Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:
3 månader - Förmedling

Aon: 88 % anser att människor är avgörande för AI-utvecklingen

Bild från rapportens framsida

• Företag som minskar gapet mellan intention och handling genom att bygga kompetens, stärka kultur och möjliggöra modigt ledarskap kommer att vara bäst positionerade för att omvandla AI till en varaktig konkurrensfördel, menar Aon i sin rapport ”Human Capital Trends Study” som nu presenteras för första gången.

88 procent av företagen anser att människor är avgörande för framgångsrik AI-användning, framgår det av en färsk studie från Aon. Samtidigt påpekar Aon att få företag investerar i riktade medarbetarstrategier för AI.

Studien genomfördes under perioden november – januari bland 2 361 styrelseledamöter, företagsledare och personalchefer från organisationer i sammanlagt 62 geografiska områden. Intervjupersonerna fick svara på frågor om hur AI påverkar sådant som kompetensbehov, ledarskap och arbetskraftsstrategier.

Enligt studien anser 88 procent av personerna i undersökningen att AI-utvecklingen kommer att kräva att medarbetarna utvecklar nya färdigheter för att uppnå framgång, exempelvis anpassningsförmåga, ledarskap och förändringsledning.

Men samtidigt uppger bara 18 procent att de flesta medarbetare har deltagit i utbildningar kring AI-relaterad omställning eller kompetensutveckling det senaste året. De vanligaste hindren för att bygga kompetens internt anges vara begränsade utbildningsresurser eller budgetar.

Enligt Aon innebär detta en tydlig obalans mellan vad organisationer menar kommer att driva framgång och hur de väljer att prioritera sina resurser – en obalans som håller på att bli en väsentlig risk för företagets värdeskapande.

– De som lyckas bäst med att tillämpa AI kommer att ha people-strategier i världsklass. AI innebär en historisk möjlighet till tillväxt, särskilt för organisationer som ser transformation ur både ett mänskligt och ett teknologiskt perspektiv. Genom att minska gapet mellan ambition och beredskap kan ledare agera med större trygghet, stärka den långsiktiga motståndskraften och skapa värde – både i dag och på sikt, säger Aons VD Greg Case i en kommentar.

Studien visar också att många företag fortsätter att prioritera kortsiktiga effektivitetsvinster framför långsiktig kapacitetsutveckling. 80 procent av organisationerna anger automatisering av rutinuppgifter som ett huvudmål för AI, medan 35 procent prioriterar omställning av arbetskraften.

– I Sverige har vi en stark tradition av samverkan, kompetensutveckling och ett inkluderande arbetsliv. Ändå visar vår studie att även svenska organisationer riskerar att lägga mer kraft på tekniken än på människorna bakom. De företag som tidigt kopplar samman AI-investeringar med tydliga kompetensstrategier och ett hållbart ledarskap kommer att stå starkast i den ökande konkurrensen om både talang och innovation, säger David Morgenstern, Industry Sector Leader, Nordics & Tech – Human Capital Solutions, i sin kommentar.

Enligt rapporten har de organisationer som kommit längst i sin AI-implementering oftare har en tydlig koppling mellan sin teknikstrategi och sin strategi för arbetskraft och kompetens. Enligt Aon tyder detta på att förmågan att få AI att fungera i vardagen hänger nära samman med ett bredare fokus på mänsklig hållbarhet, engagemang och tillit.

Studien är Aons första ”Human Capital Trends Study”.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

3 999
5 maj, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 dagar
    SPP: 46 procent av svenskarna tror att AI ökar arbetslösheten
  • 8 dagar
    FI har hittills i år varnat för nära 200 finansiella bedragare
  • 9 dagar
    Anders Grotte lämnar Van Ameyde – blir CCO på Sedgwick i Sverige
  • 21 dagar
    Swiss Re: AI-investeringar ökar behovet av försäkringslösningar
  • 22 dagar
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

11 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
8 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
17 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

17 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 8 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 11 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 12 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 13 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 13 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
13 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
12 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
13 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!