Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 24 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 6 månader - Sak

Här är Petson — en helt ny aktör på djurförsäkringsmarknaden

Foto från Petsons hemsida

• ”Petsons vision är att få ner de totala kostnaderna för ett sunt djurägande. Vi vill att alla ska kunna ha råd med försäkring utifrån sina förutsättningar. Att man ytterligare kan påverka sina kostnader genom preventiva åtgärder som till exempel att ge sitt djur rätt anpassat foder menar vi är välgörande för både hälsan och plånboken”, säger Samuel Terling som är VD och en av grundarna av Petson. Han har tidigare arbetat under tio års tid inom djursjukvård. . På Petson ansvarar han även för it-frågor.

I dag är det premiär för Petson — en helt ny aktör på den svenska djurförsäkringsmarknaden.

Det har hettat till på den svenska djurförsäkringsmarknaden de senaste åren, med en rad nya aktörer som har tagit marknadsandelar.

Några av de nya bolag som har gett sig in på djurförsäkringsområdet är Lassie, Dunstan och Hedvig. Även Trygg-Hansa har inlett en satsning inom djurförsäkring.

Nu höjs temperaturen ytterligare, genom lanseringen av Petson.

Petson beskrivs som en nystartad försäkringsförmedlare för hund- och kattförsäkringar, startad av människor som kan djurhälsa. Försäkringstagarna har möjlighet att välja maxersättningsbelopp i vad som beskrivs som ett av marknadens bredaste spann; från 25 000 kronor till 175 000 kronor.

— Teamet bakom Petson är passionerade djurägare, veterinärer och uppfödare. Med vår bakgrund inom djursjukvården har vi kunskap om de vanligaste problemen och insyn i hur mycket djursjukvården kostar. Med ett erfaret team och försäkringsbolaget Eir som riskgivare är Petson dedikerade till att göra skillnad för djurs hälsa, heter det i informationen från Petson.

Petson säger sig nu vilja driva innovation, förbättring och samarbeten till förmån för djurägare. Enligt Petson har man, genom att kombinera expertis inom veterinärmedicin och försäkringsmatematik, utvecklat en innovativ försäkringsmodell som bygger på mer information om djurägaren än vad som hittills varit brukligt. Detta leder till en mer individanpassad premie för den som aktivt tar hand om sina djur och har erfarenhet inom djurägande. Förutom satsningen på försäkringar arbetar Petson även med att sälja foder, och den som abonnerar på foder får även en sänkt försäkringspremie.

— Vår vision är att skapa en helhetslösning för djurägare avseende såväl försäkring som foder. Vi vill hjälpa till att göra skillnad på individnivå och vet att rätt foder kan vara en av nycklarna till ett hälsosamt liv för våra husdjur. Därför premierar vi de djurägare som förstår vikten av att ge sina djur rätt kost genom en lägre kostnad på försäkringen, säger Petsons VD och medgrundare Samuel Terling i en kommentar.

Försäkringsgivare för Petsons försäkringar är Eir Försäkring.

— Vi är väldigt glada och stolta över vårt samarbete med Petson. Deras starka engagemang kring att stödja djurägare både före och efter behov av försäkring, samt deras fokus på transparenta lösningar överensstämmer väl med våra egna värderingar. Petson erbjuder ett ekosystem för husdjursägare med enkla digitala lösningar där djuren och djurägarna står i centrum. Tillsammans kommer vi skapa försäkringslösningar som gör det lättare att skydda dessa familjemedlemmar, säger Eir Försäkrings VD Fredrik Solberg i sin kommentar.

Idén om starten av Petson kom sedan teamet bakom företaget arbetat inom djursjukvården och uppmärksammat att en stor utmaning med att äga djur ofta de höga kostnaderna.

Vid tecknande av försäkring erbjuder Petson ett kostnadsfritt kvartssamtal med veterinär för att skräddarsy foderrekommendationer för att djurägaren ska känna kunna vara trygg med att man ger sin bästa vän bra förutsättningar för ett hälsosamt liv.

