-3,7 procents avkastning under första halvåret i AP7 Såfan

• ”Det förlopp som vi sett under det första halvåret tydliggör framför allt vikten av ett långsiktigt perspektiv när man förvaltar spararnas pensionskapital”, säger Pål Bergström.
Avkastningen för förvalsalternativet i premiepensionssystemet, AP7 Såfan, uppgick till -3,7 procent under första halvåret i år. Det framgår av AP7:s halvårsredogörelse.
Sjunde AP-fondens aktiefond AP7 Aktiefond hade under årets första sex månader en avkastning på -4,3 procent, medan avkastningen för AP7 Räntefond uppgick till +2,7 procent. Fondförmögenheten för AP7 Aktiefond uppgick vid halvårsskiftet till 1 232 miljarder kronor och för AP7 Räntefond till 157 miljarder kronor.
De senaste fem åren har avkastningen varit i genomsnitt 15,4 procent i AP7 Aktiefond. Förvaltningsavgiften uppgår till 0,05 procent-
Den genomsnittliga avkastningen de senaste fem åren för AP7 Räntefond uppgår till 0,9 procent. Förvaltningsavgiften för AP7 Räntefond är på 0,04 procent.
Enligt AP7 är kronförstärkningen den största förklaringen till att avkastningen för AP7 Aktiefond varit svag under första halvåret.
— Det förlopp som vi sett under det första halvåret tydliggör framför allt vikten av ett långsiktigt perspektiv när man förvaltar spararnas pensionskapital. Som långsiktig förvaltare är det svårt att tillföra värde genom att kortsiktigt försöka anpassa portföljen för kortsiktiga svängningar och man får därmed acceptera att goda år kan följas av svagare. Vår uppgift är att skapa långsiktigt värde åt våra pensionssparare genom en god och alltmer förutsägbar premiepension den dagen det är dags för utbetalning, säger AP7:s VD Pål Bergström i en kommentar till rapporten.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.