FTN presenterade specifikation för upphandling värd 200 miljarder kr

• 200 miljarder skäl att lämna in anbud! Fondtorgsnämnden räknar med att gå ut i upphandlingen av aktivt förvaltade globalfonder i november.
Fondtorgsnämnden har nu publicerat sitt utkast till specifikation för en upphandling av aktivt förvaltade globala aktiefonder, med fokus på stora och medelstora bolag i utvecklade länder. Upphandlingen ska annonseras i november och omfattar ett pensionskapital om cirka 200 miljarder kronor för drygt en miljon pensionssparare.
Aktivt förvaltade globala aktiefonder finns i dag främst i två kategorier på premiepensionens fondtorget: Global och Global & Sverige.
I dag finns totalt 44 aktivt förvaltade globala aktiefonder på fondtorget.
FTN publicerar nu en preliminär upphandlingsspecifikation för att ge anbudsgivare möjlighet att förbereda sig och komma med sina frågor och synpunkter.
På torsdagen meddelade FTN även att tilldelningsbeslut i upphandlingen av europeiska och globala indexaktiefonder meddelas i månadsskiftet oktober/november.
När det gäller upphandlingarna av aktivt och passivt förvaltade svenska aktiefonder har FTN fattat beslut om att skjuta upp anbudstiden med en vecka fram till i upphandlingarna av aktivt och passivt förvaltade svenska aktiefonder förlängs med en vecka till den 7 november. Bakgrunden är att det har skett en justering av de obligatoriska kraven i anbudsunderlaget.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av den preliminära upphandlingsspecifikationen som offentliggjordes på torsdagen.
,