Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 13 Oktober 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 6 månader - Förmedling

Embedded Insurance-förmedlaren Tillit lanseras även i Sverige

Bild från bolagets hemsida

• Under en enda dag efter lanseringen i Sverige sålde Tillit Forsikring hela 12 000 försäkringar via Plick.

Nu lanserar den norska embedded insurance-förmedlaren Tillit Forsikring sin första försäkringsprodukt i Sverige! Lanseringen markerar enligt Tillit starten på en europeisk expansion. 

Tillit startade sin verksamhet år 2021 med inriktning på försäkringslösningar kopplade till begagnatmarknaden. Inledningsvis fokuserade man på begagnad elektronik där en försäkringslösning kan hjälpa kunden att känna sig trygg med att man inte kastar pengarna i sjön om det visar sig att den begagnade elektroniken inte fungerar som tänkt.

— Vår vision är att skapa trygghet på den digitala andrahandsmarknaden. När köpare och säljare känner sig trygga ökar både förtroendet och omsättningen. Det gynnar både plattformarna och samhället som helhet. Vi vill göra det enklare och säkrare att välja begagnat framför nytt, säger Erik Skaar, VD och grundare av Tillit Forsikring, i en kommentar.

— Vi ser en tydlig trend: Fler och fler vill göra hållbara val och köpa begagnat, men många tvekar på grund av osäkerhet. Vad händer om föremålet är skadat, inte fungerar som i beskrivningen eller aldrig dyker upp? Med vår försäkring minskar vi den risken — och eliminerar helt det viktigaste hindret för att köpa begagnat.

Till att börja med arbetade Tillit med styckesålda försäkringar. Efterhand har man övergått till att erbjuda embedded insurance-lösningar där garantiförsäkringen ingår i checkouten på sajten, under produktnamnet ”Fiks ferdig”.

Tillit fick tidigt ett samarbete med norska Finn.no — motsvarigheten till svenska Blocket — och har även fått in Schibsted som delägare.

Tillit erbjuder i dag, förutom i Norge, försäkringar i Finland och i Danmark. I Finland samarbetar man med Tori och i Danmark med DBA — båda dessa bolag ingår liksom Finn.no i Schibstedt Marketplaces — och ser sig som en ledande försäkringsleverantör för marknadsplatser i Norden för digitala begagnade prylar. Antalet sålda försäkringar sedan starten närmar sig vid det här laget en halv miljon.

Lanseringen i Sverige sker i samarbete med Plick som beskriver sig som Sveriges största nischmarknad för begagnade — eller ”reloved” — kläder, skor och accessoarer. Tillits försäkring mot dolda fel börjar gälla 24 timmar efter att varan har mottagits, när ordinarie köparskydd inte längre gäller, och gäller därefter inledningsvis i 14 dagar. De första försäkringarna i samarbete med Plick såldes i slutet av mars.

• Erik Skaar

— Plick är den första nischmarknadsplatser för kläder, skor och accessoarer som vi samarbetar med, och vi kan redan se att intresset verkar lika stort som för att försäkra begagnad elektronik, säger Erik Skaar.

Sverigelanseringen kan samtidigt ses som startskottet för en vidare expansion i Europa för Tillit.

— Det är naturligt att ta steget ut i Europa när vi har visat att konceptet fungerar i Norden. Det finns ingen anledning till att det här inte skulle fungera lika bra på de stora europeiska plattformarna. Vi räknar med att vi har en europeisk produkt klar inom ett år, säger Erik Skaar.

Tillit beskriver i dag sig själv som en möjliggörare för cirkulär ekonomi. Genom att sänka risken och öka säkerheten bidra man till att fler väljer att handla begagnat.

– Vi tror på en framtid där det är lika säkert att köpa begagnat som att köpa nytt. När osäkerheten undanröjts blir andrahandsmarknaden ett attraktivt alternativ för många fler. Försäkringar är nyckeln som gör detta förtroende möjligt, säger Erik Skaar.

Den tanken ligger ju nära affärsidén hos svenska Omocom. Hur ser ni på konkurrenssituationen med dem?

