Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:

2025 – året när geopolitiken väckte pensionsspararna

Joakim Agerback är ansvarig förvaltare för fonden. 

Ett helt nytt omvärldsläge blev en väckarklocka för de svenska pensionsspararnas intresse för försvarsfonder. Ett tydligt tecken på det är Finserve Global Security Fund som efter att ha blivit tillgänglig för tjänstepensionssparare via Futur i mitten av april haft ett inflöde på över 800 miljoner kronor.


Riskinformation. Historisk avkastning garanterar inte avkastning i framtiden. Värdet på fonder kan minska och öka och det är inte säkert att du får tillbaka alla pengar du satt in. Fonder med riskklass 5–7 kan minska och öka kraftigt i värde. Du hittar faktablad, informationsbroschyr och fondbestämmelser https://finserve.se/fund/global-security-fund/.


Intresset för försvarsinvesteringar har historiskt sett varit lågt i stora delar av världen. Delvis beroende på att det under många år varit en statlig angelägenhet, delvis beroende på massiva nedrustningar i många västländer och det senaste decenniets breda klimatfokus, där ESG stoppat den här typen av investeringar.

Finserves Global Security Fund startade 2019 och blev därmed den första fonden i Europa med en tematisk inriktning på totalförsvar, rymd och cybersäkerhet. Med investeringar i Saab, Rheinmetall och Kongsberg Gruppen gick fonden starkt och lockade många småsparare. Under första halvåret 2025 låg fonden i topp hos Avanza i avkastning med 44,81 procents uppgång. 

Läs mer om Global Security Fund

I april 2025 blev Global Security Fund tillgänglig för tjänstepensionssparare via Futur

”Av alla fonder vi har lanserat på plattformen har vi aldrig sett så stark tillväxt som i den här fonden. På bara ett halvår har den fått in runt 800 miljoner kronor. Det säger något om intresset”, säger Stefan Sudra, chef över fondförsäkringar på Futur.

Omkring 3,3 miljoner pensionssparare som har tjänstepension inom PA16, KAP-KL/AKAP-KR, SAF-LO samt icke-kollektivavtalad tjänstepension har nu möjlighet att välja fonden och få försvar som exponering i sitt pensionssparande. Men hållbarhetsreglerna hos Futur var en faktor som kunde ha satt käppar i hjulet. 

”När Sverige gick med i NATO behövde vi omvärdera hur vi ser på försvar i stort. Har vi inget försvar, då har vi ingen hållbarhet. Det är så enkelt. Det är en del av samhällsbygget, precis som sjukvård eller energi. Det handlar om att bevara fred och trygghet. Tidigare har man sett vapen som något förknippat med krig, och krig som något som inte är hållbart. Men världen har förändrats”, säger Stefan Sudra.

Karl Engelbrektson är tidigare arméchef och en central figur i Sveriges samarbete med Nato, långt innan medlemskapet. Han är rådgivare åt Global Security Fund och har sett hur attityden till försvarsinvesteringar förändrats:

”Jag upplever att narrativet har svängt väldigt snabbt. För bara två tre år sedan var förståelsen ganska låg, man fick nästan börja med att förklara kalla kriget. Nu är kunskapen mycket större. De flesta har insett att grunden till hållbara samhällen är fred, och då är det naturligt att investera i det som upprätthåller freden”, säger han.

Efter flera år av stark utveckling har fonden haft en tuffare höst. Stefan Sudra ser det som en naturlig kortsiktig reaktion i ett långsiktigt större skifte:

”Vi ser en strukturell förändring, inte en trend. Försvar och resiliens har blivit långsiktiga investeringsområden. När man ser hur världen ser ut i dag, så inser man att trygghet inte kan tas för given. Vi måste investera i den, precis som vi investerar i energi, sjukvård eller utbildning”. 

EU-ländernas beslut om kraftigt ökade försvarsbudgetar, nya fonder och finansieringsmodeller för att mobilisera kapital även från privata aktörer, driver på utvecklingen. Försvaret är inte längre ett smalt industrisegment utan omfattar cybersäkerhet, AI, satelliter, infrastruktur, logistik och civil beredskap. Det gör sektorn diversifierad.

”EUs behov av att investera i infrastruktur är enorma, och det civila och militära behovet går in i varandra. Vi har underinvesterat i decennier. Nu ser vi hur investeringar i järnvägar, hamnar, digitala nät och energisystem motiveras både civilt och militärt”, säger Karl Engelbrektson.

Stefan Sudra tror att det bara är en tidsfråga innan även de stora pensionsaktörerna följer efter, när de ser att försvarsinvesteringar inte handlar om krig utan om att skydda det samhälle som pensionerna ska betalas ut i.

”Orderingången för försvarsbolagen är tryggad för många år framöver. Det är en industriell uppbyggnad utan like, och det gör sektorn väldigt intressant ur ett investeringsperspektiv för alla större institutioner. Vi har aldrig tidigare sett en så snabb mental omställning i finansbranschen. Det är inte längre kontroversiellt. Det är nödvändigt”, säger han. 

Futur var den första stora försäkringsplattormen med extern rådgivningsaffär som tog aktiv ställning i fråga om försvar och hållbarhet. Nu finns fonden hos flera aktörer såsom Movestic, Idun Liv och Svenska Fribrevsbolaget. Fonden finns också hos två av Spaniens största försäkringsbolag och allt fler försäkringsbolag har fonden under utvärdering. 

”Vi ser ett fortsatt stort intresse från försäkringsbolag som drivs av att stärka och diversifiera sitt fondutbud, men framför allt från rådgivare och slutkunder som ser nyttan av den strukturella trenden i sina portföljer. 

I slutändan påverkar ni rådgivare i stor utsträckning vilka fonder försäkringsbolagen tar in.” säger Joakim Agerback, ansvarig förvaltare för fonden. 

Läs mer om Global Security Fund


Riskinformation. Historisk avkastning garanterar inte avkastning i framtiden. Värdet på fonder kan minska och öka och det är inte säkert att du får tillbaka alla pengar du satt in. 

158

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

13 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
18 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

19 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 9 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 13 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 14 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 14 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 15 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
15 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
14 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
14 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!