Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:

Nu kan varje fordonsskada få ett klimatkvitto

Tjänsten CABAS Climate Calculation innebär att varje skadeärende får ett klimatkvitto.

Tid och pengar har länge varit de bärande måtten i skadehanteringen för fordon. För försäkringsbolag som vill kombinera kostnadskontroll med ökade krav på hållbarhet räcker det inte längre. Nu introducerar CAB Group en tredje dimension – klimatpåverkan i form av koldioxidekvivalenter.

– Tid kan man översätta till pengar så egentligen har det varit de två huvudvalutorna. Men vi ville införa en tredje valuta och den skulle handla om hållbarhet, säger Mats Wästvind, Commercial Director Automotive på CAB Group.

Med tjänsten CABAS Climate Calculation får varje skadeärende ett klimatkvitto. För försäkringsbolag innebär det att klimatpåverkan blir lika mätbar som kostnad och därmed möjlig att använda i styrningen av skadeaffären.

Läs mer om Cabas Climate Calculation här.

Från magkänsla till mätbar styrning

CABAS är redan i dag den etablerade plattformen där verkstäder och försäkringsbolag möts i skadeprocessen. CABAS kalkyler bygger på detaljerade data om arbetsmoment, reservdelar och fordon. Det nya är att varje moment nu också får ett klimatvärde.

– Om jag byter en dörr får den en viss miljöbelastning. Om jag reparerar samma dörr får jag ett annat värde, ofta betydligt lägre. Det man tidigare hade en magkänsla kring kan man nu kvantifiera, säger Wästvind.

För ett försäkringsbolag innebär det ett skifte från att enbart följa upp kostnader till att kunna påverka utfallet i varje enskild skada. I praktiken handlar det om tre val; reparera, byta till begagnad del eller byta till ny. Skillnaderna i klimatpåverkan är ofta stora och sammanfaller inte sällan med kostnadsbilden.

– Lägre reparationskostnad går oftast hand i hand med ett lägre koldioxidavtryck, säger Wästvind.

Nya möjligheter att styra verkstadsnätverk

Därmed blir hållbarhet inte en separat fråga vid sidan av affären utan en integrerad del av skadeekonomin. Ett beslut som minskar utsläppen kan samtidigt bidra till lägre kostnader.

Samtidigt öppnas nya möjligheter att styra verkstadsnätverk. Hittills har pris, kvalitet och ledtid varit avgörande parametrar. Med tillgång till klimatdata tillkommer ytterligare en dimension.

Försäkringsbolag får därmed ett mer datadrivet underlag för leverantörsstyrning samtidigt som verkstäder som arbetar aktivt med att minska sin klimatpåverkan får ett tydligare konkurrensmedel.

– Man kan börja välja verkstad inte bara utifrån pris utan utifrån vem som faktiskt jobbar aktivt med miljöförbättring, säger Wästvind.

Direkt värde i rapportering

Kraven på hållbarhetsrapportering ökar samtidigt. Försäkringsbolag behöver i allt större utsträckning kunna visa hur verksamheten påverkar klimatet och hur den påverkan förändras över tid. Skadehanteringen har hittills varit svår att mäta i detalj men blir nu en konkret datapunkt.

– Försäkringsbolagen kan beräkna klimatavtrycket på sina reparerade skadeärenden och använda det i sin rapportering. Men det blir också ett styrverktyg inte bara en rapporteringsfråga, säger Wästvind.

En styrka i systemet är möjligheten att arbeta bakåt i tiden. Data kan mappas tillbaka till 2020 vilket gör det möjligt att etablera ett basår utan att börja från noll.

– Oftast vill man ha ett index-år. Hos oss kan man gå tillbaka till 2020 och direkt få en baslinje. Då kan man också visa förändring över tid på ett trovärdigt sätt, fortsätter han.

På väg mot en ny KPI

Regelverken kring hållbarhetsrapportering fortsätter att utvecklas och kraven på spårbara och verifierbara data ökar. Parallellt arbetar allt fler bolag med Science Based Targets där utsläpp ska minska år för år.

– Det finns tydliga krav på rapportering men också ett behov av verktyg för att faktiskt sänka utsläppen. Det är där den här typen av data blir avgörande, säger Wästvind.

Tjänsten används redan av aktörer i Norden, bland annat ett av Finlands största försäkringsbolag – Pohjola Försäkring, och enligt CAB Group är datan anpassad för att möta kraven i etablerade ramverk.

Mats Wästvind

På sikt ser Mats Wästvind en tydlig förändring i hur skadeaffären följs upp.

– Jag tror att man inom fem år pratar om snittskadan i tid, pengar och klimatpåverkan. Klimatet kommer att bli en självklar del.

Han pekar samtidigt på att transparens blir en konkurrensfaktor i relationen till kund.

– Framtidens konsumenter kommer att kräva det här på ett helt annat sätt. De bolag som kan visa vad de faktiskt gör kommer att ha en tydlig fördel.

Samtidigt är det enligt honom inte ett skifte som sker på bekostnad av lönsamhet.

– Det här går hand i hand med ekonomin. Att reparera mer och välja hållbart är oftast billigare. Det blir en win-win.

Fakta: CABAS Climate Calculation

CABAS Climate Calculation är en tilläggstjänst i CABAS som beräknar klimatpåverkan per skadeärende i form av koldioxidekvivalenter CO2e.

Beräkningarna baseras på en kombination av CAB Groups detaljerade skadedata och livscykelanalys från samarbetspartnern Eco Repair Score. Varje åtgärd i en kalkyl bryts ner och får ett specifikt klimatvärde.

Tjänsten gör det möjligt att:

  • jämföra klimatpåverkan mellan reparera, begagnat och nytt
  • följa upp klimatavtryck per claim och på portföljnivå
  • använda data i hållbarhetsrapportering och målstyrning
  • analysera historisk utveckling med data tillbaka till 2020

Prismodellen är transaktionsbaserad per beräknad skada, utan fast licenskostnad.

Läs mer: https://cabgroup.se/int/automotive/products/workshops/cabas-climate-calculation.html

7 147

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!