Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 6 November 2026
Sök
Search for:
4 månader - Pension

”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”

Foto: Opti

• Tyvärr bygger finansbranschen sin lämplighetsbedömning mer på juridik än på psykolog, vilket innebär att man inte alltid fångar in risktoleransens dubbla natur. Det menar sparpsykolog Niklas Laninge. 

Det är dags för branschen att erbjuda mer nyanserade lämplighetsbedömningar när det gäller riskpreferenser, och ta hänsyn till att risktolerans består av två olika komponenter: Hur farligt något uppfattas vara och hur mycket man tål den uppfattade risken. Det menar sparpsykolog Niklas Laninge med utgångspunkt från ny forskning på området.

Innan jag blev Optis sparpsykolog drev jag egen konsultverksamhet.

Ett av de jobbigaste uppdragen jag haft som beteendekonsult inom sparbranschen var att intervjua pensionssparare som för 10–20 år sedan aktivt valt att placera sin premiepension i fonder med mycket låg risk (räntefonder).

Intervjun med mig blev en smärtsam insikt om att de gått miste om väldigt mycket avkastning de senaste decennierna.

I samtalen blev psykologin tydlig. De tänkte: ”med min framtid vill jag inte ta någon risk, jag vill veta att pengarna inte försvinner.” Resultatet blev att de gjorde precis det mest riskfyllda en långsiktig sparare kan göra – de agerade affektivt, inte effektivt.

Det är sedan länge en gåta för mig hur samma människor som tycker att aktiefonder är skräckinjagande gladeligen tar stora risker i andra delar av livet. De skaffar barn, flyttar utomlands, startar bolag, hoppar fallskärm, bestiger berg. Hur kan en och samma person vara riskovillig på ett område och våghalsig på ett annat?

Psykologen Elke Webers forskning ger två svar vi i branschen behöver ta in.

  • För det första är risktagande domänspecifikt. Den våghalsiga klättraren behöver med andra ord inte vara en risktagare med sitt sparkapital.
  • För det andra består ”risktolerans” av två komponenter: hur farligt något uppfattas vara (perception) och hur mycket man tål den uppfattade risken (attityd). Vi i branschen mäter tyvärr båda aspekter av risktolerans samtidigt, trots att det är två olika saker.

Våra lämplighetsbedömningar fångar attityd, inte perception. Konsekvensen är att vi missar de sparare vars problem inte är att de tål mindre risk, utan att de upplever aktier som mycket farligare än vad de egentligen är. Det är där känslorna (det affektiva) vinner över det effektiva, eftersom vi inte ger spararen några verktyg att få syn på se sin egen perception av risk.

Min rekommendation är att branschen börjar mäta båda aspekterna av risktolerans. När en kund visar tecken på skev perception bör vi informera, inte bara registrera attityden och placera därefter. Ja, det skulle göra lämplighetsbedömningarna något längre och kräva lite mer av kunden, men fler skulle landa i ett sparande som är effektivt snarare än affektivt.

Jag jobbar själv på ett värdepappersbolag som i all mening är ett teknikbolag. Sedan starten 2014 har ambitionen varit att med digital teknik göra sparande tillgängligt för fler. Mina kollegor som möter kunder spelar fortsatt en viktig roll, men oavsett om mötet sker i en app eller med en rådgivare är det vi frågar om som avgör vad spararen sedan får. Tyvärr har även vi byggt vår lämplighetsbedömning mer på juridik än på psykologi och således inte alltid fångat risktoleransens dubbla natur.

Pensionsspararna jag mötte hade förmodligen inte behövt välja som de gjorde. De saknade inte viljan att göra det bästa för sitt framtida jag. De saknade en korrekt bild av vad som faktiskt var risken, och tyvärr fick de ingen hjälp i att korrigera sina missuppfattningar. Vi i branschen måste hjälpas åt för att se till att något liknande inte sker för nästa generations pensionstagare.

Niklas Laninge är sparpsykolog på den oberoende fondroboten Opti

7 812
23 juni, 2026
ANNONS
Premium

OECD: Sverige har Europas tredje högsta försäkringspenetration

8 timmar Läs mer
Svensk Försäkring: Bolagen behöver tillgång till SPAR
8 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
OECD:s rapport Global Insurance Market Trends 2026
2026-11-05
cover image
Svensk Försäkrings remissvar gällande EU:s penningtvättspaket
2026-11-05
cover image
FI:s bankbarometer för första halvåret 2026
2026-11-05
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 8 timmar
    Svensk Försäkring: Bolagen behöver tillgång till SPAR
  • 8 timmar
    FTN handlar upp läkemedels- och bioteknikfonder för 31,9 Mdr kr
  • 8 timmar
    OECD: Sverige har Europas tredje högsta försäkringspenetration
  • 13 timmar
    Larmtjänst: Så har antalet stölder av bildelar ökat i år
  • 13 timmar
    Folksam: Höga vårdkostnader kan avskräcka från veterinärbesök
FTN handlar upp läkemedels- och bioteknikfonder för 31,9 Mdr kr
8 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 1 dag
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 16 timmar
    Max Matthiessen går in i Coverly – ny försäkringstjänst för företag
  • 3 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 7 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
Max Matthiessen går in i Coverly – ny försäkringstjänst för företag
16 timmar Läs mer
Larmtjänst: Så har antalet stölder av bildelar ökat i år
13 timmar Läs mer
Folksam: Höga vårdkostnader kan avskräcka från veterinärbesök
13 timmar Läs mer
Daniel Edlund blir ny VD för Ålands Försäkringar Ab
16 timmar Läs mer
Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
1 dag Läs mer
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

OECD:s rapport Global Insurance Market Trends 2026

OECD har publicerat rapporten "Global Insurance Market Trends 2026".
2026-11-05

Svensk Försäkrings remissvar gällande EU:s penningtvättspaket

Svensk Försäkring remissvar gällande EU:s penningtvättspaket.
2026-11-05

FI:s bankbarometer för första halvåret 2026

Finansinspektionen publicerade den 5 november sin bankbarometer för första halvåret 2026.
2026-11-05

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!