Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 27 Juni 2026
Sök
Search for:
27 dagar - Förmedling

Gunnar Hökmark har lämnat styrelsen för Dina Försäkring AB

• Gunnar Hökmark — inte längre ledamot i Dina AB:s styrelse.

Gunnar Hökmark, ordförande i styrelsen för Svenska Försäkringsförmedlare, har lämnat styrelsen för Dina Försäkring AB. 

Gunnar Hökmark har varit ledamot i styrelsen för Dina Försäkring AB sedan 1999 och har sedan 2019 haft uppdraget att vara styrelsens vice ordförande och varit ledamot i styrelsens finansutskott och revisionsutskott.

Han är i dag, förutom ordförande i SFM, International Senior Advisor vid Kreab Worldwide och ordförande bland annat i tankesmedjan Frivärld och i Swedish Ukraine Business Action. Han är även ordförande för de båda SFM-anknutna verksamheterna Insuresec och InsurEd.

Även styrelseledamoten Bengt Nyström, som suttit med i Dina Försäkring AB:s styrelse sedan 2015, har lämnat sitt uppdrag. Han ersätts av av Hanna Ling som också går in som ordförande i Dina Försäkringar Nord.

Ny vice ordförande i Dina Försäkring AB är advokat Mats Aronsson som varit ledamot i styrelsen sedan 2022.

Styrelsen för Dina Försäkring AB utgörs därmed nu av följande personer: ordförande Anders Byström, vice ordförande Mats Aronsson och ledamöterna Marie Dandanell, Hanna Ling, Per Lindblad, Stig-Olof Elmelind, Bengt Ronnstedt, Gunilla Forsmark Karlsson och arbetstagarrepresentanternaNiklas Lundblad och Markus Bojling.

Gunnar Hökmark säger till Sak & Liv att det har varit en fantastiskt roligt resa att vara med om utvecklingen för Dina Försäkringar under den tid han har suttit med i styrelsen.

— Från början handlade det om 80 olika bolag som alla fungerade lite som en lokal folkrörelse. Vi bestämde att bolagen måste bli större enheter för att kunna möta digitaliseringens utmaningar och svara upp mot kraven på compliance och lade upp en plan för hur det skulle gå till. Nu har Dina förvandlas till att bli en av de mer intitiativrika och ambitiösa aktörerna på försäkringsmarknaden, och jag känner mig glad över att på olika sätt ha varit pådrivande för sammanslagningen — som är förutsättningen för den utveckling som verksamheten har gått igenom.

— Det paradoxala är förvandlingen på sätt och vis har gjort att vi har kunnat starta från scratch och bygga den organisation vi kände behövdes. Vi har gått igenom en metamorfos de senaste tio åren till en organisation som både är mycket nära och mycket digital, och det känns väldigt roligt att ha lyckats med det.

Är det något du kan lyfta fram som du minns särskilt under de år som du har varit aktiv i styrelsen?

— Det är många saker. För min del har det varit en väldigt viktig kontaktyta där jag har kunnat arbeta med andra saker än med europapolitiken under den tiden jag var EU-parlamentariker. Jag känner mig mycket glad över att ha kunnat vara pådrivande, och tycker att det har varit väldigt givande med samarbetet med VD Gunilla Svensson och ordförande Anders Byström.

— Genom arbetet i styrelsen har jag också kunnat se direkt vilken effekt som olika regelverk på EU-nivå har fått lokalt. Jag har försökt driva linjen att lagstiftningen ska ta hänsyn till mindre bolag och ömsesidigheten, även om regelverken i sanningens namn i slutändan ändå har blivit alltför detaljerade. Kanske är det egentligen varken mer avreglering eller påreglering som skulle behövas, utan istället en reglering som inte innehåller detaljstyrning,. Man behöver lyfta perspektiven istället för att definiera oerhört detaljerade rapporter. Ett problem är också att om man blir för detaljerade i regelverken, så ser tillsynsmyndigheten snart inte skogen för bara trän, utan det kan bli bli en dålig tillsyn där man försöker få koll på enskildheterna och inte ser till de stora dragen.

Nu avgår du efter många år i styrelsen. Kan du säga något om bakgrunden till att du har valt att lämna styrelsen?

— Det är egentligen två saker. Dels det faktum att jag har suttit väldigt länge — och någon gång måste man sluta. Sedan är det också så att jag är engagerad på en lång rad andra områden, och det blir svårt att leva upp till alla åtagandet om det är för mycket. Det här har varit ett av mina allra roligaste uppdrag, men man måste välja vad bort saker för att hinna med allt man åtar sig, säger Gunnar Hökmark.

 

2 859
30 juni, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 17 dagar
    Dina Försäkringar förlänger sitt samarbete med Sensor till år 2031
  • 18 dagar
    Dina Försäkring AB förbättrade combined ratio till 116 procent
  • 19 dagar
    Daniel Lundin lämnar FI för att tillträda som ny VD för InsureSec
  • 1 månad
    Gunnar Hökmark: Dags att underlätta för rådgivning
  • 1 månad
    InsureEd och Contento slås ihop i ny satsning på finansutbildning

SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly

1 dag Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
AMF:s ägarrapport 2026
2026-06-26
cover image
Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose
2026-06-24
cover image
Folksam test av ridhjälmar 2026
2026-06-24
KÖP PREMIUM
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
1 dag Läs mer

Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
  • 1 dag
    Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
  • 1 dag
    SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
  • 1 dag
    DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
  • 1 dag
    Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 11 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 10 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 10 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
2 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
2 dagar Läs mer
”Vad återstår av flytträtten om arbetsgivare aldrig säger ja?”
2 dagar Läs mer
Euro Accident får internationellt godkännande av sina miljömål
2 dagar Läs mer
Så fördjupar Gjensidige sitt samarbete med Svenska Sjö
2 dagar Läs mer
Robin Berglund ny kreditförsäkringschef på PRI
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

AMF:s ägarrapport 2026

AMF publicerade den 26 juni sin ägarrapport för 2026.
2026-06-26

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Folksam test av ridhjälmar 2026

Folksam publicerade den 24 juni sitt årliga test av ridhjälmar.
2026-06-24

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!