Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 14 Juli 2026
Sök
Search for:
8 månader - Sak

Monica Tuvelid: AI gör försäkring mer proaktiv och personlig

Foto: Agria

• ”I många fall kommer vi vid köptillfället inte längre möta kunden på samma sätt som i dag, utan det är kundens AI-assistent som letar efter den bästa försäkringen sett till både pris och kvalitet”, säger Monica Tuvelid. 

AI-teknik innebär att försäkring i framtiden kommer att vara mer proaktiv och personlig. Inom djurförsäkring kan det handla om hälsosensorer och AI-drivna kameror som ger tidiga signaler om förändringar i hälsan hos djuren. Samtidigt kanske det blir kundens AI-assistent som letar rätt på den bästa försäkringen sett till både pris och kvalitet. Det menar Monica Tuvelid, vice VD och utvecklingschef inom Agria Djurförsäkring.

Monica Tuvelid har arbetat på Agria i 18 år och har genom åren haft flera olika ledande roller. Hon är i dag chef för utveckling och ingår i Agrias ledningsgrupp, och är även ledamot i styrelserna för Agria Vet Guide AB och Capstone Financial Services Ltd.

Hon kommer nu att vara en av paneldeltagarna på Insurance Evolutions nätverksträff den 20 november med Avanti som värd, med temat ”Så får du AI-utvecklingen att leva i hela organisationen”. 

Sedan många år tillbaka är Agria dominerande i Sverige på djurförsäkring, med en fantastisk marknadstillväxt historiskt sett. Sedan har det under senare tid dykt upp flera nya techbaserade startups som utmanar inom olika områden. Hur skulle du beskriva de utmaningar som den nya konkurrensbilden innebär för Agria, och vad ni gör inom teknikutveckling för att fortsätta att vara det mest relevanta bolaget för kunderna? 

— Vi jobbar dagligen med att utveckla Agria och stärka vår position med hjälp av ny teknik. Det övergripande syftet är att göra våra processer enklare, snabbare och mer automatiserade, så att det blir smidigare för våra kunder när vi kan ge ännu bättre service genom hela kundresan. En viktig del i det här är att vi jobbar mer datadrivet. Agria har samlat mycket värdefulla data om djurhälsa, skadeorsaker och kundbehov under många år. Det ger oss bra möjligheter att fortsätta utveckla produkter och tjänster som gör livet med djur enklare, säger Monica Tuvelid.

— Ett aktuellt exempel i Sverige är vår satsning på att utveckla Agrias sjukvårdsrådgivning. Via Agrias app eller telefon kan våra kunder få råd av legitimerade djursjukskötare eller djurvårdare – dygnet runt, året om – när de är oroliga för sina djur. Vi vill bidra till att skapa trygghet för både djur och människor, och får också mycket fin respons från kunder som har varit i kontakt med vår sjukvårdsrådgivning.

Om du fick helt fria händer — oberoende av kostnader och kompetensbehov — vilken AI-funktionalitet skulle du i så fall önska att Agria får satsa mest på?

— Jag vill gärna satsa på AI-lösningar som gör djurägares vardag smidigare och enklare samtidigt som det hjälper oss att göra våra kunder ännu nöjdare. Ett område jag tycker är extra viktigt är skadereglering, där AI kan göra stor skillnad både för kundupplevelsen och för att vi ska kunna jobba mer effektivt. Djurägare förväntar sig en snabb hantering av skadereglering och utbetald ersättning, och här kan vi bli ännu bättre. Jag är också djupt engagerad i hur vi kan använda vår data för att förebygga skador och bidra till att fler djur håller sig friska, bland annat genom att ökad kunskap om olika djurslag hos deras ägare.

— Jag ser också behov av att ytterligare satsa på digitala verktyg som underlättar för våra medarbetare att göra ett bra jobb. Till exempel är det viktigt att de som jobbar med it-utveckling ska rätt förutsättningar, kompetens och verktyg för att kunna driva den modernisering vi är inne i.

Innebär den internationella verksamheten några speciella utmaningar när det gäller AI-utveckling framöver?

— Vi ser AI som en stor möjlighet framåt. För att bli Europas ledande och mest hållbara djurförsäkringsbolag behöver vi bättre förstå de lokala skillnaderna mellan våra olika marknader. Som exempelvis vad som driver kundernas beteende, hur djursjukvården fungerar i olika länder och mellan olika djurslag. Vi måste se till att vårt erbjudande och våra tekniska lösningar passar på varje marknad. För att lyckas med det behöver vi ha hög och jämn datakvalitet överallt, och samtidigt hålla koll på nationella regler och lagar kring datahantering och försäkringar i varje land.

Kan du peka ut några områden där du tänker att det är viktigt att försäkringsbranschen rekryterar med sikte på ny kompetens?

— Det är avgörande att vi fortsätter att stärka oss inom data, till exempel med data scientists, data engineers och experter på hur vi jobbar med data och bygger en bra datakultur. Men vi behöver också personer som kan översätta processen mellan affären, kunden och tekniken – så kallade analytics translators eller AI-produktledare. Kompetens inom AI-etik och regler kring AI blir också allt viktigare för att vi ska använda tekniken på ett ansvarsfullt sätt. Dessutom behöver vi nya typer av designers som kan skapa bra kundupplevelser även utanför dagens skärmar, till exempel via röststyrning, digitala assistenter och andra nya sätt att mötas.

På vilket sätt tror du att det kommer att märkas mest om säg tio år att Agria och andra bolag har satsat på AI-funktionalitet?

— Försäkring kommer att bli mer proaktiv och personlig, och än mer hjälpa djurägaren att förebygga problem, ge råd och skapa trygghet i vardagen. Hälsosensorer och exempelvis AI-drivna kameror kommer vara en naturlig del av djurens liv och kan ge oss tidiga signaler om förändringar i hälsan, och kanske till och med låta oss ”prata” med våra hundar och katter så att djuren själva kan ”säga till” om något inte känns bra. I många fall kommer vi vid köptillfället inte längre möta kunden på samma sätt som i dag, utan det är kundens AI-assistent som letar efter den bästa försäkringen sett till både pris och kvalitet. Ytterst så handlar det om kundernas förtroende, där tror jag att de bolag som kombinerar stark teknisk förmåga med ett tryggt erbjudande där det är lätt att få stöd för oroliga djurägare kommer att vinna, säger Monica Tuvelid.

Artikeln har tidigare publicerats på Insurance Evolutions Linkedin-sida och hemsida. Monica Tuvelid är en av paneldeltagarna på Insurance Evolutions nätverksträff den 20 november med Avanti som värd. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen. Träffen den 20 november är fullbokad. För att ställa dig på väntelistan, anmäl ditt intresse här. 

580
4 november, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 1 månad
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 1 månad
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”
  • 2 månader
    ”Dina står stadigt i sin historia – och fortsätter att utvecklas”
  • 2 månader
    Henrik Gunolf: ”Mänskliga möten blir än viktigare när AI tågar in”

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

23 minuter Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
4 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 23 minuter
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 4 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 4 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!