Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:
1 månad - Förmedling

JW Loss Adjusting inleder nytt samarbete med freebroker.se

• Ambitionen med ”Skadehjälpen” är att erbjuda en tjänst som hjälper förmedlaren att ge kunden snabb klarhet i om ett skadeärende bör drivas vidare.

Freebroker.se och JW Loss Adjusting har inlett ett strategiskt samarbete och lanserar nu tjänsten ”Skadehjälpen”.

Vi har tidigare berättat om Freebroker.se som startades av Lena Langell hösten 2025, med inriktning på fristående skadeförsäkringsförmedlare som behöver olika typer av tjänster utan att för den skull ansluta sig till någon av de etablerade förmedlarorganisationerna. Freebroker.se erbjuder bland annat ansvarsförsäkring, juridisk hjälp och fortbildning.

Nu utökar Freebroker.se sitt tjänsteutbud, och lanserar tillsammans med JW Loss Adjusting den nya tjästen Skadehjälpen som beskrivs som en kvalificerad och oberoende second opinion vid avslagna eller tveksamma ersättningsbeslut från försäkringsbolag. Tjänsten är öppen från den 1 oktober för förmedlare som har tecknat ansvarsförsäkring via Freebroker.se.

– Genom samarbetet förenar Freebroker sitt fokus på att stärka förmedlarnas kunderbjudande med JW Loss Adjustings specialistkompetens och långa erfarenhet av skadereglering. Resultatet är en enkel och trygg tjänst som hjälper förmedlaren att ge kunden snabb klarhet i om ett skadeärende bör drivas vidare, skriver Freebroker i sin information om den nya tjänsten.

Tanken är att ett avslaget eller oklart ersättningsbeslut kan vara svårt att bedöma, både för kund och för förmedlare. Skadehjälpen kan då ge tillgång till en oberoende skadeexpert med rätt specialistkompetens, som bedömer om beslutet är välgrundat eller om det finns skäl att ifrågasätta det.

Den som använder sig av ”Skadehjälpen” kontaktar Freebroker.se som gör en första granskning och säkerställer att ärendet är redo för bedömning. Därefter tar JW Loss Adjustings skadeexperter vid och går igenom skadeanmälan, beslutsbrev och tillämpliga försäkringsvillkor. En första bedömningen är kostnadsfri och ger snabbt besked om försäkringsbolagets beslut är välgrundat eller om det finns skäl att gå vidare. JW Loss Adjusting kan därefter, efter särskilt uppdrag, även driva den fortsatta dialogen med försäkringsbolaget.

• Victor Aastrup Wagnås och Lena Langell

Victor Aastrup Wagnås, CCO vid JW Loss Adjusting, säger så här i en kommentar om lanseringen av den nya tjänsten:

– Vi har valt att inleda samarbetet med Freebroker.se eftersom vi delar ambitionen att skapa verklig kundnytta genom hög kvalitet, tillgänglighet och transparens. Freebroker har en nära relation till sina förmedlare och en stark förståelse för deras kunders behov. Tillsammans kan vi erbjuda ett kvalificerat stöd när det behövs som mest och ge fler kunder möjlighet att få sitt skadeärende prövat på ett tryggt och professionellt sätt.

– Vår erfarenhet visar att många beslut från försäkringsbolag håller – men inte alla. Genom Skadehjälpen kan vi snabbt avgöra vilka ärenden som faktiskt har möjlighet att nå framgång och därefter driva dem vidare med kraft och kompetens. Samarbetet gör vår expertis tillgänglig för fler på ett enkelt och transparent sätt.

Lena Langell, grundare av Freebroker.se, kommenterar den nya tjänsten så här:

– Vi ser Skadehjälpen, via JW Loss Adjusting, som en naturlig utveckling av vårt erbjudande till förmedlarna. Många kunder saknar i dag möjligheten att ifrågasätta ett beslut på ett strukturerat sätt. Genom det här samarbetet kan vi ge dem den tryggheten och samtidigt stärka förmedlarnas relation till sina kunder.

Vad skulle du säga är det mest unika med tjänsten? 

– Det mest unika är att vi faktiskt erbjuder en professionell skadehjälp – inte lekmän eller andra förmedlare eller någon som tar procent av ersättningen. På så sätt stämmer det väldigt väl med tankarna bakom freebroker.se.

Freebroker.se har växt kraftigt sedan starten. Hur stora kan ni komma att bli? 

– Vi kommer att fortsätta att växa, och har ett fortsatt inflöde utan att vi behöver jaga så mycket själva. Till våren, när förnyelsen sker av ansvarsförsäkringarna, räknar vi med att kunna ha cirka 100 förmedlare. Allt fler ser att vi jobbar med stabila aktörer som levererar tjänster som ger verklig nytta för förmedlarna.

Planerar ni några ytterligare tjänster framöver? 

– Ja, det kommer. Exempelvis är det många som vill erbjuda systemlösningar. Men ännu har vi inte spikat vilket system vi ska förespråka eller när det kan komma att lanseras, säger Lena Langell.

591
29 september, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 5 månader
    Victor Aastrup Wagnås blir ny CCO på JW Loss Adjusting
  • 7 månader
    Abacube får in J&W Loss Adjusting som nytt kundföretag
  • 7 månader
    ”Stort intresse för att ansluta till freebrokers.se”
  • 13 dagar
    freebroker.se – ny sajt med service till fristående förmedlare
  • 1 ÅR OCH 6 månader
    Lena Langell lämnar posten som VD för Written Insurance

Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension

2 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 2 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 18 timmar
    Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
  • 21 timmar
    Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
1 timme Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 7 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 6 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
18 timmar Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
21 timmar Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
23 timmar Läs mer
Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
1 dag Läs mer
Hedvig först ut med Swish för återkommande betalningar
1 dag Läs mer
Karin Jihde ny Head of Corporate Affairs på Max Matthiessen
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04

Svea hovrätts dom i tvisten mellan Protector och Ängelsholmshem

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Protector och Ängelsholmshem.
2026-11-03

Chalmers upphandling av försäkringsförmedlare

Chalmers har gått ut i en offentlig upphandling av försäkringsförmedlare.
2026-11-02
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!