alltid kunden främst och arbetar ständigt för att skapa kundunika upplevelser. Vi är enormt stolta över att vi har blivit utsedda till det bästa företaget på kundservice inom både bank respektive försäkringsbranschen. Jag vill tacka alla fantastiska medarbetare på Länsförsäkring Kronoberg som gör detta möjligt varje dag, säger Länsförsäkring Kronobergs VD Beatrice Kämpe Nikolausson i en kommentar.

Undersökningen visar även vad som uppskattas mest av kunderna när det gäller kundservice. Enligt Brilliant Future kännetecknas de bolag som ger bäst kundservice framför allt engagerade medarbetare.

— Våra löpande undersökningar visar att de organisationer som har mest engagerade medarbetare även har flest lojala kunder. Ett engagerat bemötande har stor effekt på kunderna. Det är därför det är så viktigt att göra sådana här mätningar och agera på resultatet. Att ta datadrivna beslut för att lyckas med förbättringar. Det finns bara vinster med det, säger Brilliant Futures VD Ulrika Jonsson i sin kommentar.

Länsförsäkringsgruppen håller sig framme även när det gäller årets lista från Brilliant Future över Sveriges mest engagerade kundservicemedarbetare. Där kom Jessica Ahlgren vid Länsförsäkringar Östgöta på andra plats, efter vinnaren Susan Nygren Lundkvist vid Nordax.

Brilliant Future offentliggjorde på onsdagen även Sveriges bästa arbetsplats utifrån medarbetarnas betyg, baserat på cirka 250 000 svar från organisationernas egna medarbetarundersökningar.

I kategorin Tjänsteorganisationer kom Svenskt Näringsliv på första plats, följt av Länsförsäkringar Stockholm och Länsförsäkringar Bergslagen.

Länsförsäkringar Bergslagen var också den organisation som förbättrade sitt medarbetarbetyg mest under föregående år, vilket gav en förstaplats i kategorin Årets förbättringsresa – organisationerna som har förbättrat sitt medarbetarengagemang allra mest under det gångna året.

• Marie Demark

— Det här priset går till alla våra 400 medarbetare här på LF Bergslagen. Vinsten är ett resultat av ett långsiktigt och gemensamt arbete, där alla har varit med och bidragit. Vi har arbetat tillsammans för att bygga den kultur vi har idag – en kultur präglad av starka värderingar och modet att prova nya saker. Jag är så stolt och glad över vad vi har åstadkommit tillsammans, säger Marie Demark, HR-chef på Länsförsäkringar Bergslagen, i sin kommentar.

Länsförsäkringar Gotland kom på tredje plats i kategorin Organisationer med upp till 100 anställda. Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad kom etta och  Länsförsäkringar Värmland tvåa i kategorin Bästa ledarskap. 

Undersökningen visar också att något som premieras av medarbetarna är en tydlig och bra kommunikation från ledningen, bland annat när det gäller organisationens framtida riktning.

— Undersökningen visar tydligt vad som skapar störst medarbetarengagemang. Och medarbetarnas engagemang påverkar ju också kundupplevelsen. Våra löpande undersökningar visar att de organisationer som har mest engagerade medarbetare även har flest lojala kunder. Det är därför det är så viktigt att göra sådana här mätningar och agera på resultatet. Att ta datadrivna beslut för att lyckas med förbättringar. Det finns bara vinster med det, säger Ulrika Jonsson.

3 223
12 februari, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 21 dagar
    LF Kronoberg får utmärkelse som mest attraktiva arbetsgivare
  • 2 månader
    LF Kronoberg beslutade om återbäring på 75 miljoner kronor
  • 3 månader
    Åtalas för försök till bedrägeri mot två försäkringsbolag
  • 4 månader
    LF Bergslagen stämmer Folksam på miljonbelopp i byggtvist
  • 4 månader
    LF Kronoberg tog storslam på Brilliant Awards — igen

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

1 timme Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 timme Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-22
cover image
Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren
2026-06-21
cover image
Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping
2026-06-18
KÖP PREMIUM
Skandia köper fastighet i Nacka med äldreboende och förskola
10 timmar Läs mer

Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige

1 timme Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 1 timme
    Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
  • 1 timme
    Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
  • 6 timmar
    HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
  • 10 timmar
    Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
6 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 10 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 11 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
  • 10 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 11 dagar
    Nu är Knif och Storebrand eniga om affären med Knif Forsikring
Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
10 timmar Läs mer
Ad Astra – nytt mentorprogram för ledare inom sakförsäkring
1 dag Läs mer
Premium
Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
1 dag Läs mer
Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
1 dag Läs mer
Premium
Ömsen betalar 22,7 miljoner kr i förlikning efter företagsbrand
4 dagar Läs mer
FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden.
2026-06-18

FI:s beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank

Finansinspektionen publicerade den 17 juni sitt beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank.
2026-06-17
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!