Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
4 månader - Liv

Alectas flyttrapport: Allt fler använder AI vid pensionsflyttar

Foto: Evelina Carborn / Alecta

• ”Det är inte oväntat att AI dykt upp som ett verktyg även för jämförelser mellan tjänstepensioner. Men det är viktigt att pensionsspararna känner till bristerna med AI-verktygen och vet hur de kan göra för att få bästa möjliga underlag för sitt beslut”, säger Staffan Ström.

Alecta meddelar att bolagets flyttrapport för 2026 visar att allt fler pensionssparare använder AI vid flytt av tjänstepension. Samtidigt framgår det av rapporten att många inte känner till att deras pensionspengar har flyttats och att kunskapen om hur pensionen är placerad är låg. 

Rapporten baseras bland annat på en undersökning utförd bland kunder som flyttat tjänstepensionspengar till eller från Alecta under 2025, och som Alecta har mejladress till. Undersökningsperioden var mars 2025 till och med februari 2026 och totalt deltog 1 093 svarande. Som komplement har Novus genomfört en mindre kvalitativ undersökning i februari 2026 med kunder som flyttat till eller från Alecta under 2025.

UNdersökningen visar att många svarande upplever pensionsinformation som svår och otydlig, vilket skapar osäkerhet. Nästan var fjärde utflyttare från Alecta svarar ”Nej” eller ”Vet ej” på frågan om de flyttat sin tjänstepension, en ökning från 17 procent i föregående undersökning.

Även kring hur pensionen är förvaltad finns en osäkerhet. Många av de svarande säger att de vill ha en viss typ av pensionssparande, men flyttar sedan till en annan sparform. Det innebär att många efterfrågar trygghet och garantier i traditionell försäkring, men i praktiken flyttar till fondförsäkring.

– Det kan finnas många skäl till att man väljer att flytta sin tjänstepension. Vissa vill ha chans till bättre avkastning genom att ta högre risk, andra föredrar att flytta till något tryggare. Men att många får en annan sparform än de säger att de vill ha är oroande och en väckarklocka för hela branschen, säger Alectas pensionsekonom Staffan Ström i en kommentar.

De som flyttar ut från Alecta uppger ofta att initiativet kommer från någon annan, exempelvis rådgivare, bank eller försäkringsbolag. Samtidigt har andelen som uppger att flytten skett på eget initiativ minskat.

– Vi ser att de som flyttat ut sin pension från Alecta är betydligt mindre aktiva med sin pension än de som flyttat in. Risken är att de inte gör egna jämförelser utan litar på mellanhänder som ibland har ett egenintresse i att pengarna flyttas. Att ta hjälp av en pensionsrådgivare kan vara klokt om man tycker att pension är svårt och krångligt, men försök säkerställa att flytten verkligen gynnar dig. Se till exempel till att få ett tydligt svar på frågan ”På vilket sätt ger det här mig en bättre pension?”, säger Staffan Ström.

Undersökningen visar även att fler än en av tio av dem som flyttat in till Alecta har använt AI-verktyg, såsom ChatGPT, som stöd inför sitt beslut.

Alecta har nu tagit fram en guide – Pensionsprompta – för att hjälpa sparare att använda AI-verktyg i samband med pensionsflytt. Guiden innehåller frågor som hjälper användaren att förstå hur tjänstepension fungerar, vilka faktorer som påverkar pensionens storlek samt skillnader mellan olika sparformer. Den uppmanar också användare att vara källkritiska och inte enbart förlita sig på AI-genererade svar.

– Det är inte oväntat att AI dykt upp som ett verktyg även för jämförelser mellan tjänstepensioner. Men det är viktigt att pensionsspararna känner till bristerna med AI-verktygen och vet hur de kan göra för att få bästa möjliga underlag för sitt beslut. Därför har vi skapat guiden Pensionsprompta, där vi tipsar om vilka frågor pensionssparare kan ställa till AI för att få en grundkunskap om tjänstepension, säger Staffan Ström.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Alectas rapport.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

,

2 666
21 april, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 dagar
    3,6 % avkastning för Alectas förmånsbestämda portfölj
  • 2 dagar
    SPP: 46 procent av svenskarna tror att AI ökar arbetslösheten
  • 9 dagar
    Nu ska SPP ta pensionspremiären till Stora Teatern i Göteborg
  • 1 månad
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
  • 1 månad
    Anna Svensson utsågs till ny ordinarie chefsjurist på Alecta

Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag

34 minuter Läs mer
Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
6 minuter Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
AMF:s rapport för första halvåret 2026
2026-08-27
cover image
Opsys rapport för andra kvartalet 2026
2026-08-27
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
KÖP PREMIUM
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
15 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

1 dag Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 6 minuter
    Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
  • 34 minuter
    Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag
  • 15 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 19 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 19 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
19 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
19 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
20 timmar Läs mer
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
20 timmar Läs mer
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
1 dag Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

AMF:s rapport för första halvåret 2026

AMF publicerade den 27 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Opsys rapport för andra kvartalet 2026

Opsy publicerade den 27 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-27

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!