Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:
6 månader - Liv

6,2 procents avkastning för AMF under helåret 2025

• AMF:s sparare inom traditionell försäkring fick under 2025 en avkastning på 6,2 procent, rapporterar bolaget.

Under 2025 uppgick totalavkastningen i AMF till 6,2 procent, rapporterar bolaget. 

I dag på morgonen presenterade AMF information om sin verksamhet 2025.

Det framgår att premieinkomsten under 2025 sjönk kraftigt jämfört med 2024. Premieinkomsten för traditionell försäkring uppgick 2025 till  22,2 miljarder kronor vilket kan jämföras med 33,0 miljarder kronor 2024. Nedgången kan eventuellt vara kopplad till att de kollektivavtalade tjänstepensionspremierna numera betalas månadsvis istället för årsvis. Utöver denna premieinkomst gjordes insättningar till fondförsäkring på 2,5 miljarder kronor, jämfört med 2,8 miljarder kronor år 2024.

Totalavkastningen på 6,2 procent för helåret 2025 kan jämföras med 7,1 procent 2024, Den genomsnittliga årsavkastningen har de senaste fem åren varit 5,5 procent, de senaste tio åren 6,4 procent och de senaste femton åren 6,8 procent. Den genomsnittliga avkastningen i AMF:s fondförsäkring var under året 4,8 procent.

Av informationen från AMF framgår att samtliga tillgångsslag bidrog positivt till 2025 års totalavkastning. Avkastningen på aktier uppgick till 13,1 procent, i lokal valuta, medan de räntebärande tillgångarna ökade med drygt 3 procent och fastigheter och alternativa investeringar med strax under 4 procent. Samtidigt tyngde valutaexponeringarna avkastningen med drygt 1 procent.

• Katarina Romberg

– AMF fortsätter att investera i nya intressanta bolag när den möjligheten uppstår, under 2025 bland annat i samband med Verisures notering på Stockholmsbörsen i oktober då AMF gick in som ankarinvesterare. Ett viktigt och glädjande besked för vår fondverksamhet under året var att AMF Aktiefond Sverige upphandlades av Fondtorgsnämnden till det nya kvalitetssäkrade fondtorget för premiepensionen, säger AMF:s kapitalförvaltningschef Katarina Romberg i en kommentar.

Det förvaltade kapitalet inom traditionell försäkring steg under 2025 från 613 miljarder kronor till 630 miljarder kronor. Inom AMF Fonder steg det förvaltade kapitalet till 241 (235) miljarder kronor.  AMF-koncernen med moderbolaget AMF, AMF Fastigheter AB och AMF Fonder AB, förvaltar totalt 872 (849) miljarder kronor.

AMF:s förvaltningskostnad för den traditionella försäkringen sjönk under 2025 till 0,10 procent jämfört med 0,11 procent föregående år.

• Tomas Flodén

– Oron och osäkerheten i världen tilltog under 2025, och den förväntade ekonomiska återhämtningen hölls tillbaka, bland annat av handelspolitisk turbulens och geopolitiska spänningar. Trots det kunde AMF målmedvetet arbeta vidare för att långsiktigt säkerställa att våra 4,4 miljoner sparare ska få så bra och trygga tjänstepensioner som möjligt, säger AMF:s VD Tomas Flodén bland annat i sin kommentar.

Tomas Flodén lyfter också fram att AMF under 2025 fördelade ett överskott på 590 miljoner kronor till sparare med traditionell försäkring, stärkte garantierna för kunder under utbetalning och sänkte avgifterna både för kunder med traditionell försäkring och med fondförsäkring.

– Vi införde även möjligheten att pausa tjänstepensionen för kunder inom Avtalsområde SAF-LO och AKAP-KR/KAP-KL, och rullar nu successivt ut den möjligheten för övriga kunder. Vi påbörjade även ett större arbete med att ta fram en uppdaterad förvalsprodukt med målsättningen att ge våra sparare högre avkastning under spartiden och större trygghet under utbetalningstiden. Samtidigt som den är enklare att förstå och jämföra med andra produkter och sparformer, säger Tomas Flodén.

1 224
20 februari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 26 dagar
    AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
  • 3 månader
    AMF lanserar nya reklamfilmer med musik av Thomas Stenström
  • 3 månader
    Mats Johansson valdes in i styrelsen för AMF Fastigheter
  • 3 månader
    AMF: Ytterligare 7 miljarder kr garanteras för 775 000 kunder
  • 3 månader
    Oscar Björklund och Emma Viotti nya i Fondbolagens styrelse

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

10 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
7 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
15 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

16 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 10 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 11 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 12 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 12 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
12 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
11 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
12 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!