Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 1 Juli 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 6 månader - Pension

SPF: Gärna förenklat grundskydd men först en helhetssyn på pension

Foto: SPF Seniorerna

• ”De olika delarna i pensionssystemet hänger tätt ihop. Vi vill därför understryka vikten av att se över systemet i sin helhet på en och samma gång”, säger Eva Eriksson.

Grundskyddet i pensionssystemet behöver förenklas, men det är viktigt att se över systemet i sin helhet på en och samma gång och inte bryta ut enskilda delar. Det menar SPF Seniorerna i en kommentar till tankarna på att förändra grundskyddet i den allmänna pensionen. 

Flera företrädare för riksdagspartierna i Pensionsgruppen ställer sig bakom tankarna på att se över grundskyddet i det allmänna pensionssystemet, något som bland annat Ekot har rapporterat om.

Utgångspunkten är att grundskyddet i dag består av flera olika system, vilket gör det svårt att förutse hur stor pensionen blir och på vilket sätt pensionen påverkas av arbetet.

Enligt Ekots rapportering är dock en sådan översyn av grundskyddet aktuell först efter det att Pensionsgruppen har tagit ställning till hur inkomstpensionen ska kunna stärkas, bland annat med en ”gas” i systemet och höjda pensionsavgifter.

SPF Seniorerna kommenterar i dag på morgonen tankarna på att förenkla grundskyddet, och menar att en alltför hög andel av pensionärerna i dag omfattas av grundskyddet.

— Grundskyddet bör renodlas och finnas främst för de med lågt intjänande till pensionen – inte som i dagsläget för tre av fyra pensionärer. Ett bra grundskydd fordrar dock att det lönar sig att ha arbetat i inkomstpensionen, vilket det inte gör idag, heter det i en kommentar från SPF Seniorerna.

SPF Seniorerna lyfter samtidigt fram att det behövs en översyn av hela pensionssystemet.

— Det är definitivt ett steg i rätt riktning om grundskyddet i pensionssystemet kan förenklas. Idag är det en komplicerad mix av olika tillägg med olika beräkningsgrunder. Två individer med samma inkomstpensionsnivå kan få olika belopp i grundskyddet. Det behöver ses över och göras mer begripligt. Samtidigt är det mycket viktigt att grundskyddet renodlas, det bör inriktas främst på de som har haft ett lågt intjänande till pensioner, säger SPF Seniorenas förbundsordförande Eva Eriksson i en kommentar.

— Idag är får närmare tre av fyra pensionärer någon del av grundskyddet utbetalt. Det beror dels på att grundskyddet byggts ut dels på att inkomstpensionen blir betydligt lägre än ambitionen vid pensionsreformen. Det är grundläggande för systemets legitimitet att det lönar sig att ha arbetat, vilket det inte gör idag för väldigt många. Och då måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och morgondagens äldre till del.

— De olika delarna i pensionssystemet hänger tätt ihop. Vi vill därför understryka vikten av att se över systemet i sin helhet på en och samma gång. Att lappa-och-laga i skilda delar av systemet vid olika tidpunkter har fört oss till den situation vi har idag. En helhetssyn måste till, och göras på en och samma gång, säger Eva Eriksson.

182
12 december, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent

15 timmar Läs mer
Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
15 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Nordic Guarantees årsredovisning för 2025
2026-06-30
cover image
Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare
2026-06-30
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
KÖP PREMIUM
LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
13 timmar Läs mer
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 13 timmar
    LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
  • 15 timmar
    Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
  • 15 timmar
    Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
  • 15 timmar
    Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent
  • 21 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
15 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 9 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 8 dagar
    Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
  • 12 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
21 timmar Läs mer
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
1 dag Läs mer
Premium
Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
1 dag Läs mer
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
2 dagar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
4 dagar Läs mer
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-06-30

Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare

Den 30 juni lade regeringen fram en proposition med förslag till lagändringar som gör det möjligt att bilda skatterättsligt transparenta fonder i Sverige.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05

Skrivelse från Konsumentverket om Ifs marknadsföring av villaförsäkring

Konsumentverket har vänt sig till If med en uppföljning av kritik mot bolagets marknadsföring av villaförsäkring.
2026-06-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!