Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 23 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 6 månader - Förmedling

Eva Pantzar Waage: Nu är det dags att vi rycker upp oss!

Foto: Säkra

• ”Att vilja attrahera fler kompetenta kvinnor samtidigt som vi behåller och befordrar kvinnor i större utsträckning än idag borde därför vara högst prioriterat”, säger Eva Pantzar Waage i sin krönika.

Säkras VD och koncernchef Eva Pantzar Waage ställer i en krönika frågan hur det kan komma sig att kvinnor fortfarande är så underrepresenterade på hög nivå i näringslivet. ”Låt oss tillsammans bana väg för att vi i framtiden ska kunna locka de allra främsta talangerna – oavsett om det är en han, hon eller hen”, skriver hon i krönikan. Eva Pantzar är en av talarna på Insurance Evolutions nätverksträff den 23 januari.

Nästa gång vi höjer våra glas, pussar på våra nära och ringer in ett nytt år är det 2024 som står för dörren. År 2024! Ta en sekund och reflektera över siffran. Det har snart gått en kvarts sekel sedan vi passerade millennieskiftet.

Mycket har hänt sedan dess givetvis, och i vissa hänseenden känns det som att vi lever i det moderna samhälle som siffran antyder med en vardag bestående av chat GPT, självkörande bilar och digitala assistenter. Ja, AI-utvecklingen går i rekordfart och är på god väg att förändra hela vårt samhälle. Men det är inte den utvecklingen jag tänkte skriva om här utan ett helt annat område där förändringens vindar inte har samma starka kraft.

1979 antogs jämställdhetslagen i Sverige. Syftet var att främja kvinnors och mäns lika rätt i fråga om arbete, anställningsvillkor och utvecklingsmöjligheter. Hur kan det komma sig att vi nu, nästan 45 år senare, inte har kommit längre? Bland de 135 storbolagen på Stockholmsbörsen syns idag 14 kvinnor på vd-posten, alltså ett av tio bolag! Sett till börsbolagens ledningsgrupper är andelen kvinnor knappt en tredjedel, enligt Allbrights senaste undersökning. Att det skulle spegla hur kompetensen är fördelad i vårt samhälle är nog fler än jag som har svårt att tro.

Vår bransch är definitivt inget undantag, snarare tvärtom. Trots att ekonomiutbildningarna lockar lika många kvinnor som män, är det bara knappt en tredjedel kvinnor som sedan hamnar i finansbranschen. Varför har vi så svårt att attrahera och fånga upp kompetenta kvinnor?

Det sägs att kvinnor anställs och befordras baserat på vad de redan åstadkommit medan män anställs och befordras utifrån deras framtida potential. Jag tror att det ligger något i det och att det utgör ett hinder för kvinnor som saknar erfarenhet att komma in branschen. Säkerligen behöver vi även utmana de strukturer som finns djupt rotade i såväl branschen som i vårt samhälle. Oavsett vilket, är dags att vi aktörer tar vårt ansvar för att påskynda utvecklingen.

Utöver det alldeles uppenbara skälet – just det, individers kvalifikationer har inget med könstillhörighet att göra – så finns det många andra goda anledningar till att öka jämställdheten. Studier visar att företag med en jämn könsfördelning presterar ett bättre ekonomiskt resultat än bolag med få kvinnor. Dessutom är det en viktig framgångsfaktor för att vara en attraktiv arbetsgivare. Enligt en färsk vd-undersökning genomförd av PwC tror hälften av världens företagsledare att kompetensbrist kommer att ha en stor eller mycket stor inverkan på företagens lönsamhet under det kommande decenniet. Att vilja attrahera fler kompetenta kvinnor samtidigt som vi behåller och befordrar kvinnor i större utsträckning än idag borde därför vara högst prioriterat.

Jag vill hävda att vi har förmånen att arbeta i världens bästa bransch. Låt oss tillsammans bana väg för att vi i framtiden ska kunna locka de allra främsta talangerna – oavsett om det är en han, hon eller hen.

Eva Pantzar Waage
VD och koncernchef i Säkra

Eva Pantzar Waage är en av talarna på Insurance Evolutions nätverksträff den 23 januari. Här anmäler du dig enklast till träffen. Krönikan har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions Linkedinsida.

1 535
14 december, 2023
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 9 timmar
    Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo
  • 1 månad
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 1 månad
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 1 månad
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”
  • 1 månad
    ”Dina står stadigt i sin historia – och fortsätter att utvecklas”

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

4 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
3 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

9 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 3 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 4 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 4 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 9 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
4 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 11 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 12 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
9 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
12 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!