Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 5 Augusti 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 6 månader - Liv

Premieinkomsten i SEB:s livdivision ökade med 124 % fjärde kvartalet

Foto: SEB

• ”Förra året blev åter ett mycket bra år för oss i termer av resultat. Vi hade en hög leveranstakt samt en stark volym- och premieutveckling”, säger Linnéa Ecorcheville. 

Under fjärde kvartalet 2024 ökade premieinkomsten inom SEB:s lividivision med hela 124 procent jämfört med motsvarande period föregående år, framgår det av information från SEB. Större delen av ökningen är hänförlig till den internationella verksamheten, där premieinkomsten inom produktområdet Unit-linked and Portfolio Bond växte med inte mindre än 340 procent till 11,9 miljarder kronor. 

Premieinkomsten för SEB:s division Liv uppgick under fjärde kvartalet till 19,7 miljarder kronor, vilket kan jämföras med 8,9 miljarder kronor fjärde kvartalet 2023 — en ökning med hela 124 procent. Jämfört med tredje kvartalet 2024 är ökningen 75 procent. Enligt SEB beror detta på att fjärde kvartalet har präglas av en större ökning av premier inom kapitalförsäkring. Större delen av denna ökning är hänförlig till SEB:s utländska försäkringsverksamhet, där premierna inom Unit-linked and Portfolio Bond under fjärde kvartalet ökade till 11,9 miljarder kronor jämfört med 2,7 miljarder kronor fjärde kvartalet 2023 — motsvarande en ökning med 340 procent!

Premieinkomsten i den svenska verksamheten ökade under fjärde kvartalet till 4,8 miljarder kronor jämfört med 4,0 miljarder kronor fjärde kvartalet 2023, motsvarande en ökning med 20 procent. Jämfört med föregående kvartal har premieinkomsten i Sverige minskat med 4 procent. Däremot rapporterar SEB att nyförsäljningen under fjärde kvartalet ökade med 76 procent jämfört med föregående kvartal. Enligt SEB är detta främst drivet av ökningar inom tjänstepensioner och kapitalförsäkringar.

Premieinkomsten för helåret 2024 för hela divisionen uppgick till 55 miljarder kronor, en ökning med 41 procent jämfört med 2023.

Det förvaltade kapitalet ökade under året för division Liv med 17 procent till 563,6 miljarder kronor. Ökningen av förvaltat kapital har skett både inom fondförsäkring, depåförsäkring, riskförsäkring och de baltiska pensionsfonderna.

De svenska fondförsäkringskunderna hade under 2024 en genomsnittlig avkastning på 18,2 procent. Avkastningen i traditionell försäkring uppgick till 6,7 procent inom tjänstepension och 6,3 procent för övrig försäkring.

Rörelseresultatet för SEB:s division Liv uppgick under fjärde kvartalet till 552 miljoner kronor, vilket är en minskning med 3 procent jämfört med motsvarande period 2024. Jämfört med tredje kvartalet 2024 är det däremot en ökning med 16 procent. Rörelseresultatet för helåret 2024 uppgår till 2 136 miljoner kronor, en ökning om 6 procent jämfört med föregående år. Resultatökningen beror enligt SEB främst på ökade intäkter avseende fondförsäkring och försäkringskontrakt.

Linnéa Ecorcheville, chef för livdivisionen i SEB, säger så här i en kommentar:

— Förra året blev åter ett mycket bra år för oss i termer av resultat. Vi hade en hög leveranstakt samt en stark volym- och premieutveckling. Vårt fokus på digitalisering genererade i en digital simuleringsfunktion för de svenska privatkunderna, vilken fungerar som en hälsocheck för deras pensionssparande. I vår baltiska verksamhet lanserade vi en möjlighet för kunderna, att genom endast tre klick, teckna en prenumeration för att få in pensionssparandet som en del av deras vardagsekonomi. Vi har också kommit i gång med vårt arbete att byta ut våra system för försäkringsadministration i syfte att möta framtida krav från kunder och distributörer. För det kommande året har vi lagt en ambitiös affärsplan med fokus på att accelerera vår affär.

Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv, som inte konsolideras i SEB-koncernen, hade under fjärde kvartalet 2024 en premieinkomst på 68 miljoner kronor och vid årsskiftet ett förvaltat kapital på 168,6 miljarder kronor. Boalgets totalavkastning 2024 uppgick till 6,7 procent.

286
29 januari, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 21 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 2 månader
    Svenska storbanker går in som ägare i stablecoin-bolaget Qivalis
  • 2 månader
    Tre nya ledamöter valdes in i Svensk Försäkrings styrelse
  • 3 månader
    SEB Pension & Försäkring: Resultatet sjönk till 456 Mkr
  • 3 månader
    KPA Pension köper 2 500 bostäder från SEB:s fastighetsfonder

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

1 dag Läs mer
Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
2026-08-05
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall
2026-08-02
KÖP PREMIUM
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
14 minuter Läs mer

Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet

2 dagar Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 14 minuter
    Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
  • 3 timmar
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 1 dag
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 1 dag
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
  • 1 dag
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
1 dag Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 8 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 9 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 7 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
1 dag Läs mer
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
1 dag Läs mer
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
1 dag Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
3 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
4 dagar Läs mer
Finans Norge protesterar mot norsk försäkringsgarantifond
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring

Svenska Kommunförsäkrings AB har gått ut i en upphandling av återförsäkring.
2026-08-05

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31

Avtal om beståndsöverlåtelse mellan If Liv och If Skadeförsäkring

Avtal har tecknats om beståndsöverlåtelse av vissa danska livförsäkringar mellan If Liv och If Skadeförsäkring.
2026-07-29
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!