Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
22 dagar - Allmänt

Fortsatt kraftigt förbättrad lönsamhet i Folksam Sak

Foto: Folksam

• ”Vi ser att programmet Konkurrenskraft Folksam ger sänkta kostnader och en snabbare och smidigare organisation”, säger VD och koncernchef Ylva Wessén. 

Under första halvåret i år förbättrades combined ratio i Folksam Sak till 94,5 procent jämfört med motsvarande period 2024 då combined ratio låg på 110,9 procent.

Folksam presenterade på fredagsmorgonen information om verksamheten under årets första halvår.

Av delårsöversikten framgår att premievolymen för Folksamgruppen som helhet låg på 42,1 miljarder kronor, en svag nedgång jämfört med första halvåret 2024 då premievolymen låg på 42,4 miljarder kronor.

Det förvaltade kapitalet i gruppen steg under kvartalet till 937 miljarder kronor inklusive fondförsäkringstillgångar, att jämföra med 920 miljarder kronor vid årsskiftet.

Solvensgraden för Folksam Liv steg till 201 procent och konsolideringsgraden i Folksam Sak ökade till på 195 procent.

– Vi ser att programmet Konkurrenskraft Folksam ger sänkta kostnader och en snabbare och smidigare organisation. Nya arbetssätt för hur vi arbetar med IT-utveckling ger tydligare styrning och bättre leveransförmåga. Automationen och digitaliseringen inom skadehanteringen ökar och skadekostnaderna har sänkts genom krafttag mot bedrägerier och strategiska förflyttningar inom skadeorganisationen. Allt med målet att skapa ännu större nytta för våra fyra miljoner kunder, säger VD och koncernchef Ylva Wessén i en kommentar.

Folksam Liv-gruppen: Premierna minskade till 33,1 miljarder kronor

Premierna i Folksam Liv-gruppen uppgick till 33,1 miljarder kronor, en nedgång från 34,0 miljarder kronor motsvarande period 2024.

Moderbolaget i gruppen, Folksam Liv, ökade dock sin premievolym. Under första halvåret uppgick premierna till 4,9 miljarder kronor vilket kan jämföras med 3,2 miljarder kronor motsvarande period 2024. Det individuella sparandet inom Folksam Liv ökade med 53 procent. Förvaltat kapital vid utgången av mars var på 127,6 miljarder kronor. Totalavkastningen är hittills i år 2,9 procent.

I Folksam Tjänstepension ökade premievolymen till 3,6 miljarder kronor jämfört med 3,5 miljarder kronor första halvåret 2024. Det förvaltade kapitalet var vid utgången av kvartalet 128,4 miljarder kronor. Totalavkastningen hittills i år är 2,5 procent.

KPA Tjänstepensionsförsäkring hade under första halvåret en premieinkomst på 16,2 miljarder kronor jämfört med 17,4 miljarder kronor ett år tidigare. Det förvaltade kapitalet vid utgången av kvartalet var 354 miljarder kronor. KPA Tjänstepensionsförsäkrings totalavkastning låg vid halvårsskiftet på 1,8 procent.

Camilla Larsson, VD för KPA Pension, ger följande kommentar till verksamheten under första halvåret:

– Vi förvaltar nu ett kapital på över 350 miljarder kronor åt våra drygt 2,3 miljoner kunder i kommuner och regioner. I en geopolitiskt orolig omvärld och turbulent marknad så har vi en mycket stark finansiell ställning vilket är en viktig förutsättning för att ge våra kunder en trygg och hållbar pension.

Folksam LO Pension hade under första halvåret en premieinkomst på 6,2 miljarder kronor, mot 7,8 miljarder kronor motsvarande period föregående år. Totalavkastningen uppgick till -1,9 procent. Folksam LO Pension lyfter också fram att flyttnettot under perioden uppgick till 564 miljoner kronor jämfört med -144 miljoner kronor första halvåret 2024. Fondförsäkringstillgångarna uppgick vid halvårsskiftet till 204 miljarder kronor.

– Under årets första sex månader har den finansiella marknaden präglats av en osäkerhet vilket påverkat hela branschen inklusive oss. Folksam LO Pension är fortsatt finansiellt starka och vi kan konstatera att vi sett en kraftig ökning av nya kunder vilket är bevis på att vi erbjuder produkter och tjänster som kunderna uppskattar, säger Folksam LO Pensions VD Christoffer Jönsson i sin kommentar.

Folksam Sak: Premierna ökade med 7 procent

Premievolymen för Folksam Sak-gruppen uppgick under första halvåret till 9,0 miljarder kronor vilket är en ökning med 7 procent jämfört med motsvarande period föregående år.

Totalkostnadsprocenten i moderbolaget Folksam Sak förbättrades till 94,5 procent jämfört med 110,9 procent motsvarande kvartal 2024. Förklaringen är att skadekostnadsprocenten under perioden har minskat med hela 16,2 procentenheter till 80,0 procent. Den förbättrade lönsamheten är enligt Folksam driven av gynnsamt väder, premiejusteringar samt ökad kostnadskontroll och effektiviseringsinitiativ.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Folksams delårsöversikt.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

744
5 september, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 3 dagar
    Folksam utökar sitt krisstöd efter skoldådet i Fagersta
  • 14 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 22 dagar
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 29 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
  • 1 månad
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet

Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag

7 timmar Läs mer
Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
7 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026
2026-08-27
cover image
Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten
2026-08-27
cover image
AMF:s rapport för första halvåret 2026
2026-08-27
KÖP PREMIUM
Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
3 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

1 dag Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
  • 7 timmar
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 7 timmar
    Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
  • 7 timmar
    Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag
  • 22 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
1 dag Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 13 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 11 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 14 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
7 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
22 timmar Läs mer
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
1 dag Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
1 dag Läs mer
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
1 dag Läs mer
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026

Kyrkans Pension publicerade den 27 augusti sin delårsrapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten

Svensk Försäkring har överlämnat sitt remissyttrande på en utredning om förändringar i bolagsrätten med anledning av ett EU-direktiv.
2026-08-27

AMF:s rapport för första halvåret 2026

AMF publicerade den 27 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Opsys rapport för andra kvartalet 2026

Opsy publicerade den 27 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-27

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!