Nytt tjänstepensionspaket från Avanza i samarbete med Benifex

• ”Genom samarbetet med Benifex tar vi nästa steg i att utveckla och stärka vårt kunderbjudande på företagssidan”, säger Åsa Mindus Söderlund.
Avanza Pension meddelar att har inlett ett samarbete med och Benifex – tidigare Benify – för att kunna erbjuda företag en samlad paketlösning för tjänstepension, rådgivning och personalförmåner.
Det gemensamma erbjudandet kombinerar Avanzas tjänstepensioner med rådgivning via Lifeplan med Benifex plattform för löneväxling och medarbetarförmåner och är tänkt att efterfrågan från företagskunder som önskar en samlad paketering för tjänstepension och förmånsplattform.
– Genom samarbetet med Benifex tar vi nästa steg i att utveckla och stärka vårt kunderbjudande på företagssidan. Att kunna erbjuda en modern förmånsplattform och smidig löneväxling som ett komplement till vår tjänstepension och Lifeplans rådgivning gör att vi blir ännu mer attraktiva för både nya och befintliga företagskunder, säger Avanza Pensions VD Åsa Mindus Söderlund i en kommentar.
Inom ramen för samarbetet kommer bolagen att samordna sina sälj- och marknadsinsatser, gå in i gemensamma kundmöten och erbjuda ett standardiserat onboardingflöde för att kunden ska få en smidig uppstart.
Benifex Nordics VD Adam Knapp säger så här i sin kommentar:
– Avanza förknippas med enkelhet och Sveriges nöjdaste sparare. Och vi på Benifex vet hur man skapar värde i medarbetarupplevelsen – från förmåner och friskvård till löneväxling och pensionssparande. Det känns både fantastiskt roligt och som en självklarhet att två trygga varumärken går samman för att göra vardagen enklare för svenska företag och deras medarbetare.