Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 27 Juni 2026
Sök
Search for:
5 månader - Förmedling

REKO 2025: Många förmedlare har förbättrat sina rutiner

• Även om många förmedlare har förbättrat sina rutiner, finns utrymme för ytterligare förbättringar bland annat av rådgivningsdokumentationen, kostnadsredovisningarna och motiveringarna, konstaterar Insuresec i årets REKO-rapport.

Många förmedlarföretag har under det senaste året stärkt sina rutiner, systemstöd och interna processer, skriver Insuresec i årets REKO-rapport. Samtidigt konstaterar Insuresec att kvaliteten är varierande när det gäller rådgivningsdokumentation. Även tydligheten i redovisningen av kostnader och ersättningar kan bli bättre, liksom utformningen av motiveringar och lämplighetsförklaringar, menar Insuresec. 

InsureSec har publicerat rappporten REKO Analys 2025, med information om resultatet av årets granskning av de försäkringsförmedlarföretag som är anslutna till InsureSec. Granskningen har omfattat totalt 508 företags verksamhet under 2024. Rapportens syfte är att bidra med insikter som kan stödja det fortsatta förbättringsarbetet och stärka kvaliteten, transparensen och förtroendet för försäkringsförmedlare.

Enligt Insuresec visar rapporten på en överlag positiv utveckling inom flera områden, där många företag har stärkt sina rutiner, systemstöd och interna processer.

Insuresec lyfter särskilt fram att det kan noteras förbättringar inom dokumentation, utbildning och hantering av hållbarhetspreferenser vid rådgivning om försäkringsbaserade investeringsprodukter och vissa pensionsförsäkringar.

– Flera företag uppvisar en ökad medvetenhet om regelverkens krav och har anpassat sina arbetssätt därefter, skriver Insuresec i anslutning till rapporten.

Dock finns det uppenbarligen fortfarande förbättringsområden. REKO-analysen visar att kvaliteten när det kommer till rådgivningsdokumentationer är varierande och i vissa fall finns det klara förbättringsbehov bland annat när det gäller tydlighet i redovisning av kostnader och ersättningar och hur motiveringar och lämplighetsförklaringar utformas.

– REKO Analys 2025 tydliggör därmed både framsteg och områden där ytterligare arbete krävs, skriver Insuresec sammanfattningsvis om rapporten.

Det här är några andra iakttagelser som framgår av rapporten:

  • Mest livförmedlare. 69 procent av de Insuresec-anslutna förmedlarna har licens för livförsäkring. Det kan jämföras med att 30 procent har licens för skadeförsäkringar och 1 procent har licens för både livförmedling och skadeförmedling. Av de anslutna förmedlarna ingick 80 procent i någon större förmedlarorganisation, som Säkra, Söderberg & Partners eller Hjerta.
  • 27 anmälda skador under ansvarsförsäkringen. År 2024 anmälde tolv företag totalt 27 skador under ansvarsförsäkringen för förmedlare. Motsvarande tal föregående år var tolv företag och 26 anmälda skador.
  • Överdrivet positiv bild av kundinformationen. Av rapporten kan man läsa ut att flera företag tycks ha en överdrivit positiv bild av i vilken mån man uppfyller kraven när det gäller informationen till kunderna. 89 procent av förmedlarföretagen menar att de uppfyller kravet på att förklara varför den rekommenderade produkten bäst motsvarar kundens krav och behov. 96 procent av förmedlarföretagen anger att rådgivningsdokumentationen innehåller information om vilken typ av ersättning som lämnats. InsureSec finner dock att endast 68 procent av dokumentationerna innehåller en tydlig rekommendation med en förklaring till varför den rekommenderade produkten bäst motsvarar kundens krav och behov, och att ersättningens typ framgår i endast 66 procent av dokumentationerna.
  • Ökad förmedling av riskfyllda produkter. Insuresec noterar en ökning av rådgivning kring särskilt riskfyllda produkter, både inom ramen för en försäkringslösning och som direktinvesteringar, även om det fortfarande rör sig om en relativt liten andel av förmedlingen totalt. Särskilt stor har ökningen varit av förmedlingen av kryptotillgångar och hvstångsinstrument.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av REKO Analys 2025, och här av rapporten om Insuresecs Målmarknadskontroll och AML-kontroll.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

3 450
30 december, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 19 dagar
    Daniel Lundin lämnar FI för att tillträda som ny VD för InsureSec
  • 1 månad
    Tre försäkringsförmedlare fick Insureseclicenser återkallade
  • 3 månader
    Magnus Björkman blir ny Head of Regulatory på Säkra
  • 4 månader
    Magnus Björkman lämnar uppdraget som VD för InsureSec
  • 1 ÅR OCH 6 månader
    Reko 2024: Förmedlarmarknaden har utvecklats i rätt riktning

SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly

1 dag Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
AMF:s ägarrapport 2026
2026-06-26
cover image
Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose
2026-06-24
cover image
Folksam test av ridhjälmar 2026
2026-06-24
KÖP PREMIUM
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
1 dag Läs mer

Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
  • 1 dag
    Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
  • 1 dag
    SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
  • 1 dag
    DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
  • 1 dag
    Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 11 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 10 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 10 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
2 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
2 dagar Läs mer
”Vad återstår av flytträtten om arbetsgivare aldrig säger ja?”
2 dagar Läs mer
Euro Accident får internationellt godkännande av sina miljömål
2 dagar Läs mer
Så fördjupar Gjensidige sitt samarbete med Svenska Sjö
2 dagar Läs mer
Robin Berglund ny kreditförsäkringschef på PRI
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

AMF:s ägarrapport 2026

AMF publicerade den 26 juni sin ägarrapport för 2026.
2026-06-26

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Folksam test av ridhjälmar 2026

Folksam publicerade den 24 juni sitt årliga test av ridhjälmar.
2026-06-24

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!