Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 10 månader - Allmänt

LF: Så dyrt är det att skaffa barn: ”Kommer kosta rejäla slantar”

Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar har gjort en en analys av de kostnader som är förknippade med att man skaffar barn.

Ett barn kostar över 2 miljoner kronor under de första 18 åren. 

– Man måste ha koll på ekonomin, ta höjd för ökade utgifter i framtiden samt kanske vara lite om sig och kring sig för att få det att gå ihop ekonomiskt, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar som gjort en en analys av de kostnader som är förknippade med att man skaffar barn.

Allra dyrast är barnen under sina första levnadsår. Det beror inte bara på att föräldrarna då måste köpa en rad saker, som barnsäng, barnvagn och barnstol, utan också på ekonomiska prövningar såsom utebliven inkomst.

– Utöver de vanliga kostnaderna påverkas familjeekonomin även negativt av barnomsorgskostnader samt inkomstbortfall för att man är föräldraledig eller hemma med sjukt barn, säger Stefan Westerberg.

Efter de första, kostsamma åren minskar utgifterna men tas igen med råge när barnet kommer upp i tonåren. Då handlar det om stigande utgifter för mat, kläder, hälsovård, fritidsaktiviteter och månadspeng.Efter de första, kostsamma åren minskar utgifterna men tas igen med råge när barnet kommer upp i tonåren. Då handlar det om stigande utgifter för mat, kläder, hälsovård, fritidsaktiviteter och månadspeng.

– Var helt inställd på att ditt barn kommer kosta rejäla slantar och planera för det, så att du kan prioritera mellan olika utgifter om det skulle behövas. Barn- och studiebidraget är en hjälp för föräldrar men de flesta av utgifterna får man ändå stå själv för.

– När det kommer till inköp av olika produkter finns det mycket pengar att spara genom att köpa begagnat eller låna saker och utrustning. Det kan mer än halvera inköpskostnaderna beroende på vilket skick man nöjer sig med, säger Stefan Westerberg.

Sammanlagt landar kostnaderna för ett barn på mer än två miljoner kronor – och då har ändå hänsyn tagits till att barnbidraget täcker en del av utgifterna. 

I analysen har Länsförsäkringar räknat med ett års föräldraledighet och att den ena föräldern jobbar deltid 75 procent fram till barnet fyller åtta år. 

Man har också utgått från ett snitt på 12 VAB-dagar per år och en månadslön på 36 000 kronor före skatt fram till att barnet fyllt 12 år. 

Boendekostnaderna har räknats upp med kostnader för ett extra rum i en genomsnittlig bostadsrätt. Kostnaderna kan dessutom öka ytterligare om den nyblivna barnfamiljen väljer att köpa större radhus eller villa, och en större bil.

– Ett barn är i de allra flesta fall ett gemensamt åtagande mellan två vårdnadshavare. Det är därför rimligt att man delar rättvist och jämställt på kostnaderna, där den som har högre lön – med fördel kan ta en större andel av de gemensamma utgifterna. Det är också relevant att dela jämställt på VAB och föräldraledighet samt eventuellt deltidsarbete. Om någon går ner i arbetstid som påverkar inkomsten negativt, är det rimligt att man blir ekonomiskt kompenserad för bortfallet, exempelvis genom ett månadssparande, säger Stefan Westerberg.

1 246
30 oktober, 2023
Tommy Jeppsson
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 18 dagar
    Länsförsäkringsgruppens sakförsäkringsresultat upp 61%
  • 22 dagar
    Catarina Lidman blir ny bankchef i Länsförsäkringar Västerbotten
  • 1 månad
    Länsförsäkringar: 41 procent tror på stigande bostadspriser
  • 1 månad
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 2 månader
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!