Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 22 Juni 2026
Sök
Search for:
8 månader - Allmänt

Nordeas Liv & Pensions premier ökade 10 procent tredje kvartalet

Foto: Nordea Liv & Pension

• ”Affärsaktiviteten har vart hög och premievolymen ökade med 10 procent jämfört med samma period föregående år”, säger VD Ninni Franceschi. 

Under tredje kvartalet ökade premievolymen i Nordea Liv & Pension i Sverige med 10 procent, jämfört med motsvarande period föregående år, till 11 998 miljoner kronor. Samtidigt sjönk bolagets resultat med 7 procent till 328,5 miljoner kronor. 

I dag på morgonen lade Nordeakoncernen fram sitt resultat för tredje kvartalet. I anslutning till det presenterade den svenska livförsäkringsverksamheten i koncernen, Nordea Livförsäkring Sverige AB, information om utvecklingen under kvartalet.

Det framgår att premievolymen under tredje kvartalet steg till 11 998 miljoner kronor, en ökning med 10 procent jämfört med motsvarande period 2024. Resultatet sjönk med 7 procent till 328,5 miljoner kronor.

Bakom volymökniingen ligger enligt Nordea en stark kundaktivitet inom framför allt kapitalförsäkring. Bland annat har kapitalförsäkringar inom private banking visat en fortsatt stor premietillväxt. Däremot ligger premierna för individuell tjänstepension och avtalspension något lägre eftersom inflyttat kapital varit på lägre nivå än motsvarande period föregående år.

En förklaring till det minskade resultatet under tredje kvartalet är att värdeutvecklingen tredje kvartalet i fjol var högre än under tredje kvartalet i år.

Ackumulerat sedan årets början har premievolymen ökat med 13 procent till 43 374 miljoner kronor, jämfört med motsvarande period förra året, och resultatet har ökat med 2 procent till 989,4 miljoner kronor.

Kundmedel under förvaltning har ökat sedan årsskiftet med 10 procent till 371,4 miljarder kronor. Både den positiva marknadsutvecklingen och fortsatt starka nettoflöden har påverkat det förvaltade kapitalet positivt.

Nordea Liv & Pension lyfter fram att bolaget under kvartalet har breddat sitt tjänstepensionserbjudandet Nordea Node så att det nu är öppet för alla kundsegment, från enskild firma utan anställda till större bolag och koncerner.

Avkastningen för traditionell förvaltning med garanti för en kund i arbetsför ålder med innehavet i Tillväxtportföljen var under årets nio första månader 3,05 procent. Den traditionella förvaltningen har en inbyggd åldersanpassning. Ju närmare avtalad pensionsålder desto mer av kundens innehav flyttas över till Trygga portföljen. Förvaltat kapital i traditionell förvaltning med garanti (Tillväxtportföljen + Trygga portföljen) uppgick vid utgången av tredje kvartalet till 33,6 miljarder kronor.

Avkastningen i fondförvaltning för kund i arbetsför ålder vars innehav är placerat i entrélösningen Nordea Pensionsportfölj med 100 procent i Aktieportföljen, uppgick vid kvartalsskiftet till 5,09 procent. Även denna entrélösning har en inbyggd åldersanpassning där hela kundens innehav fram till 61 år är placerat i Aktieportföljen. Därefter sker en omfördelning till Diversifieringsportföljen och senare även Värdesäkringsportföljen. Förvaltat kapital inom fondförvaltningen (Aktieportföljen + Diversifieringsportföljen + Värdesäkringsportföljen) uppgick den 30 september till 110,9 miljarder kronor.

För kund i arbetsför ålder med fondförvaltning inom ITP-avtalet vars innehav är placerat i entrélösningen Nordea Entréportfölj ITP, och där helt i Aktieportföljen, var avkastningen vid kvartalsskiftet 5,62 procent. Entrélösningens inbyggda åldersanpassning innebär även här att närmare avtalad pensionsålder flyttas allt mer av kundens innehav till Ränteportföljen. Förvaltat kapital (Aktieportföljen + Ränteportföljen) uppgick vid utgången av kvartalet till 16,8 miljarder kronor.

Så här säger Nordea Liv & Pension Sveriges VD Ninni Franceschi i en kommentar till resultatet för tredje kvartalet:

— Det tredje kvartalet har varit både framgångsrikt och händelserikt för oss. Vi har öppnat upp vårt tjänstepensionserbjudande Nordea Node för alla kundsegment. Från enskild firma utan anställda till stora bolag och koncerner. Det innebär att det blir enklare för nya företagskunder att ansluta sig till oss.

— Affärsaktiviteten har vart hög och premievolymen ökade med 10 procent jämfört med samma period föregående år. Kapitalförsäkringsaffären i de högre kundsegmenten har fortsatt generera starka volymer. Samtliga av våra portföljer har gynnats av den starka återhämtningen på aktiemarknaden och gett en positiv avkastning till våra kunder.

Nordeakoncernens resultat föll med 2 procent

För Nordeakoncernen som helhet sjönk intäkterna under tredje kvartalet med 3 procent till 2 910 miljoner euro. Rörelseresultatet under kvartalet sjönk med 2 procent till 1 597 miljoner euro.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

218
16 oktober, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 10 dagar
    Andra Farhad har rekryterats som ny sparekonom på Nordea
  • 17 dagar
    Stigande skadekostnader sänkte resultatet för ICA Försäkring
  • 20 dagar
    Abax intäkter från försäkring ökade med 50 % första kvartalet
  • 1 månad
    Svenska storbanker går in som ägare i stablecoin-bolaget Qivalis
  • 1 månad
    Folksamgruppens premier ökade med 8,9 procent första kvartalet
Premium

Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen

13 timmar Läs mer
Ad Astra – nytt mentorprogram för ledare inom sakförsäkring
12 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren
2026-06-21
cover image
Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping
2026-06-18
cover image
Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
KÖP PREMIUM
Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
13 timmar Läs mer
Premium

Ömsen betalar 22,7 miljoner kr i förlikning efter företagsbrand

3 dagar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Ad Astra – nytt mentorprogram för ledare inom sakförsäkring
  • 13 timmar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 13 timmar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 3 dagar
    Ömsen betalar 22,7 miljoner kr i förlikning efter företagsbrand
  • 3 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
3 dagar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 10 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
  • 9 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 10 dagar
    Nu är Knif och Storebrand eniga om affären med Knif Forsikring
”Förmånstagarförordnanden i digital form bör vara frivilligt”
3 dagar Läs mer
Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
4 dagar Läs mer
Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
4 dagar Läs mer
Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
4 dagar Läs mer
Antalet skador orsakade av brand och åska minskade 2025 med 21 %
4 dagar Läs mer
FI-beslut om sanktion på 140 Mkr för Ikano Bank – erinran mot SSAB
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden.
2026-06-18

FI:s beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank

Finansinspektionen publicerade den 17 juni sitt beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank.
2026-06-17

FI:s beslut om erinran för SSAB

Finansinspektionen publicerade den 17 juni sitt beslut om erinran för SSAB.
2026-06-17
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!