-1,2 procents avkastning förra året i SEB Gamla Liv

• Inte alls dåligt. Under förra året uppnådde Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv en avkastning på -1,2 procent vilket sannolikt är ett av de bästa resultaten bland de större livbolagen i Sverige.
Under förra året uppgick avkastningen på placeringstillgångarna i Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv till -1,2 procent, meddelar bolaget.
SEB Gamla Liv, som är stängt för nyteckning, hade under 2022 premieintäkter på sammanlagt 353 miljoner SEK.
Det förvaltade kapitalet uppgick vid utgången av året till 177,4 miljarder kronor jämfört med 188,5 miljarder kronor ett år tidigare.
Vid årsskiftet sänktes bolagets återbäringsränta från 10 procent till 5 procent, före skatt och kostnadsavdrag.
Bolagets solvensgrad var vid årsskiftet 298 procent och den kollektiva konsolideringsgraden uppgick till 117 procent.
Bolaget verkar enligt ömsesidighetsprincipen och konsolideras därmed inte i SEB trots att det utgör ett dotterbolag i koncernen.