Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Mars 2023
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 10 månader - Allmänt

Folksam Sak förbättrade combined ratio till 96 procent

 

• ”Vi ställer inte in, vi ställer om.” Vanligtvis brukar Folksam presentera sin delårsöversikt vid ett internt möte. Den här gången har det blivit en film i stället, där VD och koncernchef Ylva Wessén presenterar resultatet. 

 

Under första kvartalet i år förbättrades totalkostnadsprocenten för Folksams skadeförsäkringsaffär med 4 procentenheter till 96 procent. Samtidigt var avkastningen, inte överraskande, negativ i Folksams livbolag. I Folksam Liv var totalavkastningen —5,0 procent och i KPA Pensionsförsäkring —5,8 procent. Det framgår av Folksams delårsöversikt som presenterades på fredagsmorgonen. 

Om man summerar premierna inom liv och sak uppgick den samlade premievolymen första kvartalet i år till 24,7 miljarder kronor, en ökning jämfört med 23,9 miljarder kronor motsvarande period föregående år. Premierna inom sakbolagen ökade med 6 procent och inom livbolagen med 3 procent.

Det samlade förvaltade kapitalet i Folksamgruppen uppgick den sista mars till 442 miljarder kronor jämfört med 431 miljarder kronor ett år tidigare. Vid årsskiftet var det förvaltade kapitalet 455 miljarder kronor. Därutöver fanns vid utgången av kvartalet även 151 miljarder kronor i fondförsäkringstillgångar, jämfört med 156 miljarder kronor ett år tidigare. Vid årsskiftet var motsvarande siffra 176 miljarder kronor.

Folksams VD och koncernchef Ylva Wessén säger bland annat så här om läget för Folksamgruppen i sin kommentar i delårsöversikten:

— Som ett av Sveriges största pensions- och försäkringsbolag är vi en viktig del av det finansiella systemet och förtroendet för systemet är grunden för den ekonomiska tryggheten för många. Även om läget är annorlunda jämfört med krisen år 2008-2009 står Folksam, och det finansiella systemet som helhet, betydligt bättre rustat för att hantera den uppkomna situationen idag. När det nu stormar på världens finansiella marknader finns buffertar att använda, vilket gör att vi kan stå emot avsevärd turbulens.

På fredagen meddelades också att Folksam genomför två ytterligare investeringar, där åtminstone den ena i viss utsträckning är relaterad till bekämpningen av corona.

För det första investerar Folksamgruppen 1 000 miljoner kronor i en ny obligation utgiven av Region Stockholm, med en löptid på fyra år. Av de 1 000 miljonerna står KPA Pension för 500 miljoner kronor, Folksam Liv för 400 miljoner kronor och Folksam Sak för 100 miljoner kronor.

– Många av våra kunder arbetar just nu i utmanande miljöer, inte minst de inom sjukvården på grund av den pågående pandemin. Investeringen bidrar till att de som kämpar extra mycket nu ska få en trygg och hållbar pension senare i livet, säger Folksams vice VD Michael Kjeller i en kommentar.

För det andra har Folksam beslutat att investera 350 miljoner kronor i SEB Impact Opportunity Fund, en mikrofinansieringsfond som ger lån till personer och företag utanför de traditionella banksystemen, vilket kan möjliggöra investeringar som bidrar till ökat ekonomiskt välstånd i utvecklingsländer.

– Fonden erbjuder attraktiv avkastning, vilket gynnar våra kunder, samtidigt som den förväntas bidra till ökat ekonomiskt välstånd, bland annat hos kvinnor i utvecklingsländer. Våra kunder får på det här sättet en bra avkastning på sina pengar samtidigt som pengarna bidrar till en bättre värld, säger Michael Kjeller.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Folksams delårsöversikt.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

Här kan du också ta del av Folksams presentationsfilm.

