Grattis på födelsedagen — Fullmaktskollen fyller tio år!

• Tio år i år! År 2016 registrerades den första digitala fullmakten i tjänsten.
Fullmaktskollen meddelar att man nu firar att det har gått tio år sedan den första digitala fullmakten signerades.
Sedan starten 2016 har Fullmaktskollen utvecklats till att vara den huvudsakliga digitala kanalen för fullmakter inom liv- och pensionsområdet. Under det första året registrerades ungefär 50 000 fullmakter, jämfört med omkring 380 000 fullmakter under det senaste året. I dag finns omkring 1,5 miljoner registrerade användare och sedan starten har över 2,4 miljoner fullmakter registrerats.

• Camilla Algeroth von Thiele
– När tjänsten lanserades var målet att göra fullmakter enklare att hantera för både konsumenter och branschaktörer. 10 år senare ser vi att digital hantering är det självklara förstahandsvalet. Varje arbetsdag registreras 1 500 nya fullmakter samtidigt som äldre fullmakter löper ut eller återkallas, säger Fullmaktskollens VD Camilla Algeroth von Thiele i en kommentar.
Fullmaktskollen ägs av Svensk Försäkring och Svenska försäkringsförmedlares förening och bygger på samverkan mellan branschens aktörer för att skapa en säker, effektiv och enhetlig hantering av fullmakter.
– 10-årsjubileet är ett tillfälle att både blicka tillbaka på den digitala resa som vi har gjort och framåt mot hur vi kan fortsätta utveckla tjänsten utifrån användarnas behov, säger Camilla Algeroth von Thiele.