Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 14 Juli 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 8 månader - Sak

Fredrik Jönsson: Nu kan JW erbjuda nordiska skaderegleringsavtal

Foto: JW Loss Adjusting

• ”Många internationella bolag med verksamhet här vill ha en enhetlig lösning för hela Skandinavien, och det kan vi nu erbjuda i samarbete med McLarens”, säger Fredrik Jönsson.

Samarbetet med McLarens innebär att JW Loss Adjusting stärker sin konkurrenskraft, bland annat genom att man nu har möjlighet att erbjuda nordiska avtal med internationella försäkringsbolag. Det berättar bolagets VD Fredrik Jönsson i en intervju med Sak & Liv.

I veckan offentliggjordes att svenska oberoende skaderegleringsföretaget JW Loss Adjusting har ingått ett strategiskt partnersamarbete med den globala skadehanteringkoncernen McLarens.

Sak & Liv har talat med bolagets VD Fredrik Jönsson om konsekvenserna av det nya avtalet.

Grattis till det strategiska avtalet med McLarens!

— Ja, det är faktiskt jättekul, vi har jobbat ett tag för att få samarbetet på plats. Vi är jätteglada över avtalet, och det det är också väldigt kul för våra medarbetare som nu får möjlighet till utveckling med mer komplicerade och internationella skador.

Vad innebär avtalet om strategiskt partnersamarbete rent konkret?

— Nu är vi en så kallad affiliate partner vilket innebär att vi samarbetar när det gäller försäljning, marknadsföring, skadehantering i Norden. McLarens finns i dag sedan tidigare i Danmark och Finland, men däremot kommer vi nu ha möjlighet att arbeta med skadehantering i Norge för McLarens räkning. McLarens har ambitioner för Norden och ser det som en utvecklingsmarknad med stor potential.

— Vi har haft en enorm tillväxt det senaste året. I dag är vi dubbelt så stora som i maj, och det finns uppenbarligen en allt större efterfrågan på oberoende skaderegleringstjänster. För vår del innebär det också att vi lägger större vikt vid mer komplicerade skador. Vi har sedan starten varit en hybrid mellan skaderegleringsexperter och bemanningsföretag. Att arbeta med bemanning är en ganska volatil verksamhet, med ibland korta uppdrag där vi täcker upp för föräldraledighet eller sjukdom och när den perioden tar slut behöver vi hitta ett nytt uppdrag. Det innebär att vi nu vill fokusera på mer komplicera skador, vilket också ligger i linje med McLarens ambitioner. McLarens ser sig lite som ett boutiquehotell med skräddarsydda lösningar för mer krävande uppdrag. På det sättet har det varit enkelt att diskutera med McLarens. De är väldigt trevliga att ha att göra med och vi har ungefär samma företagskultur med fokus på leverans — samtidigt som det ryms ett stort hjärta och varm humor.

— Överlag tror vi också att det är de mer komplexa skadehanteringsuppdragen som det finns en framtid inom; hanteringen av mindre skador automatiseras i stor utsträckning. Vi har under senare tid bland annat rekryterat specialister på större skador inom bygg och ansvar inklusive avbrottskador, bland annat för att gå i den riktningen som McLarens önskar. I dag har vi tre kontor i Sverige — Stockholm, Varberg och Sundsvall — och viss närvaro på flera andra orter i landet. Det är också i linje med McLarens önskemål med lokal närvaro nära skadeplatsen.

Går det att säga på vilket avtalet kan stärka er i förhållande till konkurrenter på den svenska marknaden?

— Vi betraktar oss i dag som det enda svenska skadehanteringsbolaget som är ett fullservicebolag, men hittills har vi inte haft möjlighet att ta uppdrag från kunder som har velat ha en gemensam skadehanteringslösning för hela Skandinavien eller hela Norden. Många internationella bolag med verksamhet här vill ha en enhetlig lösning för hela Skandinavien, och det kan vi nu erbjuda i samarbete med McLarens.

Innebär det strategiska samarbetsavtalet att ni kommer att ändra ert varumärke, och att McLarens också går in som ägare?

— Samarbetet innebär att vi har rätt att arbeta under McLarens varumärke, men JW är fortfarande ett självständigt bolag. McLarens äger inte någon del av bolaget, säger Fredrik Jönsson till Sak & Liv.

2 406
31 oktober, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Victor Aastrup Wagnås blir ny CCO på JW Loss Adjusting
  • 3 månader
    Abacube får in J&W Loss Adjusting som nytt kundföretag
  • 1 ÅR OCH 6 månader
    JW Loss Adjusting planerar att starta ny verksamhet i Norge
  • 1 ÅR OCH 8 månader
    JW Loss Adjusting i ny allians med skaderegleringsjätten McLarens
  • 1 ÅR OCH 6 dagar
    Helena Östman går till JW Loss Adjusting i Sundsvall

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

1 timme Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
6 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
5 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 5 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 6 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!