FTN: Upphandling av amerikanska fonder påbörjas under nästa år

• Amerikanska fonder för 41 miljarder kronor kommer att handlas upp under våren, enligt Fondtorgsnämndens planering.
Fondtorgsnämnden meddelar att man nu planerar för en upphandling av amerikanska aktiv förvaltade aktiefonder och amerikanska indexfonder till premiepensionens fondtorg.
Avsikten är att upphandlingarna ska annonseras under första kvartalet 2026.
I dag har premiepensionens fondtorg elva aktivt förvaltade amerikanska aktiefonder med inriktning mot stora och medelstora bolag. Dessa fonder omfattar för närvarande ett totalt kapital om cirka 12 miljarder kronor.
Det finns samtidigt sex amerikanska indexfonder med inriktning mot stora och medelstora bolag, som totalt omfattar ett totalt kapital om cirka 29 miljarder kronor.
En annan upphandling kommer dock före i turordningen, nämligen aktivt förvaltade teknologifonder som är planerad att öppna för anbud i oktober 2025.