ARN: Missnöjd kund i Avanza Pension ska få 60 000 kronor i ersättning

• 60 000 kronor till kunden. Allmänna reklamationsnämnden rekommenderar Avanza Pension att betala ut 60 000 kronor till en kund som är missnöjd med ett råd från banken som innebar att pengar sattes in på fel slags försäkringskonto.
Allmänna reklamationsnämnden har beslutat att rekommendera Avanza Pension att betala ut 60 000 kronor till en kund som fått beskedet att det inte är någon skillnad i beskattning mellan en tjänstepensionsförsäkring och en privat pensionsförsäkring — något som bidrog till att kunden satte in 200 000 kronor på ett privat pensionsförsäkringskonto där det inte föreligger någon avdragsrätt för premien.
Bakgrunden är att en kvinna hade kontakt med Avanza Pension i samband med flytt av en tjänstepension från Länsförsäkringar till Avanza Pension.
Det uppstod inledningsvis viss förvirring kring flytten. Kunden hade fyllt i blanketten för flytt av privat pensionsförsäkring och inte för flytt av tjänstepension. Avanza Pension tycks i samband med detta ha öppnat ett konto för privat pensionsförsäkring för kunden.
Flytten genomfördes senare som en korrekt flytt av tjänstepensionsförsäkring till ett tjäntepensionskonto i Avanza Pension. Men kontot för privat pensionsförsäkring verkar ha legat kvar.
Kunden ställde frågan till Avanza Pension om det var någon skillnad mellan ett privat pensionssparkonto och ett tjänstepensionskonto och fick till svar att den enda skillnaden var att en pensionsförsäkring till skillnad från en tjänstepensionsförsäkring ingår i bodelningen. Men beskattningen var densamma, meddelade Avanza Pension.
Styrkt av detta besked valde kunden att sätta in 200 000 kronor på pensionsförsäkringskontot som Avanza Pension tidigare öppnat för kundens räkning.
Men det skulle hon naturligtvis inte ha gjort.
Som bekant är insättningar på privata pensionsförsäkringar numera normalt inte avdragsgilla vilket innebär att premier som betalas in till en privat pensionsförsäkring blir dubbelbeskattade. Uppskattningen är att skatteeffekten i detta fall innebär en extrabeskattning på cirka 60 000 kronor, menade kunden i sin skrivelse till Allmänna reklamationsnämnden.
Allmänna reklamationsnämnden konstaterar nu i sitt beslut att Avanza Pension inte har visat att kunden själv har öppnat pensionsförsäkringskontot, och menar även att svaret på frågan om beskattningen varit vilseledande. Därför rekommenderas Avanza Pension betala 60 000 kronor till kunden:
— I övrigt anser nämnden att NN haft fog för att fästa tilltro till de uppgifter som hon fått i samband med att hon frågade Avanza om beskattningen och dessutom haft fog för att uppfatta det som råd. Uppgifterna har varit felaktiga. Det finns inget i ärendet som tyder på att NN skulle ha placerat pengar på kontot om hon inte fått uppgifterna. Det är därigenom utrett att rådet har vållat NN skada. Avanza har inte vitsordat beloppet, men har inte heller förklarat på vilket sätt det är felaktigt beräknat. Kravet ska därför bifallas, heter det i beslutet.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av dokumentationen.