Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 15 Juli 2026
Sök
Search for:
6 månader - Allmänt

Ny Sollers-rapport: Så förändras försäkringsmarknaderna 2026

• Ökade it-investeringar och fokus på effektiviseringar, spår Sollers i sin rapport om den förväntade utvcecklingen på försäkringsmarknaderna 2026.

De nordiska försäkringsmarknaderna går in i 2026 med konsolidering, accelererande teknologisk transformation och ett ökat fokus på effektivitet. Den spår it-konsultföretaget Sollers i en ny rapport om hur olika försäkringsmarknader kan förväntas utvecklas under det kommande året. 

Försäkringsmarknaderna i Danmark, Sverige och Norge fortsätter under nästa år att genomföra omfattande integrationsprojekt efter fusioner, särskilt bland små och medelstora försäkringsbolag. Det spår Sollers i sin ”Prediction Report 2026″ med undertiteln ”a breakthrough year for Cloud in Insurance”.

Enligt rapporten väntas integrationer efter fusioner bidra till kostnadsbesparingar inom hela försäkringssektorn, inklusive automatisering av affärsprocesser som möjliggör personalminskningar.

Sollers menar att tekniska funktioner i nya moderna kärnsystem nu börjar förändra konkurrenssituationen. Bland annat förkortas time-to-market i nya satsningar, det blir större möjligheter till innovativa produktlanseringar och digitala försäljnings- och servicekanaler utökas. Inom kort väntas självbetjäning via digitala lösningar att vara standard i hela branschen, förutom för mer komplexa affärsområden, menar Sollers.

– Majoriteten av de nordiska försäkringsbolagen har redan åtagit sig att förbättra sina it-lösningar, och flera har lanserat storskaliga transformationsprogram. De som ännu inte har påbörjat moderniseringen förväntas accelerera investeringsplanerna under 2026, säger Slawek Gdyk, chef för Norden på Sollers, i en kommentar.

Ett av de projekt som lyfts fram i rapporten är Länsförsäkringars implementering av ett nytt kärnsystem för sin kommersiella försäkringsverksamhet.

– De stora framgångarna i detta projekt uppnåddes med hjälp av mycket engagerade och motiverade gemensamma team. Implementeringen visar att även de svåraste transformationsutmaningarna med hjälp av engagerade team kan förvandlas till strategiska framgångar, säger Slawek Gdyk.

Enligt Sollers ligger den utveckling man förväntar sig på försäkringsmarknaderna i Norden ligger i linje med globala trender, som bland annat kännetecknas av lägre premietillväxt, sjunkande räntor och ihållande skadeinflation.

Det här är några andra slutsatser i rapporten om utvecklingen i andra delar av världen:

• Försäkringsbranschen i USA och Kanada väntas under 2026 handla mycket om utvecklingen inom AI. Bland annat får underwriting ökad uppmärksamhet i samband med AI-utvecklingen.

• Efter en rad fusioner inom den brittiska försäkringssektorn förväntas it-investeringarna öka, särskilt inom områden som systemmigrering och konsolidering av it-arkitektur. En viktig prioritet för försäkringsbolag på Londonmarknaden – och hos Lloyd’s – är att konsolidera systemlandskapet, och ersätta föråldrade system för att förbereda sig för en ny standard inom Lloyd’s: ”Lloyd’s Blueprint 2”.

• På de tysktalande marknaderna är beroendet av äldre system fortfarande ett stort hinder för utvecklingen, och modernisering av den digitala infrastrukturen väntas vara en strategisk prioritet.

– Under 2026 kommer effektivitet och skalning att bli dominerande teman, särskilt inom hemförsäkring. Kostnadskontroll är avgörande och kräver automatisering, förenklad arkitektur, moderna prissättningssystem och ett intelligent riskurval, säger Michał Trochimczuk, VD för Sollers Consulting, i sin kommentar.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten, som offentliggjordes den 8 januari.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

,

356
13 januari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 19 dagar
    Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
  • 1 månad
    Folksam: Så mycket lägre pension får utrikesfödda i genomsnitt
  • 1 månad
    FI:s Bankbarometer: Storbankerna tappar på lånemarknaden
  • 2 månader
    Cap Gemini: I de flesta bolagen ger AI-investeringar ingen affärsnytta
  • 2 månader
    Aon: 88 % anser att människor är avgörande för AI-utvecklingen

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

13 timmar Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
17 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
17 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 13 timmar
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 17 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 17 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    Levler ordnar lösning för fribrev tillsammans med Movestic
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!