Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:
10 månader - Allmänt

LF kräver tydligare ansvar och högre tempo i klimatanpassningen

”Klimatanpassning är en egen och nödvändig uppgift som kräver långsiktigt fokus och resurser”, skriver Länsförsäkringar i ett remissyttrande utöver det branschgemensamma. Björn Dalemo, har undertecknat i egenskap av styrelseledamot Länsförsäkringsbolagens förening .

Länsförsäkringar har valt att lämna ett egenformulerat remissvar till Klimatanpassningsutredningen – utöver det yttrande som branschorganisationen Svensk Försäkring har skickat in. Det är ett ovanligt drag eftersom bolagen normalt ställer sig bakom det gemensamma yttrandet från branschens aktörer, även om Länsförsäkringar tillstyrker det gemensamma yttrandet. Det extra svaret beror inte på att man är oense med övriga medlemmar i organisationen. Utan för att man är en bredare finansiell aktör där frågorna även påverkar bank, fastighetsförmedling och investering.

Remissvaret understryker frågans tyngd – Länsförsäkringar är ingen formell remissinstans till utredningen men skriver att man ”vill ta tillfället att lämna inspel och kompletterande synpunkter eftersom frågan om klimatanpassning är av stor vikt för oss och berör långt mer än försäkringsmarknaden”.

Länsförsäkringar skriver att klimatanpassningen ”måste hanteras med större ambition, högre tempo och med tydligare ansvarsfördelning”.

I sitt yttrande konstaterar Länsförsäkringar att klimatrelaterade skador redan i dag ökar i både omfattning och kostnad – något som påverkar såväl hushåll och företag som den finansiella stabiliteten. Samtidigt menar bolaget att samhällets arbete med klimatanpassning ofta är fragmenterat och saknar helhetsperspektiv.

”Otydligheten gör att många nödvändiga åtgärder inte genomförs, trots att riskerna är välkända. Särskilt tydligt blir detta vid översvämningar, där vattenflöden inte följer kommungränser”, skriver Länsförsäkringar.

Därför önskar Länsförsäkringar gemensamma lösningar på regional nivå, ett tydligare ansvar för kommunerna samt en långsiktig finansiering för klimatanpassningsåtgärder.

Länsförsäkringar hänvisar i sin remiss till forskning som de menar visar att dagens system präglas av oklara mandat och svaga incitament för fastighetsägare att vidta förebyggande åtgärder. Samtidigt framhåller man att försäkringssystemet kan spela en större roll i klimatarbetet – inte bara som återställare efter skador, utan som en drivkraft för framtida riskreducering.

De vill också att regeringen utreder möjligheten att införa så kallade klimatresiliensdeklarationer för fastigheter, ett slags standardiserad bedömning av klimatrisker som skulle kunna användas både av banker och försäkringsbolag.

Länsförsäkringar anser vidare att frågan om klimatrisker bör integreras i finansiella stresstester och kapitaltäckningskrav för att minska risken för bredare samhällsekonomiska konsekvenser.

Avslutningsvis lyfter bolaget tre områden som särskilt prioriterade: att förtydliga ansvarsfördelningen, säkra långsiktig finansiering och stärka samverkan mellan aktörer.

”Klimatanpassning är en egen och nödvändig uppgift som kräver långsiktigt fokus och resurser”, skriver Björn Dalemo.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Länsförsäkringars remissvar.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

610
22 oktober, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 17 dagar
    Länsförsäkringar: 41 procent tror på stigande bostadspriser
  • 1 månad
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 1 månad
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 2 månader
    LF: De allra flesta uppskattar skattefritt ISK och k-försäkring
  • 2 månader
    LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

11 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
7 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
16 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

17 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 11 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 12 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 12 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 13 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
13 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
12 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
12 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!