Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 10 månader - Sak

Fredrik Jönsson: Nu kan JW erbjuda nordiska skaderegleringsavtal

Foto: JW Loss Adjusting

• ”Många internationella bolag med verksamhet här vill ha en enhetlig lösning för hela Skandinavien, och det kan vi nu erbjuda i samarbete med McLarens”, säger Fredrik Jönsson.

Samarbetet med McLarens innebär att JW Loss Adjusting stärker sin konkurrenskraft, bland annat genom att man nu har möjlighet att erbjuda nordiska avtal med internationella försäkringsbolag. Det berättar bolagets VD Fredrik Jönsson i en intervju med Sak & Liv.

I veckan offentliggjordes att svenska oberoende skaderegleringsföretaget JW Loss Adjusting har ingått ett strategiskt partnersamarbete med den globala skadehanteringkoncernen McLarens.

Sak & Liv har talat med bolagets VD Fredrik Jönsson om konsekvenserna av det nya avtalet.

Grattis till det strategiska avtalet med McLarens!

— Ja, det är faktiskt jättekul, vi har jobbat ett tag för att få samarbetet på plats. Vi är jätteglada över avtalet, och det det är också väldigt kul för våra medarbetare som nu får möjlighet till utveckling med mer komplicerade och internationella skador.

Vad innebär avtalet om strategiskt partnersamarbete rent konkret?

— Nu är vi en så kallad affiliate partner vilket innebär att vi samarbetar när det gäller försäljning, marknadsföring, skadehantering i Norden. McLarens finns i dag sedan tidigare i Danmark och Finland, men däremot kommer vi nu ha möjlighet att arbeta med skadehantering i Norge för McLarens räkning. McLarens har ambitioner för Norden och ser det som en utvecklingsmarknad med stor potential.

— Vi har haft en enorm tillväxt det senaste året. I dag är vi dubbelt så stora som i maj, och det finns uppenbarligen en allt större efterfrågan på oberoende skaderegleringstjänster. För vår del innebär det också att vi lägger större vikt vid mer komplicerade skador. Vi har sedan starten varit en hybrid mellan skaderegleringsexperter och bemanningsföretag. Att arbeta med bemanning är en ganska volatil verksamhet, med ibland korta uppdrag där vi täcker upp för föräldraledighet eller sjukdom och när den perioden tar slut behöver vi hitta ett nytt uppdrag. Det innebär att vi nu vill fokusera på mer komplicera skador, vilket också ligger i linje med McLarens ambitioner. McLarens ser sig lite som ett boutiquehotell med skräddarsydda lösningar för mer krävande uppdrag. På det sättet har det varit enkelt att diskutera med McLarens. De är väldigt trevliga att ha att göra med och vi har ungefär samma företagskultur med fokus på leverans — samtidigt som det ryms ett stort hjärta och varm humor.

— Överlag tror vi också att det är de mer komplexa skadehanteringsuppdragen som det finns en framtid inom; hanteringen av mindre skador automatiseras i stor utsträckning. Vi har under senare tid bland annat rekryterat specialister på större skador inom bygg och ansvar inklusive avbrottskador, bland annat för att gå i den riktningen som McLarens önskar. I dag har vi tre kontor i Sverige — Stockholm, Varberg och Sundsvall — och viss närvaro på flera andra orter i landet. Det är också i linje med McLarens önskemål med lokal närvaro nära skadeplatsen.

Går det att säga på vilket avtalet kan stärka er i förhållande till konkurrenter på den svenska marknaden?

— Vi betraktar oss i dag som det enda svenska skadehanteringsbolaget som är ett fullservicebolag, men hittills har vi inte haft möjlighet att ta uppdrag från kunder som har velat ha en gemensam skadehanteringslösning för hela Skandinavien eller hela Norden. Många internationella bolag med verksamhet här vill ha en enhetlig lösning för hela Skandinavien, och det kan vi nu erbjuda i samarbete med McLarens.

Innebär det strategiska samarbetsavtalet att ni kommer att ändra ert varumärke, och att McLarens också går in som ägare?

— Samarbetet innebär att vi har rätt att arbeta under McLarens varumärke, men JW är fortfarande ett självständigt bolag. McLarens äger inte någon del av bolaget, säger Fredrik Jönsson till Sak & Liv.

2 456
31 oktober, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 månader
    Victor Aastrup Wagnås blir ny CCO på JW Loss Adjusting
  • 5 månader
    Abacube får in J&W Loss Adjusting som nytt kundföretag
  • 1 ÅR OCH 8 månader
    JW Loss Adjusting planerar att starta ny verksamhet i Norge
  • 1 ÅR OCH 10 månader
    JW Loss Adjusting i ny allians med skaderegleringsjätten McLarens
  • 2 ÅR OCH 1 månad
    Helena Östman går till JW Loss Adjusting i Sundsvall
Premium

Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh

7 timmar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
2 dagar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 9 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
3 dagar Läs mer
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
3 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!