Alpcot tecknar nytt avtal om samarbete med Meriti Capital

• ”Återigen har Alpcot lyckats knyta upp ett externt värdepappersbolag som kommer använda Alpcots affärssystem, vilket är ett ytterligare bevis för värdet av den infrastruktur som Alpcot skapat där kunder och olika tjänsteleverantörer kan mötas”, säger Alpcots VD Dusko Savic.
Alpcot meddelar att Meriti Capital AB (Meriti) och Alpcot AB har tecknat ett avtal om långsiktigt samarbete.
Samarbetet innebär att Meritis portföljförvaltare kan erbjuda sina portföljförvaltningstjänster till Meritis kunder på Alpcots plattform via olika pensionslösningar.
Enligt Alpcot kommer minst 150 miljoner kronor att inom ett år flyttas till Alpcots depåtjänst. Alpcot bedömer samtidigt att den långsiktiga potentialen i samarbetet är betydligt större än så.
— Vi är stolta över att Meriti väljer Alpcots plattform och nya affärssystem för sin interna kapitalförvaltning. Meriti får tillgång till avancerad portföljförvaltning på sitt eget värdepapperstillstånd, säger Johan Lundstedt, försäljningschef på Alpcot, i en kommentar.
Alpcots VD Dusko Savic säger så här i sin kommentar:
— Återigen har Alpcot lyckats knyta upp ett externt värdepappersbolag som kommer använda Alpcots affärssystem, vilket är ett ytterligare bevis för värdet av den infrastruktur som Alpcot skapat där kunder och olika tjänsteleverantörer kan mötas. Detta är ett affärsområde som vi ser kommer att fortsätta växa framåt.
Ola Björkmo är VD på Meriti Capital. Så här kommenterar han det nya samarbetsavtalet:
— Meriti erbjuder sina kunder trygga lösningar inom kapitalförvaltning, pension och försäkring. Vi kommer att lansera Meriti Dynamic, våra aktivt förvaltade, alfa-beta separerade fondportföljer som placerar i kombinationer av aktiefonder, räntefonder samt alternativa fonder. Vi ser fram emot samarbetet med Alpcot eftersom de erbjuder oss och våra kunder en modern infrastruktur.
Meriti Capital AB är ett svenskt värdepappersbolag med kontor i Stockholm och i Göteborg. Bolaget grundades år 2020 och hade år 2023 en omsättning på 4,5 miljoner kronor och ett resultat efter finansnetto på -1,3 miljoner kronor.