Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 15 Juli 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 7 månader - Allmänt

Ny rapport: Växande potential för att bredda försäkringserbjudandet

Bild från rapportens framsida

• Potential för breddade försäkringserbjudanden. I en tid av ökad osäkerhet och ett föränderligt risklandskap efterfrågar kunderna mer av skadeförebyggande arbete och assistans i samband med skadehändelser, konstaterar The Geneva Association i sin senaste rapport.

I en tid av föränderliga och svårförutsägbara risker finns en växande potential för försäkringsbranschen för att bredda sitt försäkringserbjudande med kompletterande tjänster som skadeförebyggande åtgärder och assistans i samband med skadehändelser. Det menar The Geneva Association i en ny rapport om försäkringsbranschens roll i ett rörligt risklandskap. 

Den 21 november släppte branschorganisationen The Geneva Association en rapport om hur risklandskapet är på väg att förändras — ”The Value of Insurance in a Changing Risk Landscape”. 

I rapporten beskrivs hur riskerna i dag ser annorlunda ut än tidigare. De senaste åren har vi upplevt dramatik och ökade risker som vi tidigare knappt reflekterade över: Covid-19-pandemin, Rysslands anfallskrig mot Ukraina, kriget mellan Hamas och Israel. Sammantaget visar utvecklingen på bräckligheten i vår nuvarande världsordning, och på de risker som är inneboende i en allt mer sammankopplad värld.

Sådant som klimatrisker och cyberhot ökar systemriskerna medan långsiktiga trender som digitalisering och ESG ökar betydelsen av immateriella risker. Det i sin tur innebär en utmaning för försäkringsbranschen när det gäller att hantera ett nytt risklandskap, konstateras det i rapporten.

Geneva Association har även genomfört en undersökning på världens sex största försäkringsmarknader — USA, Kina, Japan, Storbritannien, Frankrike och Tyskland — av hur av kunderna ser på utvecklingen. Undersökningen visar bland annat att över 50 procent av företagskunder oroar sig för att försäkringslösningar för den nya tidens risker kan komma att bli för dyra, eller att det till och med klan bli omöjligt att hitta försäkringsskydd.

Försäkringsbolagen fokuserar samtidigt i allt högre utsträckning på att erbjuda kompletterande tjänster, som skadeförebyggande arbete och assistans efter skadehändelser. Över 80 procent av de tillfrågade kunderna uppskattar den typen av tjänster, vilket ger en fingervisning om potentialen för försäkringsbolagen att bredda sina erbjudanden.

Rapporten rekommenderar att genom att tillhandahålla tjänster som går utöver traditionell risköverföring – såsom riskförebyggande tjänster – och samarbeta med regeringar för att hantera de allvarligaste riskerna, kan försäkringsbolag fortsätta att skydda samhällen inför ett mer komplext och utmanande risklandskap. Undersökningsresultaten ger starkt stöd för dessa tillvägagångssätt, med mer än 80 % av kunderna som uttrycker intresse för icke-traditionella risktjänster.

Jad Ariss är VD för The Geneva Association och säger så här i en kommentar:

— Den ökande intensiteten och effekten av risker i dag, från klimat till cyber, innebär utmaningar för försäkringsbolagen. Det är uppenbart att betydelsen av försäkring ökar. Genom att utnyttja sin expertis för att erbjuda tjänster som hjälper till att minska riskerna och skapa positiv förändring bland kunderna kan försäkringsbolag behålla och till och med stärka sin relevans för samhället.

Kai-Uwe Schanz, Director Socio-economic Resilience vid The Geneva Association och författare till rapporten, säger så här i sin kommentar:

— Vår analys visade att i synnerhet klimat- och cyberrisker skapar utmaningar när det gäller försäkringsbarhet. Intressant nog var detta också två av de största riskerna som nämndes av kunderna när det gäller farhågor för möjligheten att försäkra sig. Uppmuntrande nog visar våra undersökningsresultat också på ett intresse bland kunderna för ytterligare risktjänster – som förebyggande tjänster – något som indikerar en tydlig potential för försäkringsbolagen att bredda sina erbjudanden.

Geneva Association beskriver sig som världens enda globala sammanslutningen för försäkringsbolag; medlemmarna är chefer för försäkringsbolag och återförsäkringsbolag. Organisationen analyserar bland annat forskning kring riskområden som kan komma att påverka försäkringsbranschen, utvecklar rekommendationer och erbjuder en plattform för diskussion. Medlemsföretagen i Geneva Association är baserade i 26 olika länder och har totalt över 2,5 miljoner anställda medarbetare.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

433
23 november, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Folksam: Så mycket lägre pension får utrikesfödda i genomsnitt
  • 1 månad
    FI:s Bankbarometer: Storbankerna tappar på lånemarknaden
  • 2 månader
    Cap Gemini: I de flesta bolagen ger AI-investeringar ingen affärsnytta
  • 2 månader
    Aon: 88 % anser att människor är avgörande för AI-utvecklingen
  • 2 månader
    Rekordresultat för Avanza – som nu planerar satsning i Danmark

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

14 timmar Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
18 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
18 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 14 timmar
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 18 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 18 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    Levler ordnar lösning för fribrev tillsammans med Movestic
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!