Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 5 månader - Liv

Premievolymen i Nordea Liv & Pension ökade med 27 procent

Foto: Nordea Liv & Pension

• ”Vi befinner oss i en extraordinär tid, med nyheter som ger tvära kast på finansmarknaderna och som också kortsiktigt påverkat vår förvaltning negativt under kvartalet”, säger Ninni Franceschi.

Under första kvartalet i år uppgick premievolymen i Nordea Liv & Pension i Sverige till 18 692 miljoner kronor — en ökning med 27 procent jämfört med motsvarande period föregående år — framgår det av information från bolaget.

Nordea presenterade på onsdagsmorgonen sin rapport för första kvartalet 2025 och i anslutning till det presenterade Nordea Liv & Pension i Sverige information om sin verksamhet under kvartalet.

Av informationen från bolaget framgår att bolagets resultat efter skatt steg med 18 procent jämfört med första kvartalet 2024, till 326,3 miljoner kronor. Vid utgången av kvartalet hade Nordea Liv & Pension 327,5 miljarder kronor under förvaltning för sina kunders räkning, vilket är en nedgång sedan årsskiftet med 3 procent i kölvattnet på den turbulens på världens finansmarknader efter tullbeskeden från USA.

Samtliga pensionsportföljer i bolaget har därmed haft en negativ utveckling sedan årsskiftet.

För kund i arbetsför ålder med traditionell förvaltning i Tillväxtportföljen var avkastningen -1,95 procent vid utgången av första kvartalet.

För kund i arbetsför ålder med fondförsäkring, vars innehav är placerat i entrélösningen Nordea Pensionsportfölj, och helt i Aktieportföljen, var avkastningen -8,27 procent vid utgången av första kvartalet.

Kund i arbetsför ålder med fondförsäkring i ITP-avtalet och innehavet placerat i Aktieportföljen i entrélösningen Nordea Entréportfölj ITP var avkastningen -9,51 procent vid utgången av kvartalet.

Nordea Liv & Pension har för åren fram till 2030 tre nya delmål som gäller hållbara placeringar:

  • Fortsätt minskning av koldioxidintensiteten i Nordea Liv & Pensions samlade investeringsportföljer.
  • Aktiv dialog med de 30 bolag som står för störst andel av utsläppen i portföljen.
  • Till 2030 ska andelen investeringar som bidrar positivt till klimat- och naturomställningen öka med 20 procent.

Ninni Franceschi, VD för Nordea Liv & Pension i Sverige, kommenterar resultatet i bolaget så här:

— Trots den senaste tidens turbulens på finansmarknaderna kan vi på Nordea Liv & Pension leverera starka siffror och ett positivt affärsresultat. Vi ser att det fortfarande finns ett stort intresse att flytta spar- och pensionskapital till oss. Det visar att våra kunder har förtroende för oss och på vår förmåga att skapa långsiktig trygghet och värde även i mer osäkra tider. Första kvartalet summerades till ett rekordkvartal i nettoflöden till oss, något som vi är mycket glada för.

— I kvartalsskiftet kom resultatet från kundnöjdhetsundersökningarna inom företagssegmentet – Kantar Prospera. I den del som avser pension behåller vi förstaplatsen för Mid Corp och klättrar från tredje till första plats inom Small Corp-segmentet, vilket gör oss oerhört stolta. Det här är resultatet av vårt ständiga arbete med att förbättra kundupplevelsen och att vi kontinuerligt arbetar med att förbättra både vårt erbjudande och våra tjänster.

— Vi befinner oss i en extraordinär tid, med nyheter som ger tvära kast på finansmarknaderna och som också kortsiktigt påverkat vår förvaltning negativt under kvartalet. Vi har därför lagt extra vikt vid och kommer fortsatt under rådande omständigheter att informera och hålla våra kunder uppdaterade.

För Nordeakoncernen som helhet uppgick rörelseintäkterna till 2 974 miljoner euro, en nedgång med 4 procent jämfört med första kvartalet 2024. Rörelseresultatet uppgick till 1 607 miljoner euro, en nedgång med 13 procent jämfört med första kvartalet 2024.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

256
16 april, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 10 dagar
    Kaisa Fexe blir ny kund- och affärschef på PRI Pensionsgaranti
  • 19 dagar
    Bliwas premieintäkt ökade under första halvåret med 4 procent
  • 24 dagar
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 26 dagar
    3,6 % avkastning för Alectas förmånsbestämda portfölj

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!