Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
6 månader - Förmedling

Torbjörn Annerfors: Vi måste fokusera där vi skapar värde

Foto: Gjensidige

• ”Förmedlarens roll blir allt mer rådgivande och situationsanpassad, medan försäkringsbolagens uppgift i högre grad handlar om att orkestrera samspelet mellan produkt, risk, teknik och partnerskap, och att säkerställa hög kundnytta”, menar Torbjörn Annerfors.

Vinnare i framtidens försäkringsdistribution är inte nödvändigtvis den som äger flest kunder eller distributionskanaler, utan den som gör de mest medvetna valen – för kunden, för affären och för det sammanhang där värdet faktiskt skapas. ”Vi kan inte vara allt för alla utan måste fokusera där vi skapar mest värde!”, skriver Gjensidiges Torbjörn Annerfors, Gjensidige, i en krönika. Han är en av paneldeltagarna vid Insurance Evolutions nätverksträff den 19 mars. 

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen. 

Vi står mitt i ett skifte där förmedlarmarknaden fortsätter att växa, regelverken breddas och teknikutvecklingen, inte minst AI, förändrar både produkter och arbetssätt.

Samtidigt förändras kundernas behov och skiljer sig tydligt både mellan individer och genom livets olika skeden. I det landskapet kan vi inte längre sträva efter att vara allt för alla, utan måste fokusera där vi skapar mest värde.

Vinnarna framåt kommer att vara de aktörer som vågar göra tydliga val.

På Gjensidige har vi valt en position där vi utmanar genom selektivitet och smart distribution. Det innebär att vi fokuserar på rätt målgrupper, rätt risker och rätt erbjudanden – snarare än maximal bredd. Distribution är för oss inte en isolerad försäljningskanal, utan en strategisk förmåga som binder samman produkt, risk, teknik och kundrelation.

Partnerskap är en central del i detta. Att förmedlarmarknaden växer är ingen slump. När risker, regelverk och kundbehov blir mer komplexa ökar värdet av specialistkompetens. Det gäller inte bara på företagsmarknaden, utan i allt högre grad även på privatmarknaden, exempelvis inom djur, båt och andra nischade områden. Därför bygger vi samarbeten med specialister som kompletterar vår egen förmåga och stärker helheten i erbjudandet.

Genom samarbeten med Sveland, Svenska Sjö och Varsam kan vi erbjuda våra kunder träffsäkra lösningar i sammanhang där djup kompetens och relevans är avgörande. Det är ett medvetet strategiskt val, byggt på långsiktiga relationer – inte på strävan efter maximal bredd. Tillsammans bygger vi ett ekosystem där våra respektive styrkor kompletterar varandra och skapar större värde i kundmötet.

Vi är inte kompromisslösa kring kundägande. Vi är kompromisslösa kring kundnytta.

För kunden spelar det mindre roll vilket varumärke som står bakom försäkringen. Det som spelar roll är att försäkringen är begriplig, relevant, rätt prissatt och fungerar när den behövs. När vi kan skapa större trygghet genom att kombinera vår egen förmåga med partners är det vårt ansvar att göra det.

Försäkring är i grunden en komplex produkt som ofta behöver sättas i sitt sammanhang för att bli begriplig och relevant. Det kräver både teknik som förenklar och kompetens som förklarar – integrerat i samma kundmöte.

Regelverken har tydliggjort att ansvar i distribution inte följer kanal, utan kundpåverkan. När rådgivning ges, oavsett om det sker internt eller via externa aktörer, gäller samma krav på transparens, styrning och ansvar. Det driver en utveckling där kvalitet i kundmötet blir viktigare än distributionsform.

Teknik och AI ersätter inte relationen – de förändrar förutsättningarna för den

Teknikutvecklingen, särskilt AI, accelererar detta skifte. AI möjliggör bättre selektion, effektivare processer och mer individualiserade erbjudanden. Samtidigt ökar kraven på kompetens, kvalitet och governance, något som också bekräftas i hur tillsynsmyndigheter ser på AI-användning i försäkringsdistribution. Tekniken ersätter inte relationen – den skärper kraven på hur relationen formas och förvaltas i kundmötet.

Detta förändrar inte ansvaret i distributionskedjan, men det förändrar kravbilden. Förmedlarens roll blir allt mer rådgivande och situationsanpassad, medan försäkringsbolagens uppgift i högre grad handlar om att orkestrera samspelet mellan produkt, risk, teknik och partnerskap, och att säkerställa hög kundnytta.

I slutändan är frågan densamma som alltid, men kraven är högre: vem tar ansvar för att kundnyttan är verklig, relevant och hållbar över tid?

Framtidens försäkringsdistribution vinns inte av den som äger flest kunder eller flest kanaler. Den vinns av den som gör de mest medvetna valen – för kunden, för affären och för det sammanhang där värdet faktiskt skapas.

Här kan du anmäla dig till nätverksträffen. 

Torbjörn Annerfors
Affärsmarknadschef Privat
Gjensidige Sverige

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida och Linkedin. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

1 820
17 mars, 2026
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 12 dagar
    Michaela Grahm ska ansvara för Gjensidiges hållbarhetsarbete
  • 18 dagar
    Gjensidige: En av fyra struntar i att kolla mönsterdjup på däcken
  • 1 månad
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 2 månader
    Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök
  • 2 månader
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!