Nyemission på 4 miljoner kronor i Svenska Fribrevsbolaget Partners

• Ägarbolaget Svenska Fribrevsbolaget Partners AB har under maj registrerat en nyemission på 4 miljoner kronor.
Svenska Fribrevsbolaget Partners AB — som är största ägare i Svenska Fribrevsbolaget-koncernen — har under maj månad genomfört en riktad nyemission på drygt 4 miljoner kronor till ett 50-tal aktieägare.
Svenska Fribrevsbolaget Partners Sweden AB hette tidigare Pensiono Partners AB. Bolaget startade i samband med en finansieringsrunda på marknadsplatsen Pepins, för att finansiera starten av försäkringsbolaget Svenska Fribrevsbolaget. Bolaget äger i dag knappt 14 procent av aktierna i Svenska Fribrevsbolaget Holding AB.
Emissionen i Svenska Fribrevsbolaget Partners Sweden AB är ett led i en pågående kapitalinhämtning på totalt 25 miljoner kronor i koncernens moderbolag Svenska Fribrevsbolaget Holding AB.
— Vi är glada över att kunna konstatera att nyemissionen i bolaget rullar vidare enligt plan, säger Nicklas Hellberg som är styrelseordförande för Svenska Fribrevsbolaget Holding AB och VD för Svenska Fribrevsbolaget Försäkring AB.
Under juni har koncernens försäkringsbolag Svenska Fribrevsbolaget Försäkring AB registrerat två särskilda företagsnamn, det vill säga det som tidigare hette ”bifirma”:
- SFB Insurance — för den del av verksamheten som avser distribution av försäkringar utomlands.
- SFB Försäkring — för den del av verksamheten som i huvudsak är inriktad på distribution av försäkringar med löpande premiebetalningar, med eller utan inflyttat försäkringskapital.
Bolaget har även under våren även inkommit med flera ansökningar om registrering av varumärken, bland annat bilder med texten ”Fribrev” och ”Tjänstepension”.