Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 24 Juni 2026
Sök
Search for:
3 månader - Förmedling

Torbjörn Annerfors: Vi måste fokusera där vi skapar värde

Foto: Gjensidige

• ”Förmedlarens roll blir allt mer rådgivande och situationsanpassad, medan försäkringsbolagens uppgift i högre grad handlar om att orkestrera samspelet mellan produkt, risk, teknik och partnerskap, och att säkerställa hög kundnytta”, menar Torbjörn Annerfors.

Vinnare i framtidens försäkringsdistribution är inte nödvändigtvis den som äger flest kunder eller distributionskanaler, utan den som gör de mest medvetna valen – för kunden, för affären och för det sammanhang där värdet faktiskt skapas. ”Vi kan inte vara allt för alla utan måste fokusera där vi skapar mest värde!”, skriver Gjensidiges Torbjörn Annerfors, Gjensidige, i en krönika. Han är en av paneldeltagarna vid Insurance Evolutions nätverksträff den 19 mars. 

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen. 

Vi står mitt i ett skifte där förmedlarmarknaden fortsätter att växa, regelverken breddas och teknikutvecklingen, inte minst AI, förändrar både produkter och arbetssätt.

Samtidigt förändras kundernas behov och skiljer sig tydligt både mellan individer och genom livets olika skeden. I det landskapet kan vi inte längre sträva efter att vara allt för alla, utan måste fokusera där vi skapar mest värde.

Vinnarna framåt kommer att vara de aktörer som vågar göra tydliga val.

På Gjensidige har vi valt en position där vi utmanar genom selektivitet och smart distribution. Det innebär att vi fokuserar på rätt målgrupper, rätt risker och rätt erbjudanden – snarare än maximal bredd. Distribution är för oss inte en isolerad försäljningskanal, utan en strategisk förmåga som binder samman produkt, risk, teknik och kundrelation.

Partnerskap är en central del i detta. Att förmedlarmarknaden växer är ingen slump. När risker, regelverk och kundbehov blir mer komplexa ökar värdet av specialistkompetens. Det gäller inte bara på företagsmarknaden, utan i allt högre grad även på privatmarknaden, exempelvis inom djur, båt och andra nischade områden. Därför bygger vi samarbeten med specialister som kompletterar vår egen förmåga och stärker helheten i erbjudandet.

Genom samarbeten med Sveland, Svenska Sjö och Varsam kan vi erbjuda våra kunder träffsäkra lösningar i sammanhang där djup kompetens och relevans är avgörande. Det är ett medvetet strategiskt val, byggt på långsiktiga relationer – inte på strävan efter maximal bredd. Tillsammans bygger vi ett ekosystem där våra respektive styrkor kompletterar varandra och skapar större värde i kundmötet.

Vi är inte kompromisslösa kring kundägande. Vi är kompromisslösa kring kundnytta.

För kunden spelar det mindre roll vilket varumärke som står bakom försäkringen. Det som spelar roll är att försäkringen är begriplig, relevant, rätt prissatt och fungerar när den behövs. När vi kan skapa större trygghet genom att kombinera vår egen förmåga med partners är det vårt ansvar att göra det.

Försäkring är i grunden en komplex produkt som ofta behöver sättas i sitt sammanhang för att bli begriplig och relevant. Det kräver både teknik som förenklar och kompetens som förklarar – integrerat i samma kundmöte.

Regelverken har tydliggjort att ansvar i distribution inte följer kanal, utan kundpåverkan. När rådgivning ges, oavsett om det sker internt eller via externa aktörer, gäller samma krav på transparens, styrning och ansvar. Det driver en utveckling där kvalitet i kundmötet blir viktigare än distributionsform.

Teknik och AI ersätter inte relationen – de förändrar förutsättningarna för den

Teknikutvecklingen, särskilt AI, accelererar detta skifte. AI möjliggör bättre selektion, effektivare processer och mer individualiserade erbjudanden. Samtidigt ökar kraven på kompetens, kvalitet och governance, något som också bekräftas i hur tillsynsmyndigheter ser på AI-användning i försäkringsdistribution. Tekniken ersätter inte relationen – den skärper kraven på hur relationen formas och förvaltas i kundmötet.

Detta förändrar inte ansvaret i distributionskedjan, men det förändrar kravbilden. Förmedlarens roll blir allt mer rådgivande och situationsanpassad, medan försäkringsbolagens uppgift i högre grad handlar om att orkestrera samspelet mellan produkt, risk, teknik och partnerskap, och att säkerställa hög kundnytta.

I slutändan är frågan densamma som alltid, men kraven är högre: vem tar ansvar för att kundnyttan är verklig, relevant och hållbar över tid?

Framtidens försäkringsdistribution vinns inte av den som äger flest kunder eller flest kanaler. Den vinns av den som gör de mest medvetna valen – för kunden, för affären och för det sammanhang där värdet faktiskt skapas.

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen. 

Torbjörn Annerfors
Affärsmarknadschef Privat
Gjensidige Sverige

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida och Linkedin. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

1 746
17 mars, 2026
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
  • 22 dagar
    Redo – Gjensidiges nya varumärke för enklare försäkringsskydd
  • 1 månad
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 1 månad
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 1 månad
    Gjensidige blir ny officiell trygghetspartner till KSSS

Montrose och Movestic lanserar Sveriges billigaste tjänstepension

5 timmar Läs mer
Gofido.tech inleder nytt nära samarbete med AIK Fotboll
10 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose
2026-06-24
cover image
Folksam test av ridhjälmar 2026
2026-06-24
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
KÖP PREMIUM
FTN handlar upp fonder i fyra fondkategorier under nästa år
5 timmar Läs mer

Skandias återbäringsränta höjs till 7 procent den 1 juli

10 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    FTN handlar upp fonder i fyra fondkategorier under nästa år
  • 5 timmar
    Montrose och Movestic lanserar Sveriges billigaste tjänstepension
  • 10 timmar
    Folksam: Så stor skillnad är det i skydd mellan olika ridhjälmar
  • 10 timmar
    Gofido.tech inleder nytt nära samarbete med AIK Fotboll
  • 10 timmar
    Skandias återbäringsränta höjs till 7 procent den 1 juli
Folksam: Så stor skillnad är det i skydd mellan olika ridhjälmar
10 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 7 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 9 dagar
    Så vill Avanza, Nordnet och Lysa förbättra flytträtten för pension
  • 12 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
1 dag Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
1 dag Läs mer
Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
1 dag Läs mer
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
1 dag Läs mer
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
1 dag Läs mer
Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Folksam test av ridhjälmar 2026

Folksam publicerade den 24 juni sitt årliga test av ridhjälmar.
2026-06-24

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!