Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 30 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 3 månader - Sak

Elin Sandahl: Digitaliseringen är möjliggöraren — inte målet!

Foto: Länsförsäkringar

• ”En individanpassad skadereglering som sömlöst kan växla mellan digital och fysisk form när kunden önskar är vad jag önskar mig av framtiden”, säger Elin Sandahl.

Skaderegleringen är försäkringsbolagens ”sanningens ögonblick” — det är då kunderna förväntar sig som mest! Sannolikt dröjer det länge innan det är möjligt med skadereglering helt utan mänsklig kontakt. Framtidens skadereglering kommer istället sannolikt att kunna växla helt sömlöst mellan digital och fysisk form — en ”fygital” utveckling. Det skriver Elin Sandahl, chef för Skador på Länsförsäkringar AB, i en krönika inför nätverksträffen den 12 mars där hon är en av deltagarna i paneldiskussionen. 

På temat framtidens skadereglering vill jag passa på att börja i det som är lika aktuellt i dag som i imorgon – syftet med skaderegleringen.

Skadereglering ska stötta lönsam tillväxt genom en kundupplevelse som överträffar förväntan, och en effektivitet och kostnadskontroll som möjliggör en prisnivå kunden långsiktigt är beredd att betala.

Att lyckas i alla delar, i situationer där kunderna förväntar sig som mest, är en häftig uppgift. Därför älskar jag att jobba med det vi försäkringsnördar kallar för ”sanningens ögonblick”.

Hur kan då kundmöten i ”sanningens ögonblick” tänkas se ut framåt?

Min bästa gissning är att branschen till slut når mer eller mindre samma nivå av automatiserade processer. Skador med rätt villkor och förutsättningar kan rassla igenom direkt och kvar att skadereglera blir bedömningar (tills vi tränat upp vår AI-kollega och löst ut regelverksfrågor).

Bemötande och stöd när något tufft händer tror jag dock kommer dröja väldigt länge tills vi vill hantera helt utan mänsklig kontakt.

Därför är jag extra intresserad av hur vi kan utveckla just denna del. Nämligen hur vi lyckas förbättra skadekundmötet genom att kombinera de digitala fördelarna med personligt stöd anpassat utifrån olika kunders behov. En individanpassad skadereglering som sömlöst kan växla mellan digital och fysisk form när kunden önskar är vad jag önskar mig av framtiden.

Trendspaningen heter ”fygital” och kan med fördel följas framåt. För även kunder som inte är ”born digital” lär uppskatta en hög relevans i den information de får och de tjänster som erbjuds – i rätt kanal. Allas tålamod för omständliga processer och väntetid borde rimligen ta slut i takt med att ny teknik etableras och kunder tar med sig sina förväntningar från upplevelser i andra branscher.

Med det sagt tror jag vi kommer se utveckling i de flesta delarna av vår befintliga process – hela vägen från hur vi tar emot en skadeanmälan till hur vi ersätter och återställer skador med utvalda leverantörer. För att lyckas ställa om och möta våra kunders framtida behov tror jag vi behöver fortsätta utgå från kundinsikter och i ännu större utsträckning vara öppna för att hämta inspiration och kunskap utanför försäkringsbranschen.

”Fygital” kommer från detaljhandeln. Länsförsäkringars samarbete med gravidappen Baby Journey är ett annat exempel på hur insikter från en helt digital målgrupp kan stötta utveckling.

En utmaning jag annars ser i att utveckla vår skadereglering är att på riktigt låta framtiden ta plats i det nya i stället för att försöka trycka ner framtiden i det gamla. Vi fastnar lätt i att hur vi förbättrar det vi har och gör i dag.

Det är svårt att framtidsspana inom skadereglering utan att djupa i alla fördelar vi får med mer data, next level bedrägeribekämpning, strategiskt inköp och potentiella nya roller. Men jag sparar det resonemanget och ser fram emot att få fortsätta både följa och vara en del av utvecklingen.

Avslutningsvis vill jag bara påminna om vad digitaliseringen är här för att möjliggöra – det bästa skadekundmötet som krävs för att hjälpa kunder på riktigt och vinna den avgörande lojaliteten – vilket bolag som har kommit längst i digitalisering är irrelevant så länge det inte syns i effekterna.

Elin Sandahl
chef för Skador
på Länsförsäkringar AB

Insurance Evolutions nästa träff har temat ”Morgondagens digitala skadereglering” och hålls den 12 mars med Gjensidige Sverige som värd. Träffen är fullbokad men det är möjligt att sätta upp sig på en väntelista om det blir några platser lediga. Bakom Insurance Evolution står Sak & Liv tillsammans med Försäkringsplatsen. 

350
1 mars, 2024
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 3 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
  • 17 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 21 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 1 dag
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

17 timmar Läs mer
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svenska regeringens kommenterade dagordning för Ekofinrådets möte
2026-06-30
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
21 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
  • 17 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 21 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 1 dag
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 12 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 8 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
4 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
4 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
4 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svenska regeringens kommenterade dagordning för Ekofinrådets möte

Den svenska regeringen har publicerat en kommenterad dagordning för Ekofinrådets möte den 10 juli 2026.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!