Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:

Konsten att leverera absolut avkastning över marknadsregimer 

• “Genom att titta på flöden från börshandlade produkter kan modellerna få en känsla för vilken typ av marknad som för närvarande råder medan stora språkmodeller hjälper oss att värdera de beslut som tas av bolagens ledningar bortom vad som kan avläsas i rena siffror”, säger Amadeo Alentorn, head of systematic strategies på Jupiter Asset Management. 

I en omvärld av stor osäkerhet blir det allt viktigare för investerare att hitta källor till avkastning som kan komplettera den traditionella exponeringen mot aktier och räntor. 

Kombinationen av ett systematisk tillvägagångssätt, en marknadsneutral exponering och en dynamisk viktning av faktorer över marknadsregimer är ett effektivt sätt att skapa absolut avkastning över tid, oberoende av marknadsklimat, menar Jupiter Asset Managements Amadeo Alentorn.

Vi har byggt en investeringsstrategi och produkt som vi kallar GEAR (Global Equity Absolute Return) som sedan 2009 visat väldigt goda resultat när det gäller att skapa avkastning i olika marknadsregimer och som samtidigt har uppvisat en låg samvariation eller korrelation med traditionella tillgångsslag. Det gör att vi fungerar väl som en diversifierande tillgång i en bred investeringsportfölj, förklarar Amadeo Alentorn, head of systematic strategies på Jupiter Asset Management.

Ett systematiskt tillvägagångssätt med hög transparens

GEAR är i grunden en marknadsneutral aktiestrategi som systematiskt köper (går lång) och säljer (går kort) totalt cirka 800 aktier världen över. För att bedöma vilka aktier som är attraktiva respektive mindre attraktiva använder fonden över 40 miljoner datapunkter varje dag från Jupiters databaser.

Alentorn är noga med att understryka att fonden inte är en svart låda utan snarare en transparent glaslåda där de köp- och säljsignaler som genereras kan spåras tillbaka till de underliggande faktorer som strategin bedömer viktiga för ett investeringsbeslut. Genom att använda avancerade datamodeller kan såväl sentimentsdrivna som fundamentala faktorer utvärderas.Bland fundamentala faktorer bedöms exempelvis dynamisk värdering och kvalitet på den underliggande tillväxten och på bolagens styrelser. 

“Kortfattat  handlar det om att modellen skapar sig en uppfattning om bolag utifrån ett rent kvalitetsperspektiv samt från ett mer sentimentsdrivet perspektiv där vi sedan försöker förstå vilka faktorer som för närvarande driver priset beroende på vilken marknadsregim vi befinner oss i. Under vissa perioder har marknaden ett större fokus på kvalitet, medan det under andra marknadsförhållanden är ett högre fokus på tillväxt.

Bland unika faktorer som modellerna utvärderar nämner Amadeo fondflöden och textanalyser från resultatrapporter. 

“Genom att titta på flöden från börshandlade produkter kan modellerna få en känsla för vilken typ av marknad som för närvarande råder medan stora språkmodeller hjälper oss att värdera de beslut som tas av bolagens ledningar bortom vad som kan avläsas i rena siffror.”

Kortare cykler ställer högre krav på dynamik

Enligt Amadeo är modellens förmåga att dynamiskt allokera mellan olika faktorer beroende på marknadsläge en utmärkande faktor och något som tagit fonden igenom mer svårnavigerade miljöer som de som uppstod under 2021 och 2022.

“Generellt kan man säga att marknadscykler har blivit kortare. Under 2021 och 2022 såg vi ett flertal rotationer som normalt bara sker någon enstaka gång per år. Jag tror att det här är något som kommer fortsätta vara karaktäristiskt för marknaderna även framöver, säger Amadeo.

En strategi att luta sig mot i osäkra tider

Amadeo menar att strategins rigorösa ramverk för riskhantering och dess förmåga att anpassa sig till olika volatilitetsregimer är en av anledningarna till att den nått så stora framgångar bland institutioner.

“Vi har väldigt strikta regler för vår riskkontroll där vi sällan överstiger vår målvoltalitet om 6 procent på portföljnivå och där modellerna dynamiskt skalar ned exponering i vissa miljöer. I det marknadsläge vi befinner oss i nu där vi lämnar bakom oss en period av ökad riskvilja men där osäkerheterna, såväl geopolitiska som makroekonomiska, är betydande, har vi stora möjligheter att agera som en krockkudde när traditionella tillgångsslag har svårt att generera avkastning. Vi tenderar i nuläget att favorisera kvalitetsbolag där man kan köpa tillväxt billigt, framför tillväxtbolag där ledningen har varit aggressiv och belånat bolaget kraftigt under en lågräntemiljlö.”  

Amadeo betonar också att det högre ränteläget skapar en förbättrad avkastningsprofil för fonden.

“Eftersom vi till stora delar använder blankning (lånar aktier som sedan säljs på marknaden i hopp om att de ska gå ned och sedan köper tillbaka dem till ett förmodat lägre pris) för att nå den korta exponeringen i boken binder vi inte kapital som en traditionell long-only aktiefond. Med andra ord har vi likvida medel som tjänar riskfri ränta, en komponent som är mer attraktiv idag än vad den varit under senare år.”

Läs mer om Jupiter  Merian Global Equity Absolute Return Fund här

/////

7 anledningar till att GEAR erbjuder ett effektivt sätt att diversifiera en traditionell portfölj av aktier och räntor

  1. Låg korrelation – investeringsstrategins samvariation (korrelation) med globala aktiemarknader har historiskt varit låg
  2. Låg volatilitet – strategins volatilitet har historiskt varit mycket lägre än den för globala aktier
  3. Marknadsneutral – strategin har som mål att hålla en låg korrelation genom en väl övervägd  portföljkonstruktion där långa positioner balanseras med korta. Avkastningen kommer från alfa, inte beta (marknadsexponering).
  4. En diversifierad process – valet av aktier görs utifrån en flerfaktormodell där såväl fundamentala som som sentimentsdrivna komponenter ingår
  5. Kontinuerlig övervakning av marknadsmiljön – ett dynamiskt ramverk gör att strategin effektivt anpassar sig efter rådande marknadsmiljön
  6. Evidensbaserad metod – strategin är datadriven och systematiskt där den har som mål att exploatera marknadens underliggande beteenden och psykologi
  7. Kontinuerligt förfinade modeller –  strategin implementerades 2009 men har med tiden förfinats och genomgår återkommande förbättringar
182
Premium

Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh

6 timmar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
2 dagar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 9 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
3 dagar Läs mer
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
3 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!