— Vi vet att helheten spelar roll. Det är mycket som tillsammans påverkar ett djurs livskvalitet – som vilken bakgrund djuret har, dess ålder och aktivitetsnivå, men också val av foder och hur mycket kunskap djurägaren har sedan tidigare. Vi tar hänsyn till allt detta, säger Sofia Müller, medgrundare och chefsveterinär på Petson.

Petson drivs av företaget Nostep AB som är registrerat för försäkringsdistribution vid Finansinspektionen. Enligt bolagets hemsida är Petsons grundare — förutom VD Samuel Terling och chefsveterinär Sofia Mülller —· Jonatan Singman, ansvarig för ekonomi och administration. Karin Dileo, ansvarig för kundrelationer och kommunikation och Charlotta Warnhammar, ansvarig för marknad.

Sak & Liv passade på att ställa några frågor till Karin Dileo, ansvarig för kundrelationer och kommunikation, om satsningen på Petson.

Går det att säga något om hur många kunder ni har som mål att få in?

— Vi tycker att vårt erbjudande är så bra och unikt att det borde tilltala ett stort antal djurägare och därmed även få en stor kundtillströmning.

Är det enbart ni grundare som har satsat pengar i bolaget eller har ni också fått in externt kapital?

— Utöver det som Petsons grundare har satsat i bolaget har vi även fått in kapital från ett flertal externa svenska investerare.

Petson arbetar både med försäkringar och försäljning av foder. Vad är skälet till den kombinationen?

— Det krävs i dagsläget så mycket kunskap av djurägare, och så mycket att hålla koll på, allt ifrån foderval, försäkringsalternativ som till vilka preventiva åtgärder jag som djurägare behöver hålla koll på för att mitt djur ska må så bra som möjligt. Och det finns ett stort utbud på marknaden. Vi vill därför underlätta för djurägare att göra bra val genom inte minst att ge sitt djur rätt anpassat foder för respektive individ samt en bra försäkring. På det sättet är det några färre val som behöver göras separat. Vi vill helt enkelt skapa bättre förutsättningar för sunt djurägande och samtidigt minska kostnaderna för djurägare.

Varför är det så viktigt med rätt foder till husdjuren?

— Vår långa erfarenhet från djursjukvården i kombination med flertalet studier som har gjorts visar att kost och motion för husdjur är en viktig del för att förebygga allvarliga sjukdomar, såsom exempelvis övervikt. Precis som för oss människor är djurens näringsbehov och val av foder av stor betydelse för djurets hälsa. Exempelvis så ser valpens energi- och näringsbehov helt annorlunda ut jämfört med den seniora hunden. Ger man valpen ett foder som inte är anpassat för valpar kan bland annat kalciumfosforbalansen påverkas och i och med det även skelettillväxten.

— I en studie i Veterinary Medicine: Research and Reports kan man läsa att så många som 30-40% av alla hundar och katter är överviktiga till feta. Övervikten kan dessvärre bidra till ett flertal hälsorelaterade problem såsom njursjukdom, hudproblem, diabetes mellitus, tumörer och urinsten. Det finns ett väldigt stort utbud av djurfoder på marknaden och vi vill gärna hjälpa våra djurägare att göra ett aktivt och medvetet foderval.

Genom vilka marknadskanaler tänker ni er att hitta kunderna framöver?

— Som startup kommer vi att börja med att synas digitalt men vi kommer också att arbeta aktivt genom olika samarbeten och partnerskap. I januari kommer vi även att finnas på plats på My Dog i Göteborg för att träffa djurägare på plats, säger Karin Dileo.

Fotnot: Intervjun har genomförts via epost. 

1 134
4 december, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 7 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 6 månader
    ARN rekommenderar Eir att betala ersättning för stulen ryggsäck
  • 6 månader
    Eir Försäkring spräckte miljardvallen under november
  • 9 månader
    Petsons marknadsföring får kritik av Konsumentverket
  • 10 månader
    Balder Forsikring tog in nytt kapital för expansion till Sverige

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

9 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
9 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

15 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 9 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 9 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 9 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 10 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 15 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
10 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 7 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 8 dagar
    Så vill Avanza, Nordnet och Lysa förbättra flytträtten för pension
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
15 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
18 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!