Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Juli 2026
Sök
Search for:

Nu kan varje fordonsskada få ett klimatkvitto

Tjänsten CABAS Climate Calculation innebär att varje skadeärende får ett klimatkvitto.

Tid och pengar har länge varit de bärande måtten i skadehanteringen för fordon. För försäkringsbolag som vill kombinera kostnadskontroll med ökade krav på hållbarhet räcker det inte längre. Nu introducerar CAB Group en tredje dimension – klimatpåverkan i form av koldioxidekvivalenter.

– Tid kan man översätta till pengar så egentligen har det varit de två huvudvalutorna. Men vi ville införa en tredje valuta och den skulle handla om hållbarhet, säger Mats Wästvind, Commercial Director Automotive på CAB Group.

Med tjänsten CABAS Climate Calculation får varje skadeärende ett klimatkvitto. För försäkringsbolag innebär det att klimatpåverkan blir lika mätbar som kostnad och därmed möjlig att använda i styrningen av skadeaffären.

Läs mer om Cabas Climate Calculation här.

Från magkänsla till mätbar styrning

CABAS är redan i dag den etablerade plattformen där verkstäder och försäkringsbolag möts i skadeprocessen. CABAS kalkyler bygger på detaljerade data om arbetsmoment, reservdelar och fordon. Det nya är att varje moment nu också får ett klimatvärde.

– Om jag byter en dörr får den en viss miljöbelastning. Om jag reparerar samma dörr får jag ett annat värde, ofta betydligt lägre. Det man tidigare hade en magkänsla kring kan man nu kvantifiera, säger Wästvind.

För ett försäkringsbolag innebär det ett skifte från att enbart följa upp kostnader till att kunna påverka utfallet i varje enskild skada. I praktiken handlar det om tre val; reparera, byta till begagnad del eller byta till ny. Skillnaderna i klimatpåverkan är ofta stora och sammanfaller inte sällan med kostnadsbilden.

– Lägre reparationskostnad går oftast hand i hand med ett lägre koldioxidavtryck, säger Wästvind.

Nya möjligheter att styra verkstadsnätverk

Därmed blir hållbarhet inte en separat fråga vid sidan av affären utan en integrerad del av skadeekonomin. Ett beslut som minskar utsläppen kan samtidigt bidra till lägre kostnader.

Samtidigt öppnas nya möjligheter att styra verkstadsnätverk. Hittills har pris, kvalitet och ledtid varit avgörande parametrar. Med tillgång till klimatdata tillkommer ytterligare en dimension.

Försäkringsbolag får därmed ett mer datadrivet underlag för leverantörsstyrning samtidigt som verkstäder som arbetar aktivt med att minska sin klimatpåverkan får ett tydligare konkurrensmedel.

– Man kan börja välja verkstad inte bara utifrån pris utan utifrån vem som faktiskt jobbar aktivt med miljöförbättring, säger Wästvind.

Direkt värde i rapportering

Kraven på hållbarhetsrapportering ökar samtidigt. Försäkringsbolag behöver i allt större utsträckning kunna visa hur verksamheten påverkar klimatet och hur den påverkan förändras över tid. Skadehanteringen har hittills varit svår att mäta i detalj men blir nu en konkret datapunkt.

– Försäkringsbolagen kan beräkna klimatavtrycket på sina reparerade skadeärenden och använda det i sin rapportering. Men det blir också ett styrverktyg inte bara en rapporteringsfråga, säger Wästvind.

En styrka i systemet är möjligheten att arbeta bakåt i tiden. Data kan mappas tillbaka till 2020 vilket gör det möjligt att etablera ett basår utan att börja från noll.

– Oftast vill man ha ett index-år. Hos oss kan man gå tillbaka till 2020 och direkt få en baslinje. Då kan man också visa förändring över tid på ett trovärdigt sätt, fortsätter han.

På väg mot en ny KPI

Regelverken kring hållbarhetsrapportering fortsätter att utvecklas och kraven på spårbara och verifierbara data ökar. Parallellt arbetar allt fler bolag med Science Based Targets där utsläpp ska minska år för år.

– Det finns tydliga krav på rapportering men också ett behov av verktyg för att faktiskt sänka utsläppen. Det är där den här typen av data blir avgörande, säger Wästvind.

Tjänsten används redan av aktörer i Norden, bland annat ett av Finlands största försäkringsbolag – Pohjola Försäkring, och enligt CAB Group är datan anpassad för att möta kraven i etablerade ramverk.

Mats Wästvind

På sikt ser Mats Wästvind en tydlig förändring i hur skadeaffären följs upp.

– Jag tror att man inom fem år pratar om snittskadan i tid, pengar och klimatpåverkan. Klimatet kommer att bli en självklar del.

Han pekar samtidigt på att transparens blir en konkurrensfaktor i relationen till kund.

– Framtidens konsumenter kommer att kräva det här på ett helt annat sätt. De bolag som kan visa vad de faktiskt gör kommer att ha en tydlig fördel.

Samtidigt är det enligt honom inte ett skifte som sker på bekostnad av lönsamhet.

– Det här går hand i hand med ekonomin. Att reparera mer och välja hållbart är oftast billigare. Det blir en win-win.

Fakta: CABAS Climate Calculation

CABAS Climate Calculation är en tilläggstjänst i CABAS som beräknar klimatpåverkan per skadeärende i form av koldioxidekvivalenter CO2e.

Beräkningarna baseras på en kombination av CAB Groups detaljerade skadedata och livscykelanalys från samarbetspartnern Eco Repair Score. Varje åtgärd i en kalkyl bryts ner och får ett specifikt klimatvärde.

Tjänsten gör det möjligt att:

  • jämföra klimatpåverkan mellan reparera, begagnat och nytt
  • följa upp klimatavtryck per claim och på portföljnivå
  • använda data i hållbarhetsrapportering och målstyrning
  • analysera historisk utveckling med data tillbaka till 2020

Prismodellen är transaktionsbaserad per beräknad skada, utan fast licenskostnad.

Läs mer: https://cabgroup.se/int/automotive/products/workshops/cabas-climate-calculation.html

7 042

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

4 timmar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
5 timmar Läs mer

Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 4 timmar
    Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP
  • 5 timmar
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
  • 9 timmar
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 1 dag
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 1 dag
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
9 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 7 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 9 dagar
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
  • 2 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 7 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
1 dag Läs mer
Skandia sponsrar satsning på streetbasket under sommarlovet
2 dagar Läs mer
Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
2 dagar Läs mer
S vill utreda system för klimatanpassad hemförsäkring
2 dagar Läs mer
Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
3 dagar Läs mer
SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22

ESRB:s varning för hur finanssektorn kan hotas av avancerade AI-modeller

Europeiska systemrisknämnden, EU:s makrotillsynsorgan, utfärdar en formell varning om sårbarheter i det finansiella systemet kopplade till avancerade AI-modeller.
2026-07-21

Konkurrensverkets beslut om Alectas fastighetsförvärv

Konkurrensverket meddelade den 14 juli beslut gällande två fastighetsförvärv från Alecta.
2026-07-21

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-07-21
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!