Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 21 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 7 månader - Allmänt

Leonard Münz: MGA ger möjlighet att agera snabbt och flexibelt!

Foto: Brookfield Underwriting

• ”Som MGA kan ett business case bli attraktivt och värt utmana inom eftersom bolagets indirekta kostnader generellt är lägre”, säger Leonard Münz.

”Som MGA kan ett business case bli attraktivt och värt utmana inom eftersom bolagets indirekta kostnader generellt är lägre. Det är även lättare att ställa om i det fall att affären inte utvecklas såsom planerat eller om förutsättningarna ändras.” Det säger Leonard Münz, VD på Brookfield Underwriting, i en krönika inför Insurance Evolutions nätverksträff den 23 januari där han är en av paneldeltagarna.

Här anmäler du dig till nätverksträffen den 23 januari!

Inför nätverksträffen på temat ”MGA:ernas segertåg” har jag som VD glädjen att presentera Brookfield Underwriting (Brookfield) som jag var med och grundade 2010.

Du som läser kanske redan känner till oss. Vi är en MGA verksam inom Norden, specialiserad på försäkring av konst, värdesaker, dyrbara fordon och exklusiva hem.

Vi som tillsammans startade Brookfield i Sverige och Danmark har alla en bakgrund från internationella försäkringsbolag. Det som förenar oss i bolaget är vår förmåga och vilja att agera snabbt och när det verkligen gör skillnad. Vare sig det har handlat om att svara en förmedlare, bekräfta en mottagen skadeanmälan eller att ta fram en offert för en konstutställning på väg att lastas eller en kund med ett nybyggt hus.

Kanske var det även därför vi alla har tyckt om att driva affären som MGA eftersom det ger möjligheten att agera snabbt och flexibelt. Men det bygger även på att ha ett tillräckligt högt och brett underwriting-mandat och egen kunskap kring produkterna för att tillgodogöra sig den delegerade pennans fulla kraft.

Som MGA har du även möjlighet att utforska fler områden eller närliggande produkter där det finns kompetens och förståelse. För stora internationella försäkringsbolag krävs det lätt oproportionellt mycket tid samt overheadkostnader som belastar ett nytt kontor eller en lansering. Det gör att en affär i en smal nisch blir mindre attraktiv då affären behöver nå en betydande volym, vilket kan vara en utmaning att göra snabbt med bibehållen underwritingdisciplin. Som MGA kan ett business case istället bli attraktivt och värt utmana inom eftersom bolagets indirekta kostnader generellt är lägre. Det är även lättare att ställa om i det fall att affären inte utvecklas såsom planerat eller om förutsättningarna ändras.

När det kommer till arbetssätt så insåg vi tidigt att när det gäller produkter som Fine Art och Exklusiva hem, som kan kännas lite främmande och komplexa, är det extra viktigt att servicen är kontinuerligt hög, offerterna lätta att utvärdera och att uppfattas som hjälpsam. Vi har även haft en kultur internt där vi varit noga med att även prioritera varandra för att göra tröskeln minimal när det gäller att dela kunskap, be om input eller få en 2nd opinion på en risk.

Stort eller litet – alla bolag inom branschen står ständigt inför att leva upp till regulatoriska krav, följa regelverk och ha rätt säkerhet på plats inom IT samtidigt som det sker en ökad digitalisering. Med den trenden har det blivit svårare att veta hur man på längre sikt ska satsa och investera för att vara i framkant på alla dessa punkter. Ingen lätt uppgift. Sedan två år tillbaka ägs Brookfield av en svensk försäkringsförmedlare och därmed har vi landat i en långsiktig struktur som MGA.

Vi ser fram emot att fortsätta vår resa med ambitionen att alltid vara förstahandsvalet för förmedlarna och deras kunder när det kommer till att försäkra samlingar och exklusiva hem.

Leonard Münz
VD för Brookfield Underwriting

Nätverksträffen den 23 januari äger rum på Sveavägen 34 centralt i Stockholm. Värd för träffen är DUAL Nordics. Här anmäler du dig till nätverksträffen den 23 januari!

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

321
22 januari, 2025
ANNONS

Så ska ”AMF Genom Livet” stärka AMF:s tjänstepensionserbjudande

8 timmar Läs mer
Gjensidige går med i Brandforsks program för träbyggnation
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners
2026-09-21
cover image
Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025
2026-09-21
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
KÖP PREMIUM
När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga
Läs mer

Sparbankerna, Skandia och LF i topp på bankernas kundnöjdhet

9 timmar Läs mer
22
svenska stulna fordon återbördades i september till Sverige från Polen rapporterar Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 4 timmar
    Gjensidige går med i Brandforsks program för träbyggnation
  • 8 timmar
    Så ska ”AMF Genom Livet” stärka AMF:s tjänstepensionserbjudande
  • 9 timmar
    ”65 % av svenskarna vet inte vad som krävs för att nå pensionsmål”
  • 9 timmar
    Sparbankerna, Skandia och LF i topp på bankernas kundnöjdhet
  • 11 timmar
    Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
11 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 3 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 11 timmar
    Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
  • 6 dagar
    Säkra lanserar sin nya varumärkesidentitet under hösten
  • 7 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
”65 % av svenskarna vet inte vad som krävs för att nå pensionsmål”
9 timmar Läs mer
Premium
Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
3 dagar Läs mer
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
3 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
3 dagar Läs mer
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025

Svensk Försäkring Administration AB:s årsredovisning för 2025.
2026-09-21

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!