Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
4 månader - Förmedling

Aon: 88 % anser att människor är avgörande för AI-utvecklingen

Bild från rapportens framsida

• Företag som minskar gapet mellan intention och handling genom att bygga kompetens, stärka kultur och möjliggöra modigt ledarskap kommer att vara bäst positionerade för att omvandla AI till en varaktig konkurrensfördel, menar Aon i sin rapport ”Human Capital Trends Study” som nu presenteras för första gången.

88 procent av företagen anser att människor är avgörande för framgångsrik AI-användning, framgår det av en färsk studie från Aon. Samtidigt påpekar Aon att få företag investerar i riktade medarbetarstrategier för AI.

Studien genomfördes under perioden november – januari bland 2 361 styrelseledamöter, företagsledare och personalchefer från organisationer i sammanlagt 62 geografiska områden. Intervjupersonerna fick svara på frågor om hur AI påverkar sådant som kompetensbehov, ledarskap och arbetskraftsstrategier.

Enligt studien anser 88 procent av personerna i undersökningen att AI-utvecklingen kommer att kräva att medarbetarna utvecklar nya färdigheter för att uppnå framgång, exempelvis anpassningsförmåga, ledarskap och förändringsledning.

Men samtidigt uppger bara 18 procent att de flesta medarbetare har deltagit i utbildningar kring AI-relaterad omställning eller kompetensutveckling det senaste året. De vanligaste hindren för att bygga kompetens internt anges vara begränsade utbildningsresurser eller budgetar.

Enligt Aon innebär detta en tydlig obalans mellan vad organisationer menar kommer att driva framgång och hur de väljer att prioritera sina resurser – en obalans som håller på att bli en väsentlig risk för företagets värdeskapande.

– De som lyckas bäst med att tillämpa AI kommer att ha people-strategier i världsklass. AI innebär en historisk möjlighet till tillväxt, särskilt för organisationer som ser transformation ur både ett mänskligt och ett teknologiskt perspektiv. Genom att minska gapet mellan ambition och beredskap kan ledare agera med större trygghet, stärka den långsiktiga motståndskraften och skapa värde – både i dag och på sikt, säger Aons VD Greg Case i en kommentar.

Studien visar också att många företag fortsätter att prioritera kortsiktiga effektivitetsvinster framför långsiktig kapacitetsutveckling. 80 procent av organisationerna anger automatisering av rutinuppgifter som ett huvudmål för AI, medan 35 procent prioriterar omställning av arbetskraften.

– I Sverige har vi en stark tradition av samverkan, kompetensutveckling och ett inkluderande arbetsliv. Ändå visar vår studie att även svenska organisationer riskerar att lägga mer kraft på tekniken än på människorna bakom. De företag som tidigt kopplar samman AI-investeringar med tydliga kompetensstrategier och ett hållbart ledarskap kommer att stå starkast i den ökande konkurrensen om både talang och innovation, säger David Morgenstern, Industry Sector Leader, Nordics & Tech – Human Capital Solutions, i sin kommentar.

Enligt rapporten har de organisationer som kommit längst i sin AI-implementering oftare har en tydlig koppling mellan sin teknikstrategi och sin strategi för arbetskraft och kompetens. Enligt Aon tyder detta på att förmågan att få AI att fungera i vardagen hänger nära samman med ett bredare fokus på mänsklig hållbarhet, engagemang och tillit.

Studien är Aons första ”Human Capital Trends Study”.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

3 999
5 maj, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 4 dagar
    ’AI-datacenter ger möjligheter för försäkringsbolag på 200 Mdr USD’
  • 4 dagar
    Joakim Eldin går från If för att bli ny CIO i Tryg-koncernen
  • 5 dagar
    Capgemini: Så kan ökat kundfokus förbättra lönsamheten i livbolag
  • 11 dagar
    Dahae Roland har utsetts till ny partner på Kompass Advokat
  • 17 dagar
    Så adderar Verisk nya AI-baserade funktioner till Mavera DSS
Premium

Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh

1 timme Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
2 dagar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 9 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
3 dagar Läs mer
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
3 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!