Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 24 Juli 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 2 månader - Allmänt

Rekord för privat k-försäkring första kvartalet: 71 miljarder kr

Diagram: Svensk Försäkring

• All time high för privat k! Aldrig förr har så mycket premier betalats in under ett enskilt kvartal till privata kapitalförsäkringar, visar Svensk Försäkrings statistik.

Under första kvartalet i år ökade inbetalningarna till privata kapitalförsäkringar med 53 procent jämfört med motsvarande kvartal 2024 till 71 miljarder kronor, vilket är den högsta summa som uppmätts under ett enskilt kvartal. Det framgår av Svensk Försäkrings senaste sammanställning ”Försäkringsmarknaden” som publicerades på onsdagen.  

Svensk Försäkring publicerade i dag på morgonen rapporten ”Försäkringsmarknaden” för första kvartalet 2025.

Rapporten innehåller bland annat statistik för den svenska försäkringsmarknaden när det gäller utbetalda försäkringsersättningar, premieinkomster, marknadsandelar, totalavkastning och antal skadeanmälningar.

Under första kvartalet uppgick premieinkomsten inom liv och pension till 125 miljarder kronor, en ökning med 6 procent jämfört med motsvarande period 2024. Skadeförsäkringpremierna ökade första kvartalet med 6 procent till 39 miljarder kronor.

Den senaste tolvmånadersperioden ökade premieinkomsten inom liv och pension med 25 procent till 335 miljarder kronor, medan premieinkomsten inom skadeförsäkring ökade med 5 procent till 107 miljarder kronor.

Livmarknaden Q1 2025: Privat k ökade, men tjänstepension minskade

Premieinbetalningarna till liv- och pensionsförsäkringar ökade under kvartalet med 6 procent jämfört med samma period 2023, till 125 miljarder kronor. Det är framför allt är det ökade premier inom privat kapitalförsäkringar som har bidragit till uppgången, visar Svensk Försäkrings statistik. Premievolymen för privat kapitalförsäkring steg med 53 procent jämfört med första kvartalet 2024, till rekordnivån 71 miljarder kronor.

• Kajsa Lindell Hagelin

– Det är det högsta värdet som uppmätts för sparande i privata kapitalförsäkringar för ett enskilt kvartal sedan mätningarna påbörjades, säger analytiker Kajsa Lindell Hagelin vid Svensk Försäkring i en kommentar.

Majoriteten av sparandet i kapitalförsäkringar sker i depåförsäkring och det är också depåförsäkring som står för den största delen av ökningen. Depåförsäkring ökade med mer än 20 miljarder kronor, motsvarande 51 procent.  

— De stora premieinbetalningarna till privat kapitalförsäkring har skett trots en oro på de finansiella marknaderna. En faktor som kan ha påverkat är att det från årsskiftet blivit skattefritt att spara upp till 150 000 kronor i en kapitalförsäkring eller ISK, säger chefsekonom Magnus Vesterlund vid Svensk Försäkring i sin kommentar.  

De senaste fyra kvartalen, från och med det andra kvartalet 2024 till och med det första kvartalet 2025, uppgick de totala premieinbetalningarna till kapitalförsäkring till 204 miljarder kronor vilket motsvarar en ökning med 47 procent. 

Däremot minskade det senaste kvartalet de inbetalda premierna till tjänstepensionsförsäkringar kraftigt. Minskningen gäller främst inbetalningarna till tjänstepensionsförsäkringar förmedlade via valcentraler där nedgången var 34 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Minskningen beror till stor del på att det har skett en omläggning som innebär att årspremier som tidigare förmedlats under kvartal ett numera är utspridda över året.

Premierna till tjänstepensionsförsäkringar som har förmedlats utanför valcentralerna har också minskat, men där är nedgången på mer blygsamma 8 procent.

Den senaste tolvmånadersperioden, från andra kvartalet 2024 till och med första kvartalet 2025, uppgick de totala premieinbetalningarna till konkurrensutsatta försäkringar inom pensions- och livförsäkring till 421 miljarder kronor.  49 procent av premierna betalades till privata kapitalförsäkringar medan 29 procent av premierna gick till tjänstepensionsförsäkringar via valcentral och 20 procent till tjänstepensionsförsäkringar utanför valcentral.

Avkastningen på livförsäkrings- och tjänstepensionsbolagens tillgångar uppgick under det första kvartalet till -0,9 procent. Enligt Svensk Försäkring är den främsta orsaken till nedgången oron över tullbesluten i USA. Under fjärde kvartalet 2024 var avkastningen -0,8 procent.

• Jonas Söderberg

– Den sämre avkastningen under det sista kvartalet 2024 fortsätter under inledningen av 2025. Den svaga avkastningen under första kvartalet beror till stor del på oron på de finansiella marknaderna på grund av risken för handelskrig till följd av president Trumps införande av tullar, säger ekonom Jonas Söderberg på Svensk Försäkring.

Sedan 2003 har den genomsnittliga årliga avkastningen varit 6,7 procent..

