Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:

Hälsovårdsförvaltarna: Het trend inom cancerforskning skapar nya investeringsmöjligheter

• Astrid Samuelsson och Ellinor Hult förvaltar Healthinvest Sustainable Healthcare och Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult. 

Nästa generations cancerbehandlingar ska genom nya tekniker för immunterapi komplettera de så kallade smarta cellgifterna. Det kan leda till storsäljande läkemedel och skapar nya investeringsmöjligheter menar Astrid Samuelsson och Ellinor Hult, förvaltare av Healthinvest Sustainable Healthcare och Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult, som tagit med sig nya trendspaningar från cancerkonferensen ESMO i Barcelona.

“En intressant ny utveckling inom cancerbehandling är användningen av bispecifika antikroppar. Denna teknik innebär att en antikropp binder till två olika mål, vilket kan ge extra terapeutiska fördelar. De bispecifika antikropparna kan potentiellt utgöra ett viktigt komplement till området smarta cellgifter som vi haft under lupp under en längre tid”, säger Astrid Samuelsson.

Smarta cellgifter och nya tekniker

Astrid förklarar att när konferensen gick av stapeln föregående år så var allt fokus på smarta cellgifter, men att detta område nu har breddats till att inkludera fler och mer avancerade tekniker, vilket potentiellt skulle kunna revolutionera cancervården.

“De så kallade ”smarta cellgifterna”, eller Antibody Drug Conjugates (ADC) innebär att cellgifter kopplas till antikroppar för att öka effektiviteten i cancerbehandlingar. Det är ett område som är fortsatt hett, och där bland andra AstraZeneca lyckats väl med sitt första läkemedel, men där fokus nu skiftat till nya tekniker.”

“Med de bispecifika antikropparna får vi ytterligare verktyg inom det heta immunterapiområdet”, förklarar Astrid.

Kina på frammarsch

Som exempel på hur forskning inom den nya tekniken kan översättas i kursuppgångar för noterade bolag nämner hon det amerikanska biotech-bolaget Summit Therapeutics. Bolagets aktiekurs har ökat med mer än 700 procent bara i år efter att en kinesisk licenspartner visat på positiva studieresultat.

“Det här lilla kinesiska bolaget har kunnat påvisa data för icke-småcellig lungcancer som faktiskt är bättre än Mercks storsäljare inom området – ett läkemedel som omsätter 30 miljarder dollar årligen. Även om kinesiska studier ses med viss skepsis och att det krävs större patientpopulationer för att kunna bedöma hur bra denna antikropp faktiskt är, så visar det på potentialen”, säger Ellinor Hult.

Framtidens cancerläkemedel redan här?

Enligt Astrid och Ellinor är det för tidigt att säga om framtidens cancerläkemedel redan är här, men med de nya teknikerna öppnas fler utvecklingsområden upp samtidigt som det kan leda till nya möjligheter för dagens läkemedelsjättar och mindre bioteknikbolag.

“Det kommer säkert resultera i nya förvärv och licensaffärer, vilket är en möjlighet för oss som förvaltare i sektorn. Samtidigt har flera läkemedelsjättar projekt inom just bispecifika antikroppar, vilket innebär att forskningen kommer vara fortsatt intensiv inom området och potentiellt kunna skapa stora värden för dessa bolag i takt med att utvecklingen går framåt.”

Läs mer om fonden HealthInvest Sustainable Healthcare här

103
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

6 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
9 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

16 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 9 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 16 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!