Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 26 Juli 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 1 månad - Allmänt

”AI kan underlätta inom försäkring — men inte helt ersätta människor”

Foto: Unit4

• I dag behövs fortfarande mänskliga medarbetare för finansiell planering och analys, även om det i framtiden är det mycket möjligt att generativ AI kan göra en större del av arbetet, menar Michael Lengenfelder vid Unit4.

DebattDet finns en rad användningsområden för generativ AI inom finansiell planering och analys, och för försäkringsbranschen bör denna typ av tillämpningar vara högintressanta. Men för att lyckas krävs en kombination av AI-lösningar med en design  fokuserad på användare. Än är tekniken i sin linda och kan inte ersätta människor, skriver Michael Lengenfelder vid affärssystemleverantören Unit4 i en debattartikel där han även pekar på vikten av att ha en genomtänkt policy för användningen av generativ AI. 

På sikt är det möjligt att nyttja AI för att se till att applikationer anpassar sig till användares beteenden, arbetsuppgifter och roller.

När gäller finansiell planering och analys handlar det inte bara om skapa en användarupplevelse som är intuitiv och engagerande, utan den måste också vara situationsanpassad, smart och framåttänkande — dimensioner som är centrala bland annat för försäkringsbranschen.

Ett praktiskt exempel på användning är att generativ AI används för att sammanställa noteringar i kvartalsrapporter för att generera sammanfattningar av rapporterna.

Språkfunktionaliteten är i dag troligtvis den mest värdefulla aspekten av generativ AI. Ett exempel är när antaganden om en budget ska formuleras. Generativ AI kan fortlöpande ge författaren av en rapport insikter och förslag.

Det är viktigt att vara pragmatisk för den här typen av användning. För att undvika fel- och övertolkningar av data behövs en policy för användning av generativ AI som omfattar beskrivningar av hur svar som fås med AI ska bedömas och hur källor bör kontrolleras.

För försäkringsbranschen kan generativ AI innebära nya möjligheter för finansiell planering och analys (FP&A).

Försäkringsbolag hanterar stora mängder data från flera källor, och generativ AI kan användas för att förbättra analysen av dessa data. Exempelvis kan AI användas för att förutse skadeutbetalningar genom att analysera historiska data och externa faktorer som väder och ekonomiska förhållanden. Generativ AI kan dessutom stödja skapandet av sammanfattningar av finansiella rapporter och därmed spela en vital roll i kommunikationen från FP&A-avdelningar. Ytterligare en tillämpning inom försäkringsindustrin är automatiserad segmentering av kunder.

En solid grund för generativ AI

Ett företags policy för användning av generativ AI bör inkludera följande:

  • Spärrar som ser till att känslig finansiell information inte delas med externa applikationer eller görs publikt tillgänglig på internet. Det behövs rollbaserad autentisering för att säkerställa att det endast är de som ska få tillgång till data som också får det.
  • Bestämmelser om hur applikationen ska tränas för att undvika datahallucinering, hantera nyanser och ge korrekta analyser. På det finansiella området är det mycket komplext då generativ AI behöver access till flera informationslager för att kunna ta hänsyn till förhållanden som är unika för varje organisation. Det är nödvändigt att få till detta på rätt sätt för att kunna förstå och förklara hur beslut fattas.
  • Teknisk och affärsmässig utbildning som ska tillhandahållas.

Det är viktigt att förstå att användning av generativ AI medför utmaningar både av teknisk art och för människor. För att motverka rädslan för att jobb ska försvinna bör anställda få tid att förstå hur AI kan ge värde för deras arbete. Det ökar tilliten till AI och ökar chanserna att behålla medarbetare.

Medarbetares kunskaper om finansiell planering och analys ska aldrig undervärderas. Mänskliga insatser kommer även i framtiden att behövas för finansiell planering och analys, för att se samband mellan ekonomiskt utfall och externa händelser. Det är erfarna medarbetare som har förståelse för sådana samband. De kan formulera beskrivningar som går att förstå och lita på.

Bra finansiell planering och analys är obestridlig

Team som jobbar med finansiell planering och analys har ofta redan bra modeller för rapportering. Jämförelser mellan prognoser och utfall gör det möjligt att identifiera avvikelser. I dag kan medarbetarna i ett team själva göra sådana analyser snabbare än generativ AI, eftersom det tar tid att implementera, träna och utvärdera resultat från AI-modeller. I framtiden är det mycket möjligt att generativ AI kan göra en större del av arbetet, men i dag krävs det mänskliga medarbetare för finansiell planering och analys.

Det är klokt att använda de kommande månaderna till att få en bättre förståelse för generativ AI och utvärdera vad som behövs för att utöka antalet användningsfall. De som gör det kommer att skapa nya möjligheter att utföra sina arbeten.

Michael Lengenfelder
produktchef för finansiell planering
och analys (FP&A) på Unit4

552
30 maj, 2024
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 4 dagar
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 25 dagar
    Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
  • 1 månad
    Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
  • 1 månad
    Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
  • 1 månad
    LF Västernorrland sänkte utsläpp av CO2 med Autonets lösning
Premium

Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand

2 dagar Läs mer
Nordnets aktielåneprogram gav försäkringskunderna 13 Mkr
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm
2026-07-23
cover image
LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård
2026-07-23
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Projektförsäkring värd 5 Mkr upphandlas för nytt fängelse
1 dag Läs mer

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

3 dagar Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Projektförsäkring värd 5 Mkr upphandlas för nytt fängelse
  • 1 dag
    Nordnets aktielåneprogram gav försäkringskunderna 13 Mkr
  • 1 dag
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 2 dagar
    East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
  • 2 dagar
    Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand
Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
1 dag Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 5 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 9 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 4 dagar
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 6 dagar
    Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
2 dagar Läs mer
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
3 dagar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
4 dagar Läs mer
Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
4 dagar Läs mer
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm

Västerängs Gård Förvaltnings AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar Stockholm.
2026-07-23

LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård

Länsförsäkringar Stockholm har inkommit till Stockholms tingsrätt med svaromål i tvisten med Västerängs Gård Förvaltnings AB om ersättning efter en brandskada.
2026-07-23

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!