SPP:s resultat ökade med 29 procent till 1 042 miljoner kronor

• ”Vi fortsätter att attrahera nya kunder, har växande premieinkomster och är särskilt stolta över en god avkastning för våra kunder, vilket är en viktig förklaring till vårt fina resultat”, säger SPP:s VD Jenny Rundbladh.
SPP rapporterar i dag på morgonen att resultatet före skatt till och med tredje kvartalet uppgick till om 1 042 miljoner kronor, en ökning med 29 procent jämfört med motsvarande period förra året.
Rörelseresultatet hittills i år uppgår till 566 miljoner jämfört med 491 miljoner motsvarande period föregående år. Finans- och riskresultatet är 476 miljoner kronor hittills i år mot 315 miljoner samma period 2023.
Premieinkomsten ökade samtidigt med 19 procent till 16,9 miljarder kronor.
Dock backar nyförsäljningen rejält. Nyförsäljningen uppgick till 1 432,1 miljoner kronor, mätts som APE. Det kan jämföras med 1 941 motsvarande period föregående år, en nedgång med 26 procent.
SPP:s totala förvaltade kapital uppgick per den 30 september till 281,3 miljarder kronor.
SPP:s VD Jenny Rundbladh säger så här i en kommentar till resultatet:
— Vi är glada över att kunna rapportera ett mycket starkt resultat för det tredje kvartalet 2024, vilket återspeglar vårt engagemang i att skapa värde för våra kunder och samhället i stort. Vi fortsätter att attrahera nya kunder, har växande premieinkomster och är särskilt stolta över en god avkastning för våra kunder, vilket är en viktig förklaring till vårt fina resultat.
Sparande i traditionell försäkring — sparande med garanti — har för en typkund i arbetslivsfasen hittills i år avkastat 10,7 procent. En typkund som uppnått pensionsålder har haft en avkastning på 8,2 procent under årets tre första kvartal.
Avkastningen för fonden SPP Mix 80 i fondförsäkring — representativ för sparare i arbetslivsfasen — uppgick till 15,2 procent för årets första tre kvartal. Avkastningen i SPP Mix 20 — representativ för sparare i pensionsålder — uppgick till 7,5 procent för första tre kvartalen.
— Den positiva börsutvecklingen under 2024 har särskilt gynnat våra traditionellt förvaltade produkter, där en hög aktieandel bidragit till ökad avkastning. Det här är en tydlig fördel för våra kunder och ett bevis på att vår förvaltning är framgångsrik, säger Jenny Rundbladh.
Resultatet efter skatt för Storebrandkoncernen som helhet ökade under tredje kvartalet till 1 293 miljoner NOK, att jämföra med 729 miljoner NOK tredje kvartalet 2023.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten för Storebrandkoncernen.