— Embedded insurance börjar bli något av ett ”crowded space”. Det är inte lika många som väljer att i första hand arbeta med begagnade produkter. Men vi fokuserar inte så mycket på konkurrenterna. Vi har blicken riktad på Kontintentaleuropa, bland annat Frankrike, Italien och Östeuropa. De stora aktörer som finns där inom second hand-försäljning har i dag inga liknande försäkringsprodukter på plats. Vi tror att det finns utrymme för flera aktörer på marknaden, säger Erik Skaar.

När räknar ni med att kunna visa upp svarta siffror?

— Vi räknar med att vi har ett positivt resultat under loppet av 2026. Vi kunde nästan ha haft det i dag på våra befintliga marknader, men vi är samtidigt inriktade på tillväxt.

Vilka faktorer skulle ni säga är avgörande för att lyckas i era expansionsplaner?

— Tid är det absolut viktigaste för att klara av konkurrenssituationen. Det är många aktörer som är klara för att integrera den typen av lösning vi har. Ett giftermål mellan second hand och försäkring är naturligt och vi vet att det kommer att ske — antingen med oss eller med någon annan. Vi är i dag relativt ensamma om att sälja så pass offensivt på den europeiska marknaden som vi gör, så vi tror att vi har goda förutsättningar att lyckas.

Fakta om Tillit Forsikring

Tillit Forsikring grundades ursprungligen 2017 och lanserade sina första försäkringsprodukter år 2021. Bolagets grundare och VD är Erik Skaar, medgrundare är Elias Voll Ottosen. Styrelseordförande — tillika investerare — är Anders Skar som tidigare ledde Nordnets satsning i Norge. Huvudkontoret är beläget i Oslo.

Bolaget har i dag åtta anställda och säljer cirka 30 000 försäkringar per månad tillsammans med sina samarbetspartners i Norden. Försäkringsgivare för Tillits försäkringslösningar är Eir Försäkring.

Omsättningen för Tillit Forsikring uppgick år 2023 till 1,9 miljoner NOK och resultatet uppgick till -2,5 miljoner NOK.

624
3 april, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

HR-slussen – Säkras nya satsning på HR-stöd till företagskunder

3 timmar Läs mer
Sofia Kwarnmark blir ny skadechef på Dina Försäkring AB
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning
2026-10-12
cover image
Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor
2026-10-11
cover image
Lassies årsredovisning 2025
2026-10-09
KÖP PREMIUM
Euro Accident med i europeiskt projekt för stärkt psykisk hälsa
2 timmar Läs mer

Tjänstepension, mer än bara pension

Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Sofia Kwarnmark blir ny skadechef på Dina Försäkring AB
  • 2 timmar
    Euro Accident med i europeiskt projekt för stärkt psykisk hälsa
  • 3 timmar
    HR-slussen – Säkras nya satsning på HR-stöd till företagskunder
  • 18 timmar
    ANV Group har avtalat om förvärv av Legal Insurance Group
  • 18 timmar
    Folksam: Sex av tio småföretagare oroar sig för sin pension
ANV Group har avtalat om förvärv av Legal Insurance Group
18 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 11 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 6 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 7 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 6 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 23 timmar
    MYH riktar kritik mot praktiken på FEI:s försäkringsutbildning
Folksam: Sex av tio småföretagare oroar sig för sin pension
18 timmar Läs mer
GarBo delade ut pris till LB-Hus som ”Årets nollfelsaktör 2026”
22 timmar Läs mer
MYH riktar kritik mot praktiken på FEI:s försäkringsutbildning
23 timmar Läs mer
Riksrevisionen ska granska Fondtorgsnämndens effektivitet
1 dag Läs mer
10 344 miljarder – ny rekordnivå för svenska folkets fondsparane
1 dag Läs mer
Premium
Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09

LF:s beräkning av kostnaden för en separation

Länsförsäkringar har genomfört uträkningar av kostnaden för att genomgå en separation.
2026-10-09

Löfs delårsrapport för andra tertialet

Löf presenterade den 9 oktober sin delårsrapport för andra tertialet.
2026-10-09

Trygs rapport för tredje kvartalet

Tryg-koncernen publicerade den 9 oktober sin rapport för tredje kvartalet.
2026-10-09
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!