Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:

Restvärdeledaren räddade last värd 80 miljoner

Foto: Brandskyddsföreningen Restvärderäddning

• När en transformator värd 80 miljoner kronor hamnade i diket strax utanför Gävle, kallades restvärdeledare Mats Jansson in.

När en transformator värd 80 miljoner kronor hamnar i diket strax utanför Gävle, kallas restvärdeledare Mats Jansson in. Med en oroväckande lutning på lasten och en vikt om 195 ton finns stor risk för omfattande skador på både egendom och infrastruktur. Under två intensiva dygn koordinerar han insatsen för att rädda transformatorn – och minimera konsekvenserna av olyckan.

Natten mellan den 22 och 23 september 2025 rullar ett fordonsekipage iväg från Gävle hamn. Ombord finns en transfomator som väger 195 ton till ett värde av 80 miljoner kronor. Leveransen ska gå till Valbo, strax utanför Gävle.

Efter ett par kilometer börjar styrsystemet krångla och de femton hjulaxlarna som finns under lasten börjar svänga. Plötsligt har den bakre delen av ekipaget hamnat i diket.

Larmet inkommer klockan 22:45 till restvärdeledare Mats Jansson. Han sätter direkt fart med att skapa sig en tydlig bild av situationen. Trafikverket kontaktas för att spärra av vägen och leda om trafiken, Assistancekåren kopplas in, försäkringsbolag kontaktas, godsägaren, som är ett företag i Slovenien, och köparen av godset blir informerade och en dialog inleds med transportören och ägaren om kommande insatser.

– Det är av största vikt att tillverkaren blir involverad när en transportolycka sker. I samtal med honom fick jag veta att transformatorn absolut inte får luta mer än 14 grader, för då kan produkten gå sönder. Min första prioritet blev därför att säkra lasten och se till att den inte började luta mer än nuvarande 12 grader. Hade jag inte ringt det samtalet kunde det ha gått riktigt fel, berättar Mats.

Förberedelser under natten

I samarbete med Björn Jinert, vd för åkeriet Sven Jinert AB som fått i uppdrag att transportera transformatorn från hamn till slutdestination, beställdes stora mobilkranar som skulle klara av att lyfta över godset på en ny transport.

– Björn Jinert har ett stort kontaktnät och dessutom lång erfarenhet av tyngre och mer komplicerade transporter. I detta fall var det också åkeriets försäkring som skulle täcka eventuella kostnader. Medan Björn ordnade med kranar så tog jag kontakt med ägarna till omkringliggande fastigheter, då vi behövde använda deras mark för att ställa upp kranarna, berättar Mats.

Dessutom var det tvunget att förstärka underlaget med grus, så kranarna kunde stå stadigt.

Mats behövde även lösa en provisorisk väg över en fastighet så att de boende kunde ta sig ut från sina hus nu när den vanliga vägen var blockerad.

Det stora lyftet

Nästa morgon klockan 09:00 satte de igång med genomförandet. Grus kom på plats på ytorna där kranarna skulle stå och kranarna monterades upp. Under hela dagen och kvällen pågår förberedelser inför det stora lyftet. Dagen därpå, den 24 september klockan 11:45, hänger transformatorn i luften.

– Vi valde att göra lyftet i dagsljus. Prioriteringen var att få transformatorn till sitt mål utan skador, vilket vi lyckades med. Dels handlade det om det stora ekonomiska värdet på transformatorn, 80 miljoner kronor, dels att den är svår att ersätta. Leveranstiden på produkten är cirka ett år och det hade gett ännu större konsekvenser och högre kostnader om vi inte lyckades rädda transformatorn, förklarar Mats.

Samarbete en framgångsfaktor

På kvällen klockan 21:00 öppnas vägen åter för trafik och några dagar senare påbörjas återställningen av de fastigheter som drabbats av åverkan på grund av insatsen.

– Den här insatsen gick väldigt bra. En framgångsfaktor var ett mycket bra samarbete mellan alla inblandade, såsom Magnus Erikhans från Lundbärgarna AB som är en del av Assistancekåren i Gävle. Det underlättade att jag direkt fick fullt mandat från försäkringsbolaget att utföra de insatser jag bedömde som viktiga. Sedan bidrog det såklart att incidenten skedde mitt i veckan då alla kontaktpersoner fanns tillgängliga, säger Mats.

Han uppskattar sitt uppdrag som restvärdeledare och tycker om att bistå med stöd och skapa lite ordning i det kaos som uppstår när en olycka sker.

– Det bästa med jobbet som restvärdeledare är att få hjälpa människor som råkar ut för en olycka eller att rädda ekonomiska värden som annars hade försvunnit. Att få ge stöd och råd åt människor och företag, så att de kan komma tillbaka snabbare när det som inte får hända ändå sker – det känns otroligt bra.

563
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

5 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
9 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

15 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 9 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 15 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!