Flyttmarknaden: 27 miljarder kronor flyttades under Q1

Under första kvartalet 2025 flyttades närmare 27 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning med 4 procent jämfört med motsvarande kvartal 2024. Det innebär att ökningstakten på flyttmarknaden har minskat.

— Under 2023 och nästan hela 2024 ökade flyttvolymerna, men de två senaste kvartalen visar på en lägre ökningstakt. Mer än tre fjärdedelar av kapitalet som flyttades under kvartalet gick till fondförsäkring i ett annat företag. Det flyttade kapitalet kan ha varit placerat i fondförsäkring tidigare, men det kan också ha förvaltats som depåförsäkring eller som traditionell försäkring, säger Kajsa Lindell Hagelin.

Den senaste tolvmånadersperioden flyttades 105 miljarder kronor motsvarade en ökning med 29 procent jämfört med föregående tolvmånadersperiod. 76 procent av kapitalet har flyttats till fondförsäkring, 9 procent till depåförsäkring och 11 procent till traditionell försäkring.

Svensk Försäkring påpeka att flytträtten successivt har utökats till fler avtalsområden, vilket har möjliggjort att en allt större andel av det förvaltade försäkringskapitalet överhuvudtaget kan flyttas. Samtidigt har god kapitalavkastning bidragit till att öka det totala flyttbara kapitalet, vilket innebär att förändringar i flyttvolymen inte samma sak som förändring av antalet faktiska flyttar.

Nordea Liv & Pension är det livbolag som fick in mest inflyttat kapital under första kvartalet i år, 16,4 miljarder kronor. Näst störst på flyttmarknaden är Länsförsäkringar med 15,6 miljarder kronor i inflyttat kapital. Trea är Swedbank Försäkring där det inflyttade kapitalet under första kvartalet uppgick till 14,1 miljarder kronor.

Skadeförsäkringsmarknaden Q1 2025: 39 miljarder kronor i premier

Inbetalda premierna till skadeförsäkringsbolagen uppgick till 39 miljarder kronor under första kvartalet, en ökning med 6 procent jämfört med motsvarande kvartal 2024.

Premieinkomsterna ökade inom samtliga försäkringsgrenar. Den procentuella ökningen var som störst för kategorin ”övriga försäkringar” som ökade med 17 procent jämfört med första kvartalet 2024. I kategorin övriga försäkringar rapporteras bland annat djurförsäkringar och separata båtförsäkringar. Premierna för hem- och villaförsäkringar ökade med närmare 8 procent.

De totala premieinkomsterna till skadeförsäkringsföretagen för perioden andra kvartalet 2024 till och med första kvartalet 2025, uppgick till 113 miljarder kronor. Det är en ökning med drygt 5 procent jämfört med ett år tidigare.

Antalet skador minskade med 7 procent under första kvartalet

Under första kvartalet minskade antalet anmälda egendomsskador med drygt 7 procent jämfört med första kvartalet 2024, till 810 000.

Minskningar finns inom samtliga försäkringsgrenar utom båtförsäkring. Den procentuellt sett största minskningen, 44 procent, skedde för fritidshusförsäkringar.

• Linda Wahlman

— Att vi ser en så pass stor minskning av antalet skador för fritidshus hänger samman med att vi för kvartal 1 2024 såg en stor ökning. Vi jämför alltså mot en högre nivå än normalt, säger Linda Wahlman, statistiker på Svensk Försäkring.

Även antalet skador inom hem- och villaförsäkring och motorförsäkring minskade. Inom hem- och villaförsäkring kom det in 30 000 färre skador, och inom motorfordonsförsäkring 15 000 färre skador, jämfört med första kvartalet 2024.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Svensk Försäkrings rapport ”Försäkringsmarknaden” för första kvartalet 2025.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

424
22 maj, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 16 dagar
    Svensk Försäkring säger nej till försäkringsgarantiavgifter
  • 22 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 1 månad
    Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
  • 1 månad
    Antalet skador orsakade av brand och åska minskade 2025 med 21 %
  • 1 månad
    Naturorsakade skador kostade bolagen 1,6 miljarder kr 2025
Premium

Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand

21 timmar Läs mer
East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
21 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm
2026-07-23
cover image
LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård
2026-07-23
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
6 timmar Läs mer

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 21 timmar
    East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
  • 21 timmar
    Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand
  • 1 dag
    Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP
  • 1 dag
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 7 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 10 dagar
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
  • 9 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
2 dagar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
2 dagar Läs mer
Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
2 dagar Läs mer
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
3 dagar Läs mer
Skandia sponsrar satsning på streetbasket under sommarlovet
3 dagar Läs mer
Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm

Västerängs Gård Förvaltnings AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar Stockholm.
2026-07-23

LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård

Länsförsäkringar Stockholm har inkommit till Stockholms tingsrätt med svaromål i tvisten med Västerängs Gård Förvaltnings AB om ersättning efter en brandskada.
2026-07-23

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!