Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 14 Juli 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 10 månader - Förmedling

Lärarförsäkringars intäkter ökade förra året till 94,7 miljoner kr

• Svenska Lärarförsäkringar AB startade 1998 och ägs av Sveriges Lärare.

Svenska Lärarförsäkringar ökade under förra året intäkterna med 7,7 procent jämfört med 2022, till 94,7 miljoner kronor. Det framgår det av bolagets årsredovisning för 2023. Av årsredovisningen framgår även att avsikten är att bolaget ska dela ut 22,2 miljoner kronor till ägarna. 

Resultatet för bolaget efter finansiella poster uppgick till 2,7 miljoner kronor, jämfört med 4,7 miljoner kronor föregående år.

Stora resurser har under året gått åt till att ta över skolledarnas försäkringar från If. Detta har bland annat fått till följd att ett projekt som rör utveckling av boendeförsäkring tillsammans med Folksam har skjutits något på framtiden.

Av årsredovisningen framgår även att antalet försäkringsuppdrag, exklusive inkomstförsäkringen, under året har ökat från 812 000 till 828 000. Direktförsäljning via webbplatsen och inkommande samtal ökade till rekordnivån 49 000 sålda försäkringar. Försäljning via webben ökade med 11,3 procent och står nu för 74 procent av den totala försäljningen.

Styrelsens förslag till vinstdisposition är enligt årsredovisningen att utdelning ska ske med 22,2 miljoner kronor.

Lärarförsäkringar fungerar som förmedlare av försäkringar till Sveriges lärare och skolledare och ägs av den fackliga organisationen Sveriges Lärare. Man förmedlar i dag försäkringar från Folksam, Sveland, Futur och Bliwa och samarbetar med Öhman när det förvaltningen av Lärarfonder. Bolaget har 28 anställda och VD är Marika Granström.

Lars Hallenberg är styrelseordförande i Lärarförsäkringar. Han säger så här som svar på frågan hur han ser på året som har gått:

— Förutom att 2023 varit ett år då Lärarförsäkringar skött sin löpande verksamhet väl och sett en ökning i antalet förmedlade försäkringar vill jag framhålla två saker särskilt.

— För det första sköter Lärarförsäkringar från och med årsskiftet alla medlemsförsäkringar för det nya förbundet Sveriges Skolledare. Under 2023 pågick ett migreringsarbete då vi förde över beståndet från dem som varit medlemmar i det tidigare Sveriges Skolledarförbund. Migreringen gick bra och vi får ofta höra berömmande ord från skolledare över våra försäkringar. För det andra pågick ett omfattande arbete med utveckla och förnya våra IT-system.

Vilka tankar har du om utvecklingen under det innevarande året?

— Lärare och skolledare är grupper som gärna tecknar försäkringar digitalt. Det gäller för Lärarförsäkringar att kunna möta dessa grupper med nya, tekniska lösningar som tillgodoser deras behov. Vi ser också en tydlig trend i att lärare och skolledare väljer att skriva sina frågor till oss i mail i stället för att ringa.

Styrelsen föreslår enligt årsredovisningen en aktieutdelning på 22,2 miljoner kronor. Det kan synas vara ett stort belopp i förhållande till omsättning och resultat. Går det att säga något om bakgrunden till att det blev detta belopp?

— Lärarförsäkringar ägde tidigare en del i ett IT-företag som hette Solid Park. De 22,5 miljoner som delades ut i år till ägaren Sveriges Lärare härrör sig helt från kapital i dotterbolaget Svenska Lärarförsäkringar IT AB. Dessa pengar kommer från dels utdelningar, dels från när Lärarförsäkringar IT AB sålde sin del i Solid Park. Det utdelade kapitalet har inget att göra med de försäkringspremier som medlemmar betalat, säger Lars Hallenberg till Sak & Liv.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av årsredovisningen för Svenska Lärarförsäkringar AB 2023.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

1 060
26 augusti, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 månader
    Fredrik Stanser blir vice VD för Lärarförsäkringar
  • 5 månader
    Rekordresultat i Bliwa – som ser fortsatt god tillväxtpotential
  • 10 månader
    Lärarnas flytt nästan dubblerar inkomstförsäkringarna i Bliwa
  • 10 månader
    Lärarnas inkomstförsäkring flyttas från Folksam till Bliwa
  • 1 ÅR OCH 24 dagar
    Johan Ehrenborg går in som ordförande i Abacubes styrelse

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

5 timmar Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
9 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 9 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 9 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!