Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 26 dagar - Allmänt

”Så kan företagskulturen locka nya generationer till branschen”

Foto: Van Ameyde

• Ann Kryhl är HR Manager Skandinavien på Van Ameyde och en av paneldeltagarna på Insurance Evolutions nätverksmöte i Malmö den 10 oktober.

Vilken företagskultur lockar nya generationer till försäkringsbranschen? Och hur ska arbetsgivare tänka för att skapa och underhålla en attraktiv företagskultur? Det är utgångspunkten för en krönika från Ann Kryhl, HR Manager Skandinavien på Van Ameyde. Ann Kryhl är en av paneldeltagarna på Insurance Evolutions nätverksmöte i Malmö den 10 oktober.

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen i Malmö. 

I en värld där konkurrensen om talangerna hårdnar för varje dag som går, ställs försäkringsbranschen inför en avgörande fråga: Hur lockar vi morgondagens stjärnor?

Svaret ligger inte enbart i löner och förmåner, utan i något mer subtilt men desto viktigare – företagskulturen. Låt oss starta en dialog om dessa viktiga frågor.

Företagskultur är som företagets DNA.

Det påverkar allt från beslutsfattande och problemlösning till hur medarbetare interagerar med varandra och med kunder. I en tid när millennials och Generation Z intar arbetsmarknaden med storm, blir det tydligt att dessa generationer inte enbart söker en trygg anställning. De söker mening, tillhörighet och en arbetsmiljö som resonerar med deras egna värderingar mer än med enbart bolagets varumärke som dragkraft.

Men vad innebär egentligen en attraktiv företagskultur? Och varför är den så viktig för att locka talanger? Låt oss utforska detta genom några provocerande teser.

  1. En kultur av innovation – eller stagnation?

Försäkringsbranschen ses ofta som trög och byråkratisk, där förändringar sker långsamt och innovation är ett modeord snarare än en verklighet.

Men morgondagens talanger vill inte jobba i en miljö som motarbetar förändring. De vill vara en del av en organisation som uppmuntrar till kreativt tänkande och som vågar utmana status quo.

En företagskultur som främjar innovation innebär att medarbetare känner sig trygga nog att föreslå nya idéer och lösningar. Det handlar om att skapa en atmosfär där misstag ses som lärdomar snarare än misslyckanden. Försäkringsbolag som inte förstår detta kommer att ha svårt att attrahera de mest kreativa och drivna talangerna.

  1. Transparens och öppenhet – eller hemlighetsmakeri?

Försäkringsbranschen har historiskt sätt präglas av en kultur av toppstyrning. Beslut som fattas bakom stängda dörrar och information som delas sparsamt, leder till misstro och låg moral. Morgondagens arbetskraft, å andra sidan, värderar transparens och öppenhet högt. De vill förstå företagets vision, strategier och hur deras arbete bidrar till det större målet.

En transparent företagskultur innebär att ledningen är öppen med både framgångar och utmaningar, och att information flödar fritt inom organisationen. Detta skapar en känsla av delaktighet och förtroende, vilket i sin tur gör företaget mer attraktivt för potentiella medarbetare.

  1. Mångfald och inkludering – eller homogena arbetsgrupper?

Försäkringsbranschen har historiskt sett varit homogen, med en överrepresentation av vissa demografiska grupper. Men för att attrahera morgondagens talanger måste branschen omfamna mångfald och inkludering. Detta innebär inte bara att anställa personer med olika bakgrunder, utan också att skapa en kultur där alla känner sig välkomna och värderade.

Mångfald leder till ett bredare spektrum av idéer och perspektiv, vilket är avgörande för innovation och problemlösning. En inkluderande kultur gör att medarbetare känner sig uppskattade för den de är, vilket i sin tur ökar engagemang och lojalitet. Försäkringsbolag som inte satsar på mångfald och inkludering riskerar att bli irrelevanta i en alltmer globaliserad och diversifierad arbetsmarknad.

  1. Balans mellan arbete och privatliv – eller utbrändhet?

En attraktiv företagskultur för morgondagens talanger handlar också om att respektera balansen mellan arbete och privatliv. Försäkringsbranschen är känd för sina höga krav och långa arbetsdagar, vilket kan leda till utbrändhet och hög personalomsättning. Morgondagens arbetskraft värderar sin fritid och mental hälsa högt och söker arbetsgivare som gör detsamma.

Att skapa en kultur som främjar balans mellan arbete och privatliv innebär att erbjuda flexibla arbetstider, möjligheter till remote work och att aktivt motverka en kultur av övertid. Det handlar om att visa att man värderar medarbetarnas välmående och att man förstår att ett balanserat liv leder till mer produktiva och lojala medarbetare.

Avslutande tankar

Att locka morgondagens talanger handlar om mer än att erbjuda attraktiva löner och förmåner. Det handlar om att skapa en företagskultur som resonerar med deras värderingar och behov. Försäkringsbranschen står inför en avgörande utmaning: att bryta med gamla strukturer och bygga en kultur av innovation, transparens, mångfald och balans. De företag som lyckas med detta kommer inte bara att attrahera de bästa talangerna, utan också leda branschen in i en ny era av framgång och hållbarhet.

Vår egen resa i ämnena ovan har börjat, vi utmannar fler branschkollegor att ta följe med oss.

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen i Malmö. 

Ann Kryhl
HR Manager Skandinavien
Van Ameyde

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

433
24 september, 2024
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 23 dagar
    Maria Persson blir Operations Manager för Van Ameyde
  • 3 månader
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 4 månader
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 4 månader
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”
  • 4 månader
    ”Dina står stadigt i sin historia – och fortsätter att utvecklas”

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

2 dagar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 2 dagar
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!