Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 5 November 2026
Sök
Search for:
1 månad - Allmänt

Sparbankerna, Skandia och LF i topp på bankernas kundnöjdhet

• Sparbankerna får högst kundnöjdhet på både privat- och företagsmarknaden, med 75,2 respektive 73,9. På privatmarknaden följer Skandia och Länsförsäkringar Bank närmast efter. Bland de fyra storbankerna får Handelsbanken högst betyg på både privat- och företagsmarknaden.

Sparbankerna, Länsförsäkringar Bank och Skandiabanken ligger i topp i kundnöjdhet bland svenska banker när det gäller privatkunder, framgår det av den senaste statistiken från Svenskt Kvalitetsindex. Bland företagskunder toppar Sparbankerna, följt av kategorin ”övriga banker” med Länsförsäkringar Bank på en tredjeplats. 

Svenskt Kvalitetsindex har mätt kundnöjdheten inom bankbranschen sedan 1989. SKI Bank 2026 bygger på 15 112 intervjuer på privatmarknaden och 7 924 intervjuer på företagsmarknaden i augusti.

Överlag konstaterar Svenskt Kvalitetsindex att kundnöjdheten bland svenska bankkunder sjunker, och det för andra året i rad. Samtidigt visar det sig att kunder med en personlig och proaktiv kontakt med banken är betydligt nöjdare än andra. Privatkundernas kundnöjdhet sjunker från 67,1 förra året till 66,0 och företagskundernas från 65,2 till 64,2.

Dock tycks inte nedgången betyda inte att bankerna blivit sämre på allt de gör. Betygen för service, prisvärde och lojalitet förbättras på både privat- och företagsmarknaden. Servicekvaliteten stiger. Däremot sjunker betygen för bankernas image och produktkvalitet, samtidigt som förmågan att själva ta initiativ och komma med relevanta erbjudanden fortsatt får låga betyg.

– Bankerna får bättre betyg för service, men helhetsupplevelsen försvagas. Samtidigt är mönstret slående: kunder som har en personlig relation med banken är betydligt nöjdare och allra nöjdast är de där banken själv tar initiativ. Det är en tydlig signal till bankerna; kundrelationen behöver bli mer aktiv, inte bara mer digital, säger SKI VD Johan Parmler i en kommentar.

Privatkunder med en personlig bankkontakt har en kundnöjdhet på 72,9, jämfört med 63,2 bland dem som saknar en sådan relation. Bland företagskunder är motsvarande nivåer 70,0 respektive 60,3. Skillnaden är alltså nästan hela 10 indexenheter på båda marknaderna.

Det visar sig också att privatkunder som blivit kontaktade på bankens initiativ det senaste året har en kundnöjdhet på 78,5, jämfört med 70,1 bland övriga kunder med personlig kontakt. På företagsmarknaden är motsvarande nivåer 74,5 och 65,1. Trots det uppger bara omkring en tredjedel av privatkunderna och knappt hälften av företagskunderna med personlig bankkontakt att banken tagit initiativ till dialog under det senaste året.

– Det handlar inte om att ringa alla kunder oftare. Det handlar om att förstå när banken faktiskt kan göra skillnad. Att höra av sig vid rätt tillfälle, med ett relevant ärende, är något helt annat än mer kommunikation för kommunikationens skull, säger Johan Parmler.

Skillnaderna är också tydliga mellan olika kundgrupper. Bland privatkunder är nöjdheten lägst i åldersgruppen 45–59 år. De upplever i lägre grad att banken månar om dem och engagerar sig i deras ekonomiska utveckling och de ger också lägre betyg på prisvärdheten. Högst är nöjdheten bland kunder som är 60 år eller äldre.

På företagsmarknaden är företag med 10–49 anställda nöjdast. Både mindre och större företag ger lägre betyg. De medelstora företagen har också oftare en personlig bankkontakt och upplever i högre grad att banken värdesätter dem som kunder.

I de öppna svaren finns dock en tydlig frustration över upprepade dokumentkrav, krångliga betalningar och en känsla av att bli misstänkliggjord. Utmaningen för bankerna är därför inte bara att skapa säkra processer, utan också att göra dem begripliga och smidiga för kunden.

768
21 september, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
  • 1 dag
    Karin Jihde ny Head of Corporate Affairs på Max Matthiessen
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 9 dagar
    Länsförsäkringar Banks resultat ökade till 1 738 Mkr
  • 13 dagar
    7,4 procents totalavkastning för Skandias traditionella portfölj

Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare

10 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
15 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 10 timmar
    Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
  • 11 timmar
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 15 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 17 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 18 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
11 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 18 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
  • 18 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
18 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
17 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
18 timmar Läs mer
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
1 dag Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
1 dag Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!