8 maj, 2020
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
  • Commercial Combined Insurance Underwriter
    Stockholm company logo
  • SKADEREGLERARE MOTOR PRIVAT
    Piteå / Hybrid company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
  • 1 dag
    Folksam Tjänstepension vill räkna in övervärden i kapitalbasen
  • 5 dagar
    Folksamgruppen toppar dubbelt i Sustainable Brand Index
  • 11 dagar
    Advokatfirma stämmer Folksam på 32 000 kr i tvist om rättsskyddet
  • 14 dagar
    Ylva Wessén åter på listan över näringslivets mäktigaste kvinnor

Eiopa: Tillsynsmyndigheterna ska stoppa orättvis premiesättning

4 timmar Läs mer
Anna Magnusson lämnar Alecta — blir ägaransvarig vid AP1
21 minuter Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stabilitetsrådets protokoll efter det extrainsatta mötet
2023-03-22
cover image
Alectas brev till FI om investeringen i amerikanska banker
2023-03-22
cover image
Eiopas uttalande om pricewalking
2023-03-22
KÖP PREMIUM
Alecta: Bankinvesteringarna har följt bolagets placeringsstrategi
3 timmar Läs mer

ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning

20 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 21 minuter
    Anna Magnusson lämnar Alecta — blir ägaransvarig vid AP1
  • 3 timmar
    Alecta: Bankinvesteringarna har följt bolagets placeringsstrategi
  • 4 timmar
    QBE:s personal i Norden har fördubblats på fem år
  • 4 timmar
    Eiopa: Tillsynsmyndigheterna ska stoppa orättvis premiesättning
  • 20 timmar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
QBE:s personal i Norden har fördubblats på fem år
4 timmar Läs mer
"Klåfingriga politiker har alltför länge tillåtits att i det tysta göra om pensionssystemet till ett dyrt och oöverskådligt bidragsträsk."
Staffan Ström på Twitter, kommenterar ledare i Dagens Nyheter om pensionspolitik
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 5 dagar
    Storebrand, Movestic, Skandia och If i topp i årets trafikljusrapport
  • 4 dagar
    Försäkringsförmedlare försattes i konkurs vid Borås tingsrätt
  • 2 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
  • 6 dagar
    Äntligen har Alecta blivit känt för hela svenska folket!
”Innovation – ett recept för tillväxt i försäkringsbranschen”
23 timmar Läs mer
Wolters Kluwer pensionsfond valde Lumeras systemlösning
1 dag Läs mer
Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
1 dag Läs mer
LF Södermanland: Vattenvarnare har hittills förhindrat 17 vattenskador
1 dag Läs mer
Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
1 dag Läs mer
If: Stressrelaterade sjukdomsfall ökar kraftigt i hela landet
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Stabilitetsrådets protokoll efter det extrainsatta mötet

Den 21 mars höll Finansiella Stabilitetsrådet ett extrainsatt möte med anledning av problemen för vissa banker. Nu har protokollet från mötet publicerats.
2023-03-22

Alectas brev till FI om investeringen i amerikanska banker

Alecta har inkommit med en skrivelse till Finansinspektionen som ger bolagets bild av hanteringen av investeringarna i nischbanker i USA. (Delvis maskat.)
2023-03-22

Eiopas uttalande om pricewalking

Eiopa har publicerat ett uttalande om förekomsten av pricewalking i skadeförsäkringsbolag.
2023-03-22

ARN:s beslut om Agria och kostsam undersökning av katt

Allmänna reklamationsnämnden har fattat beslut i ett ärende där Agria nekat att betala ersättning för en undersökning av en försäkrad katt.
2023-03-21

Humlegårdens årsredovisning 2022

Länsförsäkringars fastighetsbolag Humlegården Fastigheter har presenterat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-21

FI:s Konsumentskyddsrapport 2023

Finansinspektionen publicerade den 21 mars sin Konsumentskyddsrapport för 2023.
2023-03-21
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: gunnar.loxdal@gmail.